Jak se vyhnout chybám & tipy pro splnění Výzvy

Někdy mají obchodníci během Výzvy tendenci dělat hloupé a zbytečné chyby, kterým se lze snadno vyhnout. Minimalizace chyb během Výzvy určitě zvýší vaše šance na úspěch a může obecně prospět vašemu obchodování. Dosáhnout krátkodobě profitu je jedna věc, ale u Získejúčet je důležité být disciplinovaný a zejména dodržovat pravidla risk managementu, což je podstatné pro dlouhodobě úspěšné obchodování. S pomocí těchto tipů bychom vám rádi pomohli vyhnout se těm nejhorším událostem, se kterými se obchodníci bohužel setkávají.

#1 – Je důležité si uvědomit ve kterém časovém pásmu se nacházíte.

V naší Výzvě je obchodní den definován podle středoevropského času – CE(S)T – [Central European (Summer) Time].  Proto nebudeme vyhodnocovat výsledky podle serverového času vašeho brokera ale podle časové zóny CE(S)T.

Vyvarujte se porušení maximální denní ztráty

Předpokládejme, že obchodník zvolil Výzvu 50 000 USD s maximální denní ztrátou -2 500 USD. Řekněme, že jeho průběžný denní výsledek je -2 000 USD, může si tedy dovolit dodatečnou ztrátu ve výši -500 USD pro zbytek obchodního dne. Opakuji, že výsledky jsou měřeny v rámci časové zóny CE(S)T (GMT +1/+2). Někteří obchodníci se nicméně rozhodnou obchodovat podle serverového času brokera, což ve většině případů bývá EET [Eastern European Time].

Tento obchodník vidí 00:00 jako půlnoc a začátek nového dne na platformě brokera, ale ve skutečnosti je pořád ještě 23:00 podle CE(S)T. Obchodník s realizovanou ztrátou -2 000 USD nyní otevře novou pozici, která jde do ztráty vyšší než -500 USD, a poruší tím limit maximální denní ztráty. Obchodník předpokládá, že tato ztráta byla zaznamenána v novém dni, ale dle našich pravidel se uskutečnila v rámci stejného dne podle časové zóny CE(S)T.

Naše aplikace Prostředí tradera má konvertor časových zón s dodatečnou informací o čase obnovy maximální denní ztráty.

#2 – Používejte stop-loss, abyste se vyvarovali porušení limitu ztráty.

V průběhu Výzvy se může stát mnoho nečekaných událostí. Mnoho obchodníků věří, že mají své obchody pod kontrolou, ale jeden nikdy neví, co se na trhu může stát. Je vždy lepší, když je zasažen váš stop-loss, než když porušíte limit ztráty a tím porušíte celou vaši Výzvu.

Musíte vědět, kde je váš limit

Vezměme příklad, kde máme za obchodní den -2 000 USD v uzavřených pozicích. Naše přípustná ztráta pro zbytek dne tedy činí -500 USD. Když se rozhodneme otevřít další obchod, musíme mít na mysli, že tento nový obchod nesmí jít do ztráty vyšší než -500 USD. V tomto případě nastavíme stop-loss tak, abychom nikdy nepřesáhli tuto ztrátu.

Naše aplikace Prostředí tradera vám poskytne ohledně přípustné ztráty velmi užitečné informace.

 

 

V tabulce ‘Dnešní výsledkyuvidíte, kolik si ještě můžete dovolit ztratit po zbytek dne a po zbytek celého obchodního období. Doufáme, že vám tato informace pomůžete vylepšit váš risk management.

Prosím mějte na paměti, že vaše ztráty zohledňují i otevřené pozice. Podrobné vysvětlení tohoto pravidla najdete zde.

Chraňte se před reakcemi trhu na hlavní ekonomické zprávy

V průběhu Výzvy vás nebudeme trestat za to, když ponecháte obchody otevřené v čase zveřejňování hlavních ekonomických zpráv, ale nedovolíme vám obchodovat v tomto čase na Fundovaném účtu, a to z pádných důvodů. Doporučujeme vždy použít náš ekonomický kalendář. Tím budete připraveni na jakoukoliv událost.

 

Jestliže nebudete mít přehled o zveřejňování hlavních ekonomických zpráv, nemusela by vaše Výzva přežít do zítřka. Trhy jsou v tomto období velice volatilní a proto doporučujeme obchodovat velice opatrně.

AUDCAD 1M

#3 – Nepřibližujte se příliš k vaším limitům.

Někdy se stane, že jste velice blízko vašich limitů a pak stačí drobná nehoda, která způsobí jejich porušení.

Skluz/Slippage

Když nastavíte váš stop-loss přesně na úroveň limitu vaší ztráty, pak pro vás máme špatné zprávy. Stop-lossy nezaručují provedení příkazu na požadované cenové úrovni. Musíte počítat s případným skluzem a změnami spreadu. Uvědomte si, že stop-lossy jsou čekající pokyny / pending orders, které spouštějí tržní pokyny /market orders, když je dosažena specifikovaná tržní úroveň. Tržní pokyny se snaží získat nejlepší cenu v daném okamžiku. Jestliže je ale na trhu v tom okamžiku nedostatečná likvidita, je příkaz proveden za horší cenu, a to může způsobit porušení limitu ztráty.

Komise & Swapy

Když počítáte ztráty v prostředí MetaTrader4, kalkuluje platforma obchodní výsledky, komise & swapy odděleně. Když nakoupíte 5 lotů na EURUSD, tak zaplatíte řekněme 35 USD obratové komise. Jestliže je vaše maximální denní ztráta -500 USD, pak váš obchod na EURUSD nemůže mít nastaven stop-loss na -500 USD. Musíte ještě započítat -35 USD komise. Když byste nastavili váš stop-loss na -500 USD a byl by v tomto případě zasažen, pak by vaše celková ztráta byla -535 USD (obchodní výsledek + komise), což by porušilo váš limit.

Samozřejmě vždy doporučujeme ponechat širší prostor pro limit ztráty. Když ukončíte obchodování při dosažení 3 % – 4 % denní ztráty (limit je 5 %), tak by to bylo z vašeho pohledu velice zodpovědné rozhodnutí.

Jestli chcete vědět, kolik brokeři účtují na komisích, pak by vás mohla zajímat naše aplikace srovnání brokerů, kde zveřejňujeme spready a poplatky v reálném čase.

#4 – Hedging vás neochrání plně.

Přestože je vaše pozice hedgovaná, podléhá vaše P/L stále změnám způsobeným pohyblivými spready. Mějte na paměti, že nakupujete za ask-cenu a prodáváte za bid-cenu. Rozdíl mezi ask a bid je spread pomocí kterého si brokeři generují zisky. Z tohoto důvodu je každý váš obchod v momentě otevření v mírné ztrátě, právě kvůli úvodní platbě za spread. Spread se mění na základě aktuální likvidity na trhu.

Více o hedgingu se může dočíst v našem článku: Jak ušetřit na hedgingu

Obzvlášť v době zveřejňování hlavních ekonomických zpráv a časů rolování na nový kontrakt, bývá likvidita trhu velice slabá, což má za následek podstatné rozšiřování spreadů. Toto rozšiřování spreadů způsobuje přechodnou ztrátu, což může v ojedinělých případech vést k porušení limitu ztráty. Jestliže se dostanete blízko k vaším limitům ztráty, doporučujeme uzavřít vaše pozice namísto hedgingu.