Vnitřním pochopením k úspěchu

Rekapitulace předchozího dne (check), vyznačení S/R úrovní z předešlého dne (check), vyznačení dlouhodobých S/R úrovní (check), nastavený budík na makro zprávy (check), rekapitulace obchodního plánu (check),

I takto může vypadat krátký checklist před obchodní seancí. Mnoho obchodníků se na obchodní seance důkladně připravuje, analyzuje trhy z dlouhodobého a krátkodobého hlediska. Svoje vstupní patterny mají v nejednom případě vytištěné přímo u monitoru, tak aby v okamžiku exekuce neváhali ani sekundu. Veškeré části obchodního plánu jsou podložené backtestem, ale jakmile přijde čas na exekuci či řízení obchodu, tak rozhodují emoce. Emoce rozhodují o tom, že neprovedeme exekuci tak, jak jsme si stokrát řekli, že ji uskutečníme. Naše emoce nás dokonce nutí k předčasnému uzavření obchodu, overtradingu či k posouvání stop lossu. Proč tyto emoce máme a kde se berou?

Ti z vás, kteří se o psychologii již zajímali, tak vědí, že naše mysl se skládá z vědomí a podvědomí. Vědomá část zajišťuje ty úkony, na které je třeba se soustředit. Jde tedy o maximálně 2-3 úkony. Podvědomí má mnohonásobně větší kapacitu a kromě všech tělesných funkcí obstarává i většinu našeho naučeného chování, kde není třeba plné soustředění. Primárním úkolem podvědomí je chránit naše tělo i mysl, což je bohužel zcela v rozporu s tradingem, kde se vystavujeme nejistotě, riziku ztráty těžce vydělaných peněz či nepřebernému toku příležitostí, který neustálý pohyb ceny nabízí. Pojďme se podívat jenom na 3 nejčastější chyby tradera:

  • Zamrznutí před vstupem do obchodu – vstup do obchodu znamená riziko, kterému se chce podvědomí vyhnout.
  • Overtrading – snažíme se dohnat ztráty, napravit bolest, kterou nám „trh“ způsobil.
  • Posun SL: ztráta znamená bolest a výstupem z obchodu tuto bolest potvrdíme.

Všimněte si, že veškeré chyby, které v tradingu děláme buďto předchází vzniku rizika nebo se naopak snažíme ukojit bolest, která nám tradingem vznikla.

Sílu podvědomí ještě posiluje i externí tlak, který je na nás kladen. Může jít o očekávání ze strany rodiny a mnohdy i kamarádů. Mezitím co kamarádi dělají kariéru v korporátech, jsou povyšováni, jednoduše se dle chápání naší společnosti posouvají správným směrem, my tradeři sedíme dlouhé hodiny, dny, týdny u počítače a doufáme, že jednou za tuto úsilí budeme odměněni a vše se nám vrátí i s úroky.

Aby toho nebylo málo, většina z nás má limitující pocity, které jsme si za náš život vytvořili či nám byly vtloukány ve škole od učitelů nebo od spolužáků. Může jít například o pocity („nejsem dost chytrý, nikdy nebudu úspěšný či bohatý, jak mi může jít trading, když mi to nejde s čísly, nikdy jsem nic zajímavého nedokázal“). Všechny tyto pocity nejenom, že posilují ochranářskou funkci podvědomí, ale také nás okrádají o naši přirozenou inteligenci a zabraňují nám v přístupu k našim silným stránkám.

K tomu abyste překonali některé nežádoucí chování, je nejprve třeba najít příčinu tohoto chování, což rozhodně není lehké. Od toho jsme do našeho týmu přijali vystudovanou sportovní psycholožku Nikolu, která pomáhá vrcholovým sportovcům se stejnými nástrahami, jako se potýkáme my tradeři. Správnými otázkami vás Nikola dovede k pochopení a možnému potlačení nežádoucího chování.

Měli byste zájem o případné povídání s Nikolou o psychologii tradingu? Vyjádřete svůj názor kliknutím na následující tlačítko, ať víme, jestli vás tato možnost zajímá.