Hedging a úspora 50 % nákladů.

Jak ušetřit na hedgingu?

Využíváte ve svém obchodování hedging neboli zajištění pozice? Tak právě pro vás jsme připravili dnešní článek, ve kterém se dozvíte, jak na hedgingu ušetřit. Známe totiž funkci MT4, kterou mnoho obchodníků nevyužívá, a tak zbytečně platí dvojnásobek spreadů a provizí brokerovi.

Co je to hedging

Pro začátečníky nejdříve vysvětlíme pojem „hedging“. Je to situace, kdy máme otevřenou pozici v obou směrech. Máme tedy nákupní i prodejní objednávku o stejném objemu. Tím pádem je naše pozice zajištěná vůči budoucímu cenovému vývoji. Typická zahedgovaná pozice vypadá v MT4 terminálu např. takto.

Jak vidíte, výsledek pozic je -12USD. Často se setkáváme s názorem, že pokud máme pozici zahedgovanou, výsledek pozic se nemění. To však v dnešní době není pravda. Nezapomínejme na pohyblivé spready. Pokud se roztáhne spread, zhorší se výsledek na našich pozicích ikdyž jsou zahedgované! Při větším objemu pozic mohou být tyto pohyby spreadů naprosto zásadní, takže doporučujeme si na to dávat pozor.

Jak ušetřit na hedgingu

Teď už ale k jádru tohoto článku, jak na hedgingu ušetřit? Běžný způsob, jak zavírat zahedgovanou pozici, je takový, že jednoduše vypnete obě otevřené pozice. Pozor, tento přístup je ale špatně! Platíte tak náklady (spready a komise) za obě pozice. Pokud však uzavřete jednu pozici tou druhou, ušetříte, protože broker vám naúčtuje pouze náklady na jednu pozici. Proč? Jednoduše proto, že např. svůj long uzavřete svým shortem, neotvíráte tedy žádnou novou pozici, za kterou by vás někdo účtoval.

Technické provedení hedgingu v MT4

Stačí kliknout na jednu z našich pozic pravým tlačítkem a zvolit „Upravit nebo zavřít“. Následně v dialogovém okně zvolíme „uzavřít formou“ a vybereme protichůdnou pozici. Můžete si všimnout, že v historii vašich obchodů je jedna pozice uzavřená s výsledkem a druhá pozice je s objemem a výsledkem 0.

Pro lepší pochopení situace jsme si pro vás připravili i krátké ukázkové video, kde je vše přehledně vysvětleno.

Text videa:

„Dobrý den dámy a pánové z projektu Získejúčet.cz, kde hledáme úspěšné tradery, Vás zdraví Marek Vašíček.

V dnešním videu se podíváme na to, jak správně hedgovat a hlavně ukončovat hedge pozici tak, abychom nezaplatili zbytečné poplatky a spready.

Otevřeme si dvě pozice, jednu buy a jednu sell. Výsledek je -32 USD, protože platíme poplatky a spready.

Běžně jak vidíme u traderů, ukončujeme zahedgovanou pozici tak, že obě pozice uzavřeme. To znamená, že za obě pozice zaplatíme poplatky a spready. Když se na to podíváme v historii obchodů, skutečně jsme zaplatili -32 USD.

Pojďme to teď zkusit jinak a pokusit se ušetřit.

Máme opět dvě pozice a opět máme výsledek -32 USD ve ztrátě a podívejme se na to, jak správně uzavřít pozici a ušetřit. Klikněme na jednu pozici pravým tlačítkem a dejme upravit nebo odstranit pokyn. Otevře se nám dialogové okno, kde můžeme upravovat obchod. Vybereme „Typ: Zavřít formou“ a vybereme obchod, který se nám ukazuje. Co teď vlastně děláme? Uzavíráme jednu pozici formou druhé pozice. Jak jistě víte, když nakupujeme, uzavření nákupní pozice je prodej, takže teď říkáme Metatraderu, aby spároval naše dvě pozice, tím pádem se neotvírá žádná další nová a my bychom měli platit pouze jeden spread a poplatky. Zavřeme tedy naši pozici, vidíme, že obě zmizeli a pojďme se podívat do obchodního výpisu, co se nám tu stalo. Vidíte, že máme dva nové řádky. Jeden máme za -16 USD a druhý máme za 0. Objem obchodu je také 0, to znamená, že druhý obchod jako by neproběhl, protože jsme jím pouze uzavřeli obchod první. Výsledek těchto dvou pozic je tedy -16 USD, oproti předchozí situaci, kdy jsme za obchody zaplatili -32 USD.

Tímto způsobem tedy můžete uzavřít hedge pozici s daleko nižšími poplatky.“