Chladná hlava a disciplína. To dovedlo tradera k úspěšné Výzvě.

Další z traderů, kteří splnili v nedávné době Výzvu, to neměl vůbec jednoduché. Začátek Výzvy odhalil slabší období jeho systému. Nedařilo se a účet směřoval do ztráty. Maximální celková ztráta překonala polovinu 10% limitu a už se zdálo, že je Výzva ztracena. Trader Jan však zachoval chladnou hlavu a pokračoval ve svém ověřeném systému. Pokud by začal v honbě za smazáním ztráty více riskovat, pravděpodobně by porušil limit celkové nebo i denní ztráty. Mimo to by se ale také odklonil od svého zbacktestovaného obchodního systému a tím vyhodil do vzduchu čas strávený jeho tvorbou. To se nestalo, trader obchodoval konzistentně dál se stejnými objemy a vstupy, protože věděl, že v delším období je systém ziskový. Jak je vidět na křivce zůstatku, tento přístup se vyplatil a nakonec se z téměř ztracené Výzvy stala Výzva úspěšně splněná.

hlavnicka

Dále na výstřižku z Prostředí tradera vidíme krásnou úspěšnost 63,33 %, která by i s Risk-Reward Ratio 50 % stačila na ziskový obchodní systém. Traderovi stačilo na splnění pravidel nakonec jen 12 dní a je také vidět, že limity ztrát měl striktně zajištěné.

Poselství tohoto článku je jasné – disciplína dělá tradera profesionálem. Změny obchodního systému v průběhu obchodování nedávají smysl, pokud jej má trader jasně definovaný a ověřený. Samozřejmě, mohlo se stát, že by i tak Výzva skončila neúspěšně, pokud by špatné období trvalo déle. Náš systém však umí disciplinované tradery ocenit, a tak v případě neporušení pravidel při kladném zůstatku by trader dostal další šanci zdarma. Pravděpodobnost, že špatné období kvalitního systému obchodovaného disciplinovaným traderem přetrvá přes dvě Výzvy, je minimální.