Nikdy se nevzdávejte!

Je nám velkým potěšením představit našim čtenářům nového Fundovaného tradera Tomáše F. z Prachatic. Tomáš se věnuje tradingu již poměrně dlouhou dobu a nějaký čas mu trvalo než našel systém, který mu plně vyhovuje. V článku najdete náznaky jeho obchodní strategie i nastíněný risk management. Doufáme, že tento článek poslouží i jako motivace pro obchodníky, kteří zrovna nemají dobré období.

Jděte si za svým cílem! Ano, investoval jsem hodně peněz a času do splnění tohoto cíle stát se fundovaným obchodníkem, ale pokud si věříte a nevzdáte to, je to reálné.

 

Něco o mně:

K obchodovaní měnových páru jsem se dostal před 4-5 lety, kdy jsem již měl z dřívějška povědomí o FOREXu. Začal jsem nejdříve s budováním vlastních AOS, kdy mne bavilo programovaní a vytvoření si vlastního nastavení, možností atd. Po DEMO účtech a reálném mikro účtu, ale AOS nesplňovaly mé očekávaní. Takže jsem začal testovat různé strategie za pomoci technických indikátoru, následně i skalpovaní. Na DEMO účtech byly výsledky celkem stabilní a dokonce i na reálných účtech. Zde jsem měl ale opravdu nízký kapitál. A tak jsem hledal možnosti a narazil na Získejúčet. Ale přestalo se mi dařit. Hlava byla najednou největší problém. Po několika neúspěšných Výzvách včetně Přípravné fázi, jsem nakonec našel svou cestu ke splnění Výzvy a Přípravné fáze v Price Action strategii na vyšších TF. Tu jsem již testoval nějaký čas. Výsledky na DEMO účtech byly opravdu stabilní, našel jsem v ni jistotu při obchodovaní, hlava s tím, takže neměla problém, takže jsem ji použil také při obchodovaní ve Výzvě.

obchodnik-tomas_f

Obchodník Tomáš F.

Jak obchoduji?

Strategie je založena na swingovém obchodovaní a Price Action na vyšších timeframech. Obchoduji TF – 4 H, 6 H, 8 H, 12 H, 1D. Jde o “odrazy” na vyznačených S/R zónách po vytvoření “rozhodné” svíce. Do obchodu poté vstupuji přes čekající příkazy dle uzavřené svíce (-Low / +High). K přípravě obchodu využívám aplikaci TradingView, přes MetaTrader 5 následně zadávám jen příkazy a dále pracuji s otevřenou pozicí dle vývoje. Money managment používám jednoduchý, kdy otevírám pozice o velikosti 1.5% (Výzva – požadováno vyšší zhodnoceni) a 1% v Přípravné fázi ze zůstatku.

Co se mi povedlo:

V posledních Výzvách a Přípravných fázích se mi již dařilo pohlídat hlavu – to byl opravdu pro mne klíčový zlom a vedl k dosažení mého cíle, který trval dlouho. Jak se všude píše, psychologie hraje opravdu velmi, velmi velkou roli!

Zlepšit:

Zřejmě výstupy z obchodu. V Přípravné fázi jsem byl “opatrnější“. Když vypadalo u obchodu, že již nepůjde mým směrem, provedl jsem raději jeho ukončeni třeba za open cenu. Ne vždy to bylo nejlepší rozhodnutí, přisel jsem tím o dost zisku – ale cena mohla jít také proti mne. Raději jsem tedy volil možnost “ochrana kapitálu“, budou i další obchody.

Co mi dala Výzva?

Díky změně stylu obchodovaní, v kterém jsem se opravdu našel, mi poslední Výzva a Přípravná fáze pomohly díky svým nastaveným limitům – mít otevřené maximálně dvě pozice. Další pouze v případě, že je již některá v zisku (SL na BE+). Tím jsem byl psychicky více v klidu a limity Výzvy byly v “bezpečí“.

Doporučil byste Výzvu ostatním a proč?

Jděte si za svým cílem! Ano, investoval jsem hodně peněz a času do splnění tohoto cíle stát se fundovaným obchodníkem, ale pokud si věříte a nevzdáte to, je to reálné. Rad cvičím – léta CrossFit, běh, fitness…taky zde je potřeba vydržet a postupně se vyvíjet, zdokonalovat techniku, zajímat se o danou oblast, učit se z chyb. Obdobně jsem začal smýšlet i u obchodování a výsledky se poté, také dostavily.