Nehledejte ‚‚vylepšováky” toho, co funguje

Věříte ve svou strategii? Nebo jste schopni v horším období vše začít předělávat a hledat nejrůznější ‚‚vylepšováky”? Možná právě tady je chyba. To stejné vám může potvrdit i trader Aleš. On ale nezazmatkoval a i po ne úplně nejlepším začátku vydržel u své strategie a systematicky pokračoval dále. Odměna v podobě splnění pravidel je naprosto zasloužená. Ostatně podívejte se na balance křivku sami, najdete ji v článku. 

‚‚Proto za svůj hlavní úspěch považuju to, že jsem nezazmatkoval po prvním neúspěchu a věřil jsem své strategii.’’

Trader Aleš

Prozradíte nám něco o sobě? Jak jste se například dostal k tradingu?

K tradingu jsem se dostal asi před rokem a půl. Z počátku mi to připadalo jak hazard, ale později jsem pochopil, že se v obchodování dá najít systém a pomocí indikátorů, sledování trhů a vývoje cen je možné zvýšit pravděpodobnost úspěchu.

Jakým obchodním stylem se Vám podařilo splnit Výzvu?

Za dobu, kdy se obchodování věnuji, jsem vystřídal několik obchodních stylů. Z počátku jsem vůbec nepoužíval stop loss a snažil jsem se vždy počkat, až se obchod ze ztráty vrátí opět do zisku. Velmi nerad jsem uzavíral obchody ve ztrátě. To někdy trvalo i několik týdnů nebo jsem to pak nevydržel a musel zavřít obchod s opravdu velkou ztrátou. I když jsem měl vysokou úspěšnost obchodů, celkově jsem byl častěji ve ztrátě než v zisku. Momentálně rád obchoduji akciové indexy a pro vstupy do obchodů používám indikátory typu Stochastic, RSI, MACD, zaměřuji se na obraty trendů. Když se blíží příležitost ke vstupu do pozice, předem si určím, kam nastavím stop loss a take profit, abych udržel riziko na uzdě. Stop loss nikdy neposouvám do vyšších ztrát, při dobrém vývoji kurzu jej případně posunu na break even a s take profitem se pak snažím pracovat k dosažení co nejlepšího zisku.

Co se Vám během Výzvy povedlo?

Začátek Výzvy byl dosti nešťastný, když během prvního dne mi klesl účet na hranici denní ztráty 5 %. Přesto jsem se dál snažil dodržovat strategii, kterou jsem si předsevzal a postupnými zisky jsem se dostal zpět. Proto za svůj hlavní úspěch považuju to, že jsem nezazmatkoval po prvním neúspěchu a věřil jsem své strategii.

 

Co naopak musíte ve svém tradingu zlepšit?

Jsou 2 základní věci, na kterých musím pracovat a zlepšit je. Obojí souvisí s psychikou.

1. Otvírat obchody pouze ve chvíli, kdy mi indikátory ukazují signál, který jsem si určil. Nesnažit se za každou cenu vstoupit do obchodu, aby mi náhodou neutekl, když situace není ideální. Zkrátka nespěchat, počkat.

2. Neuzavírat obchody předčasně, ve strachu, že se trend otočí proti mně. Vydržet až k dosažení optimálního take profitu. Takže opět nespěchat, počkat 🙂

V čem Vám Výzva pomohla?

Pomohla mi učesat obchodní styl a pravidla pro risk management. Jednoznačně daná pravidla Výzvy jsou velmi užitečná pro obchodování, i když zrovna žádnou Výzvu neplním.

Doporučil byste náš program i ostatním obchodníkům? Řekněte nám také proč.

Už samotná Výzva dá obchodníkovi řád a systém do přístupu k tradingu. Samozřejmě ale největší důvod k doporučení je šance získat kapitál k obchodování za velmi dobrých podmínek.

Děkujeme traderu Alešovi za zajímavou zpětnou vazbu a držíme palce v dalším obchodování!