Bez práce nejsou koláče. Anebo vlastně jsou?

Znáte to české pořekadlo „bez práce nejsou koláče“? Věřím, že určitě ano. Slýcháme ho od dětství jako takový výchovný prvek.

Co na to ale říká trading? Řekněme, že to v tradingu tak úplně neplatí. Věřím, že mnozí z vás si už tímto nešvarem prošli nebo možná i aktuálně prochází.

Dlouhou dobu jsme vedeni k tomu, že odměna je úměrná naší práci. Vždyť přeci v zaměstnání čím víc odpracujeme, tím víc za to dostaneme. Ve škole je také daný rozvrh a mělo by platit, že čím víc času ve škole budu, tím víc se toho naučím. V tradingu je to ovšem trochu jinak. Nelze to samozřejmě paušalizovat a i tady platí určité výjimky. Například učení se obchodovat a zvládat vše okolo zabere nemalé množství času a zcela jistě tento čas nepřichází vniveč.

Pojďme se ale teď bavit již o samotném obchodování. V něm ono pořekadlo moc aplikovat nemůžeme, jelikož právě vyčkávání a trpělivost patří mezi nejdůležitější dovednosti nutné pro úspěšný trading. Pokud budeme obchodovat pomocí „bez práce nejsou koláče“, můžeme se velice rychle spálit, tedy spíše smazat obchodní účet. Věřím, že mnoho otevřených obchodů, otevřených jen proto abychom obchodovali, nebude splňovat stanovená pravidla našeho obchodního přístupu, a tak budou zbytečně negativně ovlivňovat jeho výkonnost. Naopak v dlouhodobém měřítku se velice vyplatí vyčkávat. Čekat na ten správný obchod! Na ten obchod, který je přesně podle pravidel a dokáže určitým způsobem naklonit pravděpodobnost na naši stranu. Ten obchod, který nebude jen výstřelem do prázdna, ale bude opravdovým mistrovským kouskem. Ten obchod, který přinese hodně peněz za málo „muziky“.

Smiřte se tedy s tím, že není nutné hodně obchodovat, ale obchodovat co možná nejefektivněji. Protože každý obchod mimo systém je jen splachování předtím vydělaných peněz. Možná bude jen pár obchodů denně. Možná pár obchodů týdně, ale budete vědět, že mají smysl. V tradingu vám nikdo neplatí za hodiny, ale za to, že dokážete být lepší než ostatní. Je zcela jistě dobré zamyslet se nad tím, jestli některé obchody nejsou vlastně třeba jen z nudy a potřeby něco dělat. Tím je pak negativně ovlivněn náš obchodní systém.

Co tedy pro začátek dělat? 

Můžete zkusit naši revoluční Mentor aplikaci. Zkuste si třeba nastavit maximální počet obchodních pozic za den. Například pokud víte, že váš obchodní systém dostává v průměru 2 dobré signály denně, nastavte maximální počet obchodů na 2. Mentor aplikace vás bude hlídat a napomínat při porušení. Je to jen malý krok, ale třeba právě takový krok bude ten osudový.