Obchodní plán je všechno

Trhy nesmí být zaměňovány s hracími automaty. Kdo tento fakt nepřijme, hrozí mu, že se střetne s velice drahým automatem a pozná, že levněji by ho vyšel večer v casinu. Takových, co v tradingu vymazali své úspory, bohužel nebylo málo. Samozřejmě, pokud máte peníze, pro které nemáte využití a chcete se jich zajímavým způsobem zbavit, pak může být trading celkem zábavná kratochvíle. Předpokládejme ale, že toto není váš případ. Níže jsme vybrali to, co si myslíme, že je pro trading nejdůležitější. Možná vás překvapí, že tam zdaleka nepatří kvalitní obchodní systém, načasování vstupů apod. Je to prostě detailní obchodní plán. Správný trader musí být připraven na všechno.

Mějte detailní plán

Trading a improvizace jsou dva neslučitelné vesmíry. Jakmile improvizujete, už je pozdě. Znamená to, že jste právě narazili na trhlinu ve vašem plánu. Jistě, zrovna tato improvizace může vyjít, ale nebude to vycházet donekonečna. Improvizací přiznáváte, že nevíte, co máte dělat, i když si možná myslíte, že víte. Vytvořte si jasný plán na základě pravidel, kterým věříte. Plán musí zahrnovat naprosto vše, co souvisí s účastí v trhu. Od toho, za jakých okolností budete vstupovat, přes definici doprovodných příkazů jako stoploss a profit target, až po zaznamenávání vašich výsledků do deníku a měření výkonnosti. To platí nejen obecně, ale i pro každou konkrétní obchodní pozici zvlášť. Mějte scénář pro každou myslitelnou situaci (včetně té, že vám třeba v průběhu otevřené pozice vypadne proud). Ideální je forma takzvaných if-then statementů, což by se do češtiny dalo přeložit jako “když-tak” věty. Když cena klesne tam a tam, tak udělám to a to. Když se stane něco, s čím nepočítám, všechny pozice okamžitě uzavřu. A podobně.

Svůj plán dodržujte

Zdá se to snadné. Dodržovat soubor jasných pravidel, když už jsem jej pracně vytvořil. Bohužel to snadné není. Proč, to je otázka spíš na psychology. Nejsme stroje, a tak i když máme pravidla, stále máme volnost v rozhodování. Tradingu to ale škodí, a to je potřeba vědět. Pokud budeme soustavně naše pravidla porušovat, pak popíráme jejich smysl a hlavně nikdy nezjistíme, jestli jsou nastavena správně a jak dobře vzhledem k nim vlastně obchodujeme.

Buďte averzní vůči riziku

Součástí vašeho plánu musí být také detailní pravidla money managementu a risk managementu. Vaší přirozenou snahou by mělo být ochránit váš tvrdě vydělaný kapitál za každou cenu. Vždy je potřeba na prvním místě vědět, kolik v daném obchodě chcete maximálně ztratit. Toto číslo by se mělo odvíjet od toho, kolik maximálně má smysl ztratit. Kolik má smysl ztratit vám řekne trh na základě vašeho již hotového obchodního plánu. Na jeho základě by mělo být jasné, při jaké ceně už vaše obchodní myšlenka nebude platná, a tudíž bude čas uzavřít obchod a poohlížet se po jiné příležitosti. To platí jak pro ztrátu, tak pro zisk, jako první byste se ale měli zabývat omezením ztráty a teprve potom maximalizací zisku. Vaše emoce se budou pravděpodobně vzpírat, ale je to to nejlepší, co můžete pro sebe a svůj účet udělat. Tedy, ne udělat, ale dělat vždy.

Svůj plán dodržujte !

Dvakrát toto pravidlo připomenout je málo, sami se o tom přesvědčíte. Pro pravidla ochrany kapitálu platí dvojnásob. Kapitál je to nejcennější, co v tradingu máte! Ego by mělo být až na posledním místě.