Interview s Otto Schlechterem, fulltime trader a mentor z Německa

V únoru jsme si udělali výlet do Německa a navštívili našeho partnera Otto Schlechtera. Otto je profesionální fulltime trader a mentor, který se zaměřuje především na DAX. Připravili jsme pro vás krátké interview.

Jaroslav ZÚ: Dobrý den, jmenuji se Jaroslav a jsem ze společnosti Získejúčet. Dnes jsme se vypravili do Německa až do města Landau, kde jsme navštívili našeho partnera fulltime tradera Otto Schlechtera. Otto je profesionální trader a mentor, dnes si na nás udělal čas a my mu položíme pár otázek.

Otto: Buďte srdečně vítáni, rád si s vámi popovídám.

Jaroslav ZÚ: Dobrý den Otto, ještě jednou díky, že jste si pro nás našel čas. Moje první otázka, zcela obligátní – jak jste se dostal k tradingu?

Otto: No, kdysi jsem se zamýšlel nad tím, že bych rád vydělával víc peněz, než v normálním zaměstnání a začal jsem se trochu rozhlížet. Narazil jsem na „social trading“ – na variantu obchodování, kde následujete jiné tradery a vlastně kopírujete jejich obchody. Založil jsem si tedy účet u jednoho brokera, vložil peníze a našel jsem si pár traderů, které jsem si takříkajíc abonoval. Pak jsem během týdne vydělal asi 500 EUR a říkal si – no to je skvělé, proč vůbec chodím do práce? Vložil jsem další peníze a následně pak bylo přirozeně vše brzy ztraceno, protože jsem tehdy vůbec nechápal jak to funguje, co je 1 lot a tak. Takže v tu chvíli jsem pochopitelně nebyl vůči burze moc dobře naladěn. Ale přesto jsem se začal intenzivněji zabývat tím, zda a jak tady člověk může opravdu vydělávat peníze.

Jaroslav ZÚ: Začal jste tedy hlouběji studovat, jak burza funguje ve všech souvislostech?

Otto: Ano a především jsem pochopil, že musím já sám převzít zodpovědnost za moje peníze a ne ji nechávat na druhých. Tak to bylo.

Jaroslav ZÚ: Jak dlouho asi trvala tato fáze, než jste se mohl spolehnout na své schopnosti a znalosti a začít fungovat na burze samostatně?

Otto: Přibližně kolem roku 2013 -14, nejsem si úplně jistý .. jsem začal zkoumat, hledat, klikal jsem ale spíš chaoticky v grafech, nefungovalo to .. na čas jsem to téměř vzdal, ale nikdy mě to zcela nepustilo, průběžně jsem dění na trhu sledoval. Jednoho dne jsem si pak koupil první strategii, začal pracovat systematicky a někdy kolem roku 2015 jsem začal obchodovat pravidelně. Takže pár let mě to trvalo.

Jaroslav ZÚ: Jak pracujete v současné době? Jaké instrumenty obchodujete, jakou strategii používáte?

Otto: Tak především jsou to DAX a Dow Jones, tedy indexy. Právě proto, že se hezky pohybují. Používáme naši break-out strategii, určitý soubor pravidel, který zahrnuje různé podmínky vstupu do obchodů. Jedná se tedy spíše o technický přístup, ale není to ani market technika ani volume trading, to ne.

Jaroslav ZÚ: Ok, děkuji. A teď jedna záludná otázka – podařilo se vám někdy v minulosti „zlikvidovat“ reálný účet?

Otto: Ano, přirozeně… nebylo to jenom jedno konto, v průběhu mé kariéry jsem zlikvidoval několik účtů.

Jaroslav ZÚ: Ano, tak to chodí – mám podobné zkušenosti, jsem také trader. Můžete nám prozradit, jaké jsou vaše zvyklosti při tradingu, denní rutina, používané zdroje informací, atd? Jak vypadá váš den?

Otto: Nejdůležitější je, že si člověk sedne k počítači takříkajíc bez očekávání. Trader by ale měl mít zcela jasno, jaký signál chce zobchodovat a jak s ním bude následně pracovat. To znamená sednout si k obrazovce s čistou hlavu, bez stresu a nebýt zatížený nějakými hádkami z osobního života. Jednoduše nenechat se ničím rozptylovat. Je důležité se soustředit na své své obchody, svůj denní plán a realizovat ho. Někdo třeba sportuje nebo medituje, aby získal větší rovnováhu a koncentraci, to je samozřejmě ok.

Jaroslav ZÚ: Ok, děkuji. Vy jste nejen trader ale také mentor, máte takříkajíc své ovečky, o které se staráte. Můžete nám něco říct o této vaší aktivitě?

Otto: Ano, poskytujeme on-line vzdělávání, k tomu přirozeně patří komunita traderů, To znamená, že každý kdo si u nás koupí vzdělávání, dostane automaticky přístup do komunity, kde se mu věnujeme. Samozřejmě pokud si to přeje, nikoho ale pochopitelně nenutíme. Já osobně pomáhám mým klientům, pokud mají nějaké problémy, otázky, nebo když se chtějí dále rozvíjet.

Jaroslav ZÚ: Kolik klientů vlastně momentálně máte?

Otto: Momentálně máme něco přes 100 registrovaných klientů, z nichž ale nejsou všichni aktivní. Dá se říct, že se staráme o zhruba 60 aktivních traderů.

Jaroslav ZÚ: No tak to gratuluji, to už musíte mít plné ruce práce. To vypadá skvěle! Teď mi dovolte moji poslední nebo vlastně předposlední otázku – co soudíte o tradingu s nízkým kapitálem? Jak víte, Získejúčet je fin-tech společnost, která poskytuje traderům kapitál. Myslíte si, že náš Fundovaný účet je vhodné řešení pro financování tradingu?

Otto: Ano určitě, Fundovaný účet je dobré řešení pro někoho, kdo ještě nemá dostatečný vlastní kapitál, riziko je jasně definované a omezené. Navíc se v průběhu vaší Výzvy naučí pracovat s důležitými parametry, jako je maximální denní ztráta nebo maximální celková ztráta, naučí se dodržovat pravidla a pracovat disciplinovaně.

Jaroslav ZÚ: Ano přesně tak – disciplína je první přikázání. Lehce se to řekne, ale už ne zcela snadno realizuje. Mockrát děkuji Otto, dovolte mi ještě úplně poslední otázku. Jaké jsou vaše cíle pro rok 2019?

Otto: Náš cíl pro 2019 je hlavně dále rozvíjet naši vzdělávací platformu https://www.3mbo.de/, já osobně pak pracuji na vývoji vlastního EA (expert advisor), tak doufám, že se mi to podaří.

Jaroslav ZÚ: Přeji vám ať se dílo podaří a ještě jednou děkuji za rozhovor.