Z fotografa traderem

Jak jste se dostal k tradingu?

Jmenuji se Zdeněk, je mi 25 let, mám vystudovaného bakaláře na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity, nyní si dodělávám na té samé fakultě navazující magisterské studium. Mimo školu a trading se zabývám fotografováním, převážně rally, jezdím RC rally a rally simulátor na PC. Již na střední škole jsem se dostal k obchodování s akciemi, kde přišel první impuls. Při psaní bakalářské práce jsem se dostal na stránky o forexu a již třetím rokem jsem v tom až po uši ☺. Před dvěma lety jsem se prvně dozvěděl o projektu ziskejucet.cz, před rokem jsem se rozhodl udělat něco víc, než jen ztrácet finance na obchodním účtu a šel jsem do toho naplno. Hodně mi pomohly knihy, které jsem přečetl, a videa Tomáše Vobořila, od kterého se snažím vzít si co nejvíce z jeho přístupu. Cesta ke splnění Výzvy byla trnitá, jako vše v tradingu. Výzvu se mi podařilo splnit již loni v srpnu, ale selhal jsem v Přípravné fázi i ve Zkušební Výzvě zdarma. To mě nakoplo ještě víc a využil jsem vánoční akce a začátkem ledna jsem se do toho pustil a moje úsilí během posledních měsíců se vyplatilo. Jsem nadšený z toho, že se mi povedlo získat fundovaný účet a po pěti Výzvách a dvou Přípravných fázích jsem hrdým držitelem fundovaného účtu.

Přiblížíte ostatním svůj obchodní styl?

Má obchodní strategie vychází z přístupu Top down a využívání Price action. Takže pro mě je ideální čistý graf s vyznačenými S/R úrovněmi, trendovými čarami a cenovými formacemi. Jdu od W1 až na H1, kdy vstupuji na H1 nebo H4 na základě reakcí na zakreslené úrovně při svíčkových formací engulfing, morning star nebo pin bar. Vstupuji většinou do long pozice. SL na měnových párech umisťuji pod svíčkovou formaci s rezervou několika pips a do maximální výše 40 pipů. V posledních týdnech na vedlejším demo účtu testuji svůj přístup na M1 a M5 na akciovém indexu DAX s využitím statistické aplikace ziskejucet.cz s celkem dobrými výsledky. Mám zásadu vstoupit za den do maximálně 3 obchodů, najednou nemít otevřeno více než 2 pozice a na jednu pozici neriskovat více než 1 % účtu. TP nastavuji fixně na minimálně 1:1 až 1:R (v naprosté většině 1:2) a při dosažení zisku 1:1 posouvám SL na BE.

Co se vám v rámci Výzvy podařilo nejlépe?

Tak úplně nejvíc jsem pyšný na to, že se mi podařilo zvládnout Výzvu a Přípravnou fázi v relativně krátkém čase. Kdybych měl vyzdvihnout nějaké obchody, tak to by byly ty, které byly poslední.

Jako další věc, která se povedla, je jisté srovnání věcí v hlavě. To je asi to nejvíc, co se mi povedlo nejen za dobu plnění výzvy, ale za celý předchozí rok. Rozhodně ale ještě mám co dělat a kam se posouvat.

Ukázalo se, že je potřeba něco zlepšit?

Zlepšovat je a bude pořád něco. Momentálně musím zlepšit, nebo spíše vyloučit z obchodování taková ta nutkání vstoupit do pozice bez hlubšího smyslu. Zatím se mi to daří celkem dobře podchytávat, ale rád bych, abych na to nemusel myslet a stalo se takové přemýšlení mojí rutinou. A také nebýt chamtivý a být při zadávání SL a TP co nejvíc racionální a logický.

V čem vám Výzva pomohla?

Největší plusy při plnění Výzvy jsou limity, které je nutno dodržet, hlavně maximální denní a celková ztráta, které pomohou se posunout v přemýšlení dál. Myslím to tak, že člověk zde obchoduje tak, aby tyto podmínky dodržel a to by ho mělo nutit k tomu, aby ze sebe vydal při obchodování co možná nejlepší výkon a pouze neklikal na BUY či SELL. Nesmím opomenout také závěrečná vyhodnocení, která jsou také super.

Doporučil byste Výzvu ostatním obchodníkům?

Výzvu doporučuji každému, kdo se chce v obchodování zlepšit a doposud ho to baví a chce se posouvat někam dál, dopředu. Myslím, že za tu cenu Výzvy to stojí a je to lepší, než to propít v hospodě nebo utratit za nějaké hlouposti. Pro mě to například znamená další větší krok v té daleké štrece za úspěchem.