Od kryptoměn po splněnou Výzvu

Tentokrát pro vás máme tak trochu 2v1. Informace o své cestě za tradingem a hlavně za splněnou Výzvou vám dnes prozradí trader Petr a trader Tomáš. Jak se brzy dozvíte, oba pánové s ničím neotáleli a Výzvu splnili v nejkratším možném čase. Proč spojujeme dva tradery? Je to jednoduché. Podívejte se, že jeden u obchodování SR začínal a přešel na úplně jiný systém a druhý používá SR zóny do dnes. I v tom je krása tradingu a pamatujte, když dva dělají totéž, není to totéž! Oba tradery, ale spojuje spousta disciplíny a kvalitní řízení pozic. No a samozřejmě splněná Výzva. 

Začneme s Petrem:

Prozradíte nám něco bližšího o Vašem obchodování?

Trading mě zajímal již na střední škole, ale tehdy pro to nebyly podmínky (nedostatek informací, brokerů, internet byl ještě “v plenkách”). Proto jsem se k tradingu dostal až o mnoho let později shodou okolností. Začínal jsem na jednoduché platformě, do které nešlo nic zakreslovat. Byla to spíše jen hra s cílem si vyzkoušet, jak trh funguje. Trading mě ale zajímal víc a víc, proto jsem se v něm začal vzdělávat. V současnosti pro mě trading představuje “vedlejší činnost”, ale rád bych docílil toho, že se stanu full time traderem.

Nejvíce mi vyhovuje obchodování na vyšších time framech, swingové obchodování. Nejlepších výsledků dosahuji v případě, kdy trh trenduje, při trendu se snažím pozici držet co nejdéle. Grafy nemám zahlcené desítkami indikátorů, pro orientaci využívám jen ty nejběžnější + SR zóny.

Jak hodnotíte Výzvu, kterou jste nedávno prošel?

Jsem rád, že se mi podařilo Výzvu splnit během kratší doby, než jaký je limit (30 dnů). Vyšší timeframe a choppující trh totiž mnohdy znemožňuje splnit všechna pravidla daná Výzvou. Vždycky je co zlepšovat. Určitě se můžu ještě zaměřit na obchodní strategii samotnou a na psychologii obchodováníVýzva tím, že nekompromisně kontroluje všechna pravidla, mi dokázala, že styl obchodování, který používám, má smysl, je stabilní a můžu takto obchodovat i nadále.

A nyní Tomáš:

Co nám prozradíte o svém obchodování?

S tradingem jsem začal před 3 lety, kdy jsem začal obchodováním kryptoměn. Obchodoval jsem hodně amatérsky, využíval jen S/R úrovní a neměl žádný systém. Přes bratra jsem se dostal do skupiny zabývající se tradováním Elliottových vln, což mě zaujalo a začal jsem si osvojovat základy. Podle teorie jsem si vytvořil obchodní metodologii a po otestování začal tradovat na reálném účtu. Souběžně se zabývám psychologií, osobním rozvojem, positivním myšlením a meditací, což považuju za tu těžší část obchodování. Využívám teorii Elliottových vln, zaměřuju se na vlny 3 a 5 z Impulsu a C vlnu ZigZag.

Ve Výzvě se mi povedlo zobchodovat větší pohyb a následně nespadnout do “rambo” módu, kdy člověk předpokládá, že následující obchody budou stejně tak úspěšné, což samozřejmě nemusí být správný předpoklad a pak se stane, že ztratí celý předchozí profit. Co potřebuju zlepšit? Trpělivost při otevírání pozic. Zbavit se FOMO efektu. Výzva mi pomohla v konzistentní práci a každodenní analýze grafu. Lépe se mi pracovalo, když jsem měl cíl, kterého jsem chtěl dosáhnout.

Jak hodnotíte Výzvu a doporučili byste Výzvu i dalším obchodníkům?

Výzva umožňuje každému prověřit si své obchodní schopnosti zakončené podrobným vyhodnocením celé Výzvy. A v případě úspěchu trader získá kapitál potřebný pro trading. Výzva je skvělý nastroj k otestování metodologie a psychologie tradera. Doporučil bych ji všem, kteří si chtějí ověřit, že je jejich trading konzistentní.