Důvěřujete svému obchodnímu systému?

 

Obchodní systém je důležitou součástí celého obchodního kolotoče, jak dlouhodobě uspět na trzích. Obchodních systémů existuje opravdu velké množství a jejich rozmanitost je ohromná. Některé jsou velice jednoduché a jiné potřebují komplexnější znalosti.

Obchodní systém může být dobrým pomocníkem pro skvělé výsledky při obchodování. Důležité je najít ten správný, který vyhovuje právě našemu myšlení, přístupu k riziku a mnoha dalším věcem. Jde tedy vlastně o určitá pravidla, která nám dávají rychlé odpovědi na určité otázky.

 A mnoho dalších.

Najít obchodní systém je jedním ze základních kroků jak v tradingu uspět. Najít ovšem nestačí. Ještě důležitější je daný obchodní systém opravdu dodržovat a v tomto případě není prostor pro žádná ale.

Důvěřujete svému obchodnímu systému?

Co takhle posouvání stoplossů? Předčasné uzavírání ziskových pozic? Nervozní ruka při vstupu do obchodu? Velký psychický tlak, stres apod.? Nejsou vám tyhle situace povědomé?

Pokud ano, můžeme vyzkoušet velice jednoduchý test důvěry ve strategii. Pokud je obchodování správné, výsledky se dostaví. Získáme tím také obrovskou důvěru ve strategii a jakékoliv pochyby se na míle vzdálí.

Sedíte u počítače, dostáváte signál pro vstup do obchodu a dle plánu obchod také otevíráte. Nyní ale v mnoha případech začínají šílené časy. Neustálé kontrolování pozice. Nejde náhodou trh proti mě? Měl jsem pravdu, nebo jde cena opačným směrem? No radši posunu stoploss, co kdyby náhodou? Nebo ho tam vůbec nedávat? Měl jsem otevřít větší pozici. No jde to proti mně tak to jsem měl otevřít asi radši menší atd. atd. atd.

Co takhle zkusit něco jiného?

Sedíme u počítače, dostáváme signál pro vstup do obchodu a dle obchodního plánu obchod otevíráme. To zní stejně, že? Nyní ale nastavíme stoploss a takeprofit, který odpovídá obchodní strategii a naprosto jednoduše vstaneme od počítače a půjdeme dělat něco jiného. Budeme čekat, než se obchod sám uzavře pomocí nastavených obchodních příkazů.

Ano, možná tím přijdeme o pár vstupů, ale o to teď vůbec nejde. Aktuálně potřebujeme zapracovat na své disciplíně a ne na vstoupení do všech obchodů. Takovým stylem budeme obchodovat, jak jen dlouho bude potřeba. Po čase se vše ukáže. Pokud máme dobrý obchodní plán, dodržujeme pravidla risk managementu a pozitivní RRR, měli bychom být v zisku. Pokud to tak není, bude možná potřeba začít od základů.

Pokud ano, můžeme si gratulovat. Tímto velice jednoduchým způsobem jsme totiž získali neuvěřitelnou důvěru ve svou strategii a ta se zcela jistě projeví. Bude mnohem jednodušší se vyvarovat posouvání stoplossů či předčasnému uzavírání obchodů a dalším chybám, které mohly znamenat negativní ovlivnění výsledků. Můžeme si totiž být jistí, že dlouhodobě tento způsob funguje, a tak není čeho se obávat, půjde pouze o dodržování pravidel.