zarijove obchodovani podle statistik

Září a statistika, jak to bylo v minulosti?

Analyzovat trhy pomocí statistiky není u nás v Čechách příliš běžné, přitom jde o naprosto skvělý doplněk známější technické analýzy. Nepotřebujete ani žádné nedostupné nástroje, stačí vám jenom obchodní platforma s kvalitními daty a excel. Statistika nám slouží k následujícímu:

  • Formulace logických očekávání, protože čísla nelžou. Pokud si spočítáte, že některý jev má pravděpodobnost 74 % můžete tomuto číslu věřit. Znalost statistiky vám pomůže držet se prvotní obchodní myšlenky a zbytečně nezmatkovat.
  • Statistika vám na rozdíl od indikátorů, které neustále počítají stále stejný vzorec dokola, dává odpověď na daleko specifičtější otázky. Například během pár chvil dokážete zjistit, jakou pravděpodobnost má, že německý akciový index Dax uzavře mimo rozpětí předešlého dne. Odpovědí na tuto otázku je, že za posledních 967 dní uzavře Dax mimo rozpětí předešlého dne v 50,4 %.
  • Můžeme vytvořit jednoduché statistiky, kde počítáme pouze s jedním dějem nebo složitější statistiky, kde počítáme s celou sérií jevů. Složitější otázka může znít například takto, pokud byl pátek na měnovém páru silně rostoucí den s nadprůměrným rozpětím, je následující pondělí také rostoucí?
  • Můžeme také formulovat statistiky krátkodobé, ale i dlouhodobé. Jednu jednoduchou dlouhodobou statistiku si nyní ukážeme.

Formulace otázek

Protože máme začátek září, tak nás logicky zajímá, jaké můžeme září očekávat a to třeba na nejvíce obchodovaném měnovém páru EURUSD. Otázky jsou následující:

  1. Bývá září tradičně rostoucí nebo klesající?
  2. Pokud je červenec rostoucí (klesající) a srpen rostoucí (klesající), bývá září rostoucí (klesající)?
  3. V případě, že je rok až do 31.8. rostoucí (klesající), je září rostoucí (klesající)?

Odpovědi

Odpovědi jsou následující:

  • Bývá září tradičně rostoucí nebo klesající?

Od roku 1997 bylo září rostoucí v 62 %  a 38 % klesající. Za posledních 10 let je to však zcela vyrovnané. Naposledy v roce 2017 bylo září rostoucí.

  • Pokud je červenec rostoucí (klesající) a srpen rostoucí (klesající), bývá září rostoucí (klesající)?

Zde jsou výsledky od roku 1997:

Červenec|Srpen Rostoucí|Rostoucí Klesající|Rostoucí Klesající|Klesajicí Rostoucí|Klesající
Rostoucí 3 4 1 5
Klesající 2 3 3 0

Z tabulky vidíme, že jestliže byl červenec klesající a srpen rovněž klesající, tak září bylo v 1 případě rostoucí a ve 3 případech klesající. Aktuální situace je velice zajímavá, červenec byl letos rostoucí a srpen je zatím klesající. Když toto v minulosti nastalo, vždy následovalo rostoucí září, takže pokud koncem srpna nebo začátkem září nakoupíte EURUSD, vyplatí se vám pozici držet do konce září.

  • V případě, že je měnový pár EURUSD až do 31.8. rostoucí (klesající), je září rostoucí (klesající)?

Pokud vezmeme otevírací cenu měnového páru EURUSD k 1.1. a uzavírací cenu k 31.8., zjistíme, že za posledních 21 let, byl tento měnový pár klesající v 10 případech a v 11 případech byl rostoucí. V roce 2018 máme zatím období od 1.1. – 31.8. klesající. Následně bylo září v 60 % rostoucí a ve 40 % klesající.

Závěrem je důležité zmínit, že i když ze zmíněných čísel je spíše pravděpodobnější rostoucí září je vždy nutné pamatovat na to, že statistika se neustále vyvíjí. Pokud bychom tuto statistiku dělali znova za 10 let, výsledky by se mohly lišit.