Trader Jan z Brna povídá o své splněné Výzvě

Je nám velkou ctí vám představit úspěšného pokořitele Výzvy Jana z Brna. Jan obchoduje pomocí 1-2-3 formací dle jednoho z největších tradingových guru Joe Rosse. Více již vám sdělí sám Jan.

“Myšlenka “dokaž, že umíš obchodovat a dostaneš svou příležitost” mi přijde naprosto skvělá a jsem rád, že tu taková příležitost je.”

Jak jste se dostal k obchodování?

Do světa obchodování jsem nahlédl už na střední škole. V té době to byla samozřejmě vidina rychle vydělaných peněz, ze které jsem postupně vystřízlivěl. Začínal jsem u intra-denního obchodování ropy pomocí break-outových formací Joe Rosse (1-2-3, Ross Hook), ale za ta léta jsem toho pak vyzkoušel spoustu. Na dlouhou dobu jsem taky zůstal u komodit, které mi stále připadají velice atraktivní, protože se zde nepohybuje tolik investičních institucí a market makerů, kteří dělají trh hůř čitelným nebo třeba krátkodobě uměle vyženou cenu jedním směrem. Samozřejmě jsem si prošel i forexovým trhem, ale nakonec se mým favoritem stal DAX a já se v podstatě vrátil zpět na začátek.

Splněná Výzva Jana z Brna

Teď nám řekněte, jakým obchodním stylem jste Výzvu splnil?

Jak jsem již říkal, začínal jsem s obchodováním na čistém grafu a tento přístup aplikuji i dnes. Sleduji graf na různých timeframech od denních svíček až po minutový časový rámec a snažím se určit, kdo má v danou chvíli navrch, jestli nakupující nebo prodávající. Hledám soulad v různých časových rámcích a vstupuji pak na malém TF (1-5 min). Abych své uvažování nastínil konkrétně, představme si následující situaci. Na grafu se vytvoří býčí svíčka o rozpětí 30 pipů a následně tři po sobě jdoucí klesající svíčky o rozpětí 8 pipů. Kdo má v trhu převahu? Nakupující byli schopni vyhnat cenu o 30 pipů během jedné svíčky, prodejcům se 30 pipový pokles nepodařil ani za trojnásobek času. Samozřejmě vše si žádá širší kontext, nicméně z grafu se dá vyčíst opravdu spousta informací. 🙂

Co se Vám během Výzvy povedlo?

Povedlo se mi dodržet svá pravidla, neobchodovat impulzivně, ale naopak si na své příležitosti počkat. S tím jsem dříve velmi dlouho zápasil, ale postupným tréninkem jsem se naučil držet si od trhu odstup a sledovat ten neustálý boj s nadhledem.

Co naopak musíte ve svém tradingu zlepšit?

Na čem bych chtěl zapracovat do budoucna je schopnost odejít od trhu, když se nic neděje. Často sedávám u grafů a sleduji, jak jde trh do strany a čekám, až se konečně něco stane, protože nechci přijít o příležitost. Ale takové dny holt někdy bývají a chci se naučit to přijmout, zavřít grafy a pro daný den neobchodovat a neztrácet čas.

V čem Vám Výzva pomohla?

Výzva mi pomohla k dosažení mého snu, stát se full-time traderem. Ačkoli je nutno podotknout, že ještě není konec. 🙂

Doporučil byste náš program i ostatním obchodníkům? Řekněte nám také proč.

Je to podle mě skvělý způsob, jak se prosadit jako trader. Mnoho obchodníků nemá dostatek kapitálu, nebo se bojí riskovat vlastní peníze. Myšlenka “dokaž, že umíš obchodovat a dostaneš svou příležitost” mi přijde naprosto skvělá a jsem rád, že tu taková příležitost je.