Nový trader se rozepsal o svém obchodním stylu

Minulý týden přinesl do našich řad nového tradera, který se zatím ze všech nejdetailněji podělil o svůj obchodní systém, ale i o postoj k obchodování a životu obecně. Inspirujte se v rozhovoru a staňte se dalším traderem naší společnosti. Ostatně právě přes příběhy jiných traderů se k tradingu dostal právě pan Filip.

Jak jste se dostal k tradingu?

Moje cesta k tradingu byla poměrně dost náhodná. Dostala mě cílená reklama. Začal jsem vyhledávat informace o úspěšných traderech. Jejich příběhy mě poměrně dost dostávaly. Tak jsem začal vyhledávat další informace, studovat, chodit na semináře, koukat na webináře a hlavně obchodovat na demu. Zkoušel jsem spousty obchodních strategií, abych si našel ten přístup, který vyhovuje nejlépe mé osobě.

Co vás na tradingu zaujalo nejvíce?

Je to jednoduché, osobně vidím trading jako svět neomezených možností. Nemáte například omezenou základnu zákazníků, kteří od vás budou nakupovat. Nemáte zodpovědnost za nikoho jiného. Pokud se něco nepovede, tak je to jen a jen vaše chyba. Nikdo neříká, co jde a nejde. Je to místo, kde v podstatě neexistují limity jiné než ty, které si sami nastavíte. Největší zájem ve mně vzbudila svoboda nejen v principu, z jakých všech míst jde obchodovat, ale i díky všem zmíněným bodům, které jsou se svobodou spojené.

Dalším důvodem proč můj zájem zůstal u tradingu, jsou jednoznačně peníze. Každý má na peníze jiný názor, ale pro mě jsou peníze nástrojem svobody. Pokud má člověk dostatek finančních prostředků, nejen že může svobodně žít, ale může svobodně i přemýšlet. Dělat to, co ho baví a naplňuje nebo pracovat na svém životním snu. Ve finále jsou peníze potřeba úplně ke všemu. Burza je skvělým zdrojem peněz. Řekl bych, že neznám jiné místo, kde se točí takové množství peněz. Kdo chce, ten si dokáže z tohoto ohromného koláče něco málo či více odnést.

Proč mě tedy trading baví? Určitě jste si všimli, kolikrát se v předchozích řádcích objevuje slovo „svoboda”. Jsem člověk, který miluje pocit svobody, a to je ten hlavní důvod, proč se věnuji tradingu, ze kterého se postupem času stala droga.

Popíšete ostatním traderům váš obchodní systém?

Obchodní strategie je postavená z úplných základů. Největší váhu na vstupní signál má jednoduchá Price Action, kde vyhledávám základní patterny. PA je doplněno pivotními body, divergencemi a indikátorem založeným na klouzavých průměrech. Všechny části se odehrávají na různých timeframech, které kombinuji a před vstupem kontroluji. Pokud tedy budu dostávat signál na sell od PA, který se bude odrážet na nějakém pivotu a bude zde ještě doplněn signálem z indikátoru na klouzavé průměry, obchod má pro mne velkou váhu. Většinu svých pozic už následně řídím ručně. Pokud je má úvaha správná, přecházím poměrně rychle na BE, kvůli ochraně kapitálu. Situaci na trhu monitoruji, a pokud dostanu kontra-signál, okamžitě obchod ukončím. Nastavení SL je samozřejmostí, PT bývá spíše volný a zisk se odráží od aktuální situace a důvěryhodnosti trendu.

Jakou roli v tradingu hraje podle vás psychologie? Jak souvisí s money a risk managementem?

Z mého pohledu je psychologie absolutně klíčovou věcí. Nic vás neovlivní natolik jako vaše myšlenky, ať už při otevřeném obchodu a řízení pozice, nebo při vybírání vhodného vstupu či výstupu. Money management a risk management je dle mého názoru absolutně závislý na psychologii obchodníka nebo spíše jeho dodržování. V něm bych viděl jako nejdůležitější si uvědomit pravidla ohledně ztrát, která jsou krásně reflektována ve všech Výzvách. Jednoduše řečeno, hlavní je umět si přiznat fakt, že není ostuda brát ztráty, a ne každý den musí být ziskový. Zahodit ego a vzít to tak, jak to je, že to tentokrát nevyšlo. S tím jsem měl asi já sám největší problém. Psychologie znamená mnoho. Ze svého okolí mám zkušenost, že psychologie je právě tím, co dělí tradera od ziskovosti. I fakt, že budete obchodovat s cizím kapitálem. Cizí kapitál jako je tomu v případě splnění Výzvy, vás může posunout úplně na jiný level tradingu.

Co byste doporučil ostatním traderům, aby uspěli?

Nechávat se od ostatních inspirovat, ale nevydávat se jejich cestou. Jak jsem již výše zmínil, jako stěžejní bod v tradingu vnímám hlavně psychologii. Každý umíme jinak vnímat riziko, každý se umíme rozhodovat jinak rychle, každý máme jiná očekávání. Musíme tedy najít to, co nám osobně vyhovuje, a co nám bude dělat nejmenší obtíže dodržovat.

Nehledat „svaté grály”, jelikož kdyby nějaký byl, byli bychom všichni multimilionáři. Dělejte si trading co nejjednodušší, žádné složité analýzy ani indikátory. Pokud budete svému systému dokonale rozumět, bude pro vás mnohem jednodušší ho správně obchodovat.

Berte trading jako seriózní práci. Najděte pravidelnost, investujte do něj a budujte ho jako svoji „firmu”. No a závěrem, investujte do Výzvy. Pravidla, která si musíte osvojit ohledně řízení peněz a rizika nejsou jen tak, je to poměrně velký kus cesty k úspěchu, který se vám díky Výzvě dostane do krve. Třeba jen strach o své finanční prostředky a nezažitý money managament je právě to, co vás dělí od velkého traderského úspěchu.

Jaký průběh měla vaše Výzva? V čem vám pomohla?

S Výzvou jsem byl spokojen, povedlo se mi dosáhnout požadovaného zisku poměrně brzo a hlavně dodržet všechny ostatní pravidla, která jsou pro ziskové obchodování důležitá. Zlepšení by určitě zasloužilo řízení obchodu. Některé obchody mají větší potenciál, než si myslím, a tak zbytečně utíkají pips.

novy_trader

Proč byste Výzvu doporučil ostatním traderům?

Výzva je výborná nejen pro obchodníky, kteří nemají kapitál na otevření účtu, ale i fakt obchodování s “cizími” penězi může přinést ohromnou psychickou výhodu a posunout Vaše obchodování zase o kousek dál.

Obchodníkovi Filipovi děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů na reálném účtu naší společnosti.