Do nového roku s Fundovaným účtem

Po novoroční pauze pro vás máme rozhovor s novým Fundovaným traderem, který se nebál rozepsat a dovolil nám zveřejnit i jeho fotografii. Trader Václav má za sebou už 8 let zkušeností, které zúročil až k Fundovanému účtu. K technické analýze přidal také analýzu fundamentální a moc si to pochvaluje. Někdo tvrdí, že přes vánoční svátky se nedá obchodovat, ale Václav nám ukazuje přesný opak. 

“Skvělý je denní limit ztráty. Dostal jsem se do ní dvakrát. A denní limit mi pomohl v rozhodnutí neobchodovat dál. Prostě jsem všechno vypnul a počkal na další den.”

Prozradíte nám na začátek něco o sobě?

S tradingem jsem začal cca před osmi lety nejdřív na demu, později v různých investičních soutěžích, pak i na vlastním reálném účtu. Dlouho jsem používal pouze technickou analýzu, bez fundamentálních zpráv, jsem spíše technicky založený, poslední asi dva roky jsem zprávy zařadil do svého obchodního systému a velmi to pomohlo. Mám docela bohatou sportovní historii, hrával jsem závodně basketbal, vidím ve sportu určitou paralelu i s tradingem, pomáhá mi to zvládat stres a usebrat se, když se nedaří :).

Jaká je ta strategie, která Vám funguje?

Používám price action strategii, hodně vycházím z postupů Ondřeje Hartmana, používám tři klouzavé průměry EMA 14, 26 a 204. K tomu ještě oscilátor CCI 26 (stejné číslo, jako prostřední klouzavý průměr) a mám zapnuté volume pro informaci o síle trhu. A do toho sleduji zprávy, tím mi vyjdou časy, kdy se bude v trhu něco dít. Sleduji také korelaci párů (např. EURUSD vs USDJPY). Díky těmto informacím si udělám předpoklad, kam se trh pravděpodobně pohne. Dále beru v úvahu supporty a rezistence, podle kterých umisťuji SL a TP. Někdy používám čekající pokyny, většinou v okamžicích, kdy se trh nehýbe, ale dá se předpokládat, že se vydá určitým směrem.

Co se Vám ve Výzvě povedlo? V čem myslíte, že Vám Výzva pomohla? Je něco, co musíte ještě vylepšit?

Podařilo se mi jí absolvovat i přes dost fatální ztráty :). Mohl jsem mít dokončeno už o den dříve, ale dal jsem zbytečně úzký stop loss, trh mi po zprávě prostřelil SL o jediný pip. V noci se mi díky jenu podařilo ztrátu vyrovnat a Výzvu dokončit.

 

 

Experimentoval jsem s velikostí pozice. Zjistil jsem, že vzhledem k dobré úspěšnosti stačí pouze 0,5 až 1 lot na obchod. Aktuálně chci otevírat 0,5 lotu a případně v průběhu trendu maximálně jednou přidat 0,5 lotu. Rozhodně chci dělat delší obchody. Ve Výzvě jsem se z opatrnosti snažil zavírat denně, ale na svém reálném účtu běžně držím obchody několik dní. I ve Výzvě, pokud bych držel obchod více dní jsem mohl mít limit dříve splněný, jak jsem zjistil zpětně z grafu.

Skvělý je denní limit ztráty. Dostal jsem se do ní dvakrát. A denní limit mi pomohl v rozhodnutí neobchodovat dál. Prostě jsem všechno vypnul a počkal na další den.

Vidíte třeba nějaký rozdíl mezi Výzvou a Přípravnou fází?

Výzva pro mne byla obtížnější, bylo to ovlivněné i obdobím před Vánoci, očekával jsem menší pohyb, proto jsem otevíral větší pozice. A také jsem hledal vůbec optimální velikost pozice vzhledem k riziku a nutnosti výdělku. Nyní už mám statistický základ a vychází mi optimální pozice kolem 0,5 lotu na obchod.

 

Pravidla jsou v Přípravné fázi mnohem volnější, cítí to i hlava?

Oddechl jsem si po dokončení Výzvy a stále si opakoval, že mám dvojnásobek času a je potřeba splnit jenom polovinu výdělku. Opět hrály svou roli svátky, v závěru už jsem nechtěl nic riskovat a jenom absolvovat dny, to je vidět i na grafu závěru Přípravné fáze. Cítil jsem nižší tlak, ale uvědomoval jsem si, že v pozornosti musím být pořád. I nyní v reálu. 🙂

Doporučil byste Výzvu dalším traderům?

Je to dobrá, a i poměrně rychlá cesta, jak se dostat k většímu účtu a věnovat se tradingu naplno.

 

Děkujme Václavovi za rozhovor a přejeme hodně kvalitních obchodů na Fundovaném účtu. Jak sami můžete vidět i přes Vánoční svátky, je možné kvalitně obchodovat a udělat si do nového roku radost Fundovaným účtem.