Krušné začátky vystřídala pevná disciplína a psychika

Trader Václav se věnuje obchodování již několik let. Začátky nebyly podle představ, jak sám přiznává, ale začátky už jsou pryč a s nimi i počáteční neúspěchy. Jako nejdůležitější vidí money management a hlavně správný pohled na trh bez emocí. Celé je to pouze o disciplíně a psychice. 

‚‚Několikrát jsem velmi potrápil svůj účet a to vždy, když jsem spěchal, porušil stanovené podmínky a chtěl “předvídat” kam trh půjde bez ohledu na realitu, tržní informace a také ukazatele.”

 

Prozradíte nám něco o sobě? Jak jste se například dostal k tradingu?

Obchoduji několik let zejména prostřednictvím různých brokerů působících v ČR a to jak na demo i reálných účtech. Obchoduji forex páry a zejména akciové indexy SP 500, DOW, DAX. Civilně pracuji v oblasti práva, ale burza a obchodní činnost tradera mne zaujala svými možnostmi. Je pravdou, že jako každý začátečník jsem neměl výsledky nijak vynikající ba naopak, potýkal jsem se hlavně sám se sebou – dodržování MM (money managementu) je snad to nejdůležitější. Najít si vlastní přístup, strategii ale pak je dodržovat. Několikrát jsem velmi potrápil svůj účet a to vždy, když jsem spěchal, porušil stanovené podmínky a chtěl “předvídat” kam trh půjde bez ohledu na realitu, tržní informace a také ukazatele.

Jakým obchodním stylem se Vám podařilo splnit Výzvu?

Co se týká obchodní strategie, našel jsem zalíbení v indikátoru Ichimoku, který ač vypadá složitě, skutečně, zejména na vyšších TF ukazuje velké množství využitelných informací . Používám také PA-svíčkové formace, dále vyznačení TL, FIBO, patterny jako trojúhelník, vlajka, kanály apod., pro předpokládané obraty, jako pomocné indikátory pak sleduji vývoj trendu RSI, ADX a Stochastic v základním nastavení. Pro orientaci a potvrzení správnosti vstupu mám nastaven jednoduchý AOS, který nepodléhá emocím se kterými člověk stále bojuje, vstupy AOS upravuji dle použitých TL, Fibo atd. protože i AOS někdy dopředu signalizuje pozice vstupu, které však kolidují s vyznačenými hranicemi obratu.

Co se Vám během Výzvy povedlo?

Výzva je velmi dobrá věc, jednak kultivuje disciplinu, nutí tradera dodržovat stanovené podmínky a MM (money management), protože jinak ztrácí kapitál. Vyhodnocení je velmi užitečné, absolvoval jsem několik přípravných výzev, zpravidla na konci i se ziskem, ale v průběhu došlo k porušení některého pravidla, což je nedostatek, následně se pak obchodník snaží vyvarovat chyb. Výzva mne přinutila promýšlet každý vstup i výstup, obchodovat s menšími objemy, čímž je pak možné nastavit větší SL.

 

Prostředí tradera Václava

Co naopak musíte ve svém tradingu zlepšit?

Při svém obchodování musím stále myslet na dodržování discipliny, jsem akční člověk, což je někdy na škodu, výhodu mají lidé s klidnou až flegmatickou povahou. Své zlepšení vidím v diverzifikaci portfolia i na jiné instrumenty, věnovat pozornost všem fundamentálním informacím a stále pracovat na své psychice.

V čem Vám Výzva pomohla?

Výzva mi pomohla, jak jsem již uvedl, zejména ke kultivaci disciplíny a dodržování stanovených pravidel Výzvou ale i pravidel svých. To co se uvádí v informacích Výzvy a stále se opakuje – disciplína a psychika, je alfou a omegou úspěchu, alespoň u mne. Jakmile ji poruším, trh mne postaví na zem. Výhodou jsou též informace makrokalendáře, stanovení TL zejména pro DAX, ale i sumář informací o indikátorech, novinkách a doporučeních.

Doporučil byste náš program i ostatním obchodníkům? Řekněte nám také proč.

Všem obchodníkům doporučuji absolvovat Výzvu, jednak je to pro každého velmi přínosné, každý si může prověřit funkčnost svého přístupu, strategií apod. a za druhé nabídka Výzvy je korektní a z hlediska kapitálu zajímavá.

Traderu Václavovi děkujeme za rozhovor a držíme palce v dalším obchodování.