5 důvodů, proč NEINVESTOVAT do Bitcoinu

Vzestup zájmu o kryptoměny v poslední době je enormní, stejně jako jejich cena a volatilita. Dlouho jsme se snažili odolat tomuto tématu, ale jelikož i u nás transakcí na Bitcoinu přibývá, rozhodli jsme se připravit dnešní článek. Nesdílíme názor, že jde o tak skvělou investici, jak se všude píše. Následuje pět důvodů, proč tomu tak je.

1. Protože vám všichni říkají, ať investujete

Možná to zní divně, ale připomeňme si známý příběh o Bernardu Baruchovi z doby velké americké hospodářské krize odstartované černým pátkem 24. října 1929. Bernard si nechával každý den čistit boty od stejného čističe. Jednoho dne mu tento čistič dal tip na nákup akcií, načež Baruch šel do své kanceláře, zavolal svému makléři a řekl: „Prodávej. Když dávají akciové typy čističi bot, je čas odejít.“

Podobnost s bitcoinem je více než zřejmá: brokeři hromadně zavádějí kryptoměny do svých instrumentů, mluví se a píše o něm všude. I v nefinančních médiích. Jen za první dva dny v listopadu vyšlo na CNBC o Bitcoinu 13 zpráv. Čističů bot už v dnešní době moc není, ale přesto o Bitcoinu ví opravdu skoro každý a spousta lidí i z laické veřejnosti do něj bezhlavě investuje. Všechny cenové bubliny vznikají nadšením a euforií široké veřejnosti. Obáváme se, že fáze euforie právě začíná. Záleží jen na tom, kdy euforii něco přeruší a kdy dojdou lidi ochotní nakupovat Bitcoin za tak vysokou cenu.

2. Protože jde už teď o růst naplňující znaky typických cenových bublin

Vraťme se opět k roku 1929 a známým cenovým bublinám. Naprosto všechny se vyznačovaly nezdravým růstem, který se obvykle ještě zrychloval. Pár příkladů za všechny:

Takto vypadá na čtvrtletním grafu amerického indexu Dow Jones neznámější světová krize v historii, kterou odstartoval památný černý pátek na newyorské burze. Běžný trh se postupně měnil ve výrazně rostoucí a rostl stále rychleji. Takový růst ale nebyl dlouhodobě udržitelný, musel by být podpořen reálnými výkony ekonomiky, hnalo jej však hlavně nadšení a přehnaný optimismus. K tomu se přidaly chyby Fedu a následoval propad hodnoty indexu o 90 %!

Nemusíme jít ale pro příklady tak daleko, stačí jít o 17 let zpátky do známé Dot-com bubliny technologických společností, které čekaly obrovský boom internetu. Krásně to odrazil technologický index Nasdaq. Opět vidíme exponenciální nárůst ceny a potom… bum.

Mezi další příklady z ještě bližší doby lze zmínit zlato, stříbro, bublinu na trhu s hypotékami a další menší bublinky.

Když to všechno porovnáme s týdenním grafem Bitcoinu, asi není třeba dalšího komentáře.

Článek je o Bitcoinu, ale podívejte se, co v současnosti dělají hlavní světové indexy. Taky rostou nade všechny meze. Spouštěčem výprodejů pak může být cokoliv. Budeme rádi, když se zhroutí jenom Bitcoin.

3. Protože ho nikdo nebude zachraňovat

Proč prasknutí posledních bublin nemělo tak strašlivý dopad jako krize 1929? Protože dnes je v módě zachraňovat všechny země, instituce a instrumenty, které se jen trochu propadnou. Tím se ale rozevírají nůžky mezi reálnou a finanční skutečností a opravdová krize se pouze odkládá. Větší společnosti, měny, komodity – o to vše se vlády a centrální banky v případě náznaku krachu postarají, ale kdo se postará o Bitcoin? Není „předností“ Bitcoinu právě to, že na něj nikdo nedohlíží, nikdo jej nereguluje? Uvidíme…

4. Protože je to nevýhodné

Náš projekt se točí kolem derivátů CFD. Co se týče obchodování Bitcoinu a dalších kryptoměn pomocí CFD, není to s podmínkami žádná sláva. Dají se sice jako jediné obchodovat i o víkendu, ale většina brokerů má na jejich obchodování různá omezení. Často omezují páku (většinou na 1:5 nebo 1:20) a maximální drženou pozici (na ekvivalent 10 000 nebo 100 000 EUR). Minimální spread se má pohybovat někde kolem 15 bodů, typický kolem 20, ale v praxi bývá i několikrát vyšší a často se mění. Není výjimkou zahlédnout ve volatilnějších obdobích dne spread i přes 100 bodů. To je čtvrtina běžného denního rozpětí, kterou trh musí překonat, abyste byli teprve na nule. Pro představu, spread na německém akciovém indexu DAX činí 0,8 bodu, což je asi půl procenta běžného rozpětí. O trochu lepší podmínky nabídnou zahraniční brokeři, ale stále se jedná o jeden z nejméně vhodných instrumentů na obchodování. Jo, a ztráty samozřejmě mohou převýšit deposit. Čím by to jen mohlo být?

5. Protože až to přijde, nevystoupíte

Důvodem omezení obchodování Bitcoinu, o kterých se píše v předchozím bodě, je vysoká volatilita způsobená nízkou likviditou. To znamená, že není tak jednoduché prodat nebo nakoupit za cenu, která je aktuálně na trhu. Vždyť běžné denní rozpětí se pohybuje kolem 400 bodů, což je asi 5,5 % hodnoty, a stále stoupá. Pro představu, DAX, který je známý svou volatilitou, má rozpětí obvykle mezi 100 a 200 body, což je “jen” kolem jednoho procenta. Rychle narůstající volatilita doprovázená rostoucí cenou je dalším klasickým příznakem formující se bubliny. Dovedete si představit, co to udělá s volatilitou a likviditou, až začne fáze paniky a všichni najednou přestanou věřit, že Bitcoin poroste do nebes? Myslíte si, že jej přinejhorším v klidu prodáte za 6000 dolarů? Možná ano, ale možná budete rádi za 1000, možná za 200…