Syndrom FOMO

Kontrola emocí je v tradingu velmi náročná disciplína. Moc dobře víme, co bychom MĚLI dělat, ale většinou spíše děláme to, co CHCEME dělat. Znáte to, když čekáte na to, až cena dojde k supportu, abychom vstoupili long? Často to vypadá, že se cena otočí už před supportem. Jsme nervózní, bojíme se, že nám uteče ziskový obchod. Psychologie a emoce pracují. Nakonec vstoupíme impulzivně 10 pips před naším plánovaným vstupem. Co to znamená? Najednou místo 10pips riskujeme 20.

A co nakonec udělá cena? Samozřejmě, že dorazí na náš původně plánovaný bod a my jsme nešťastní, že jsme porušili pravidla a vstoupili do trhu za špatnou cenu. To je tzv. FOMO – Fear of missing out (strach ze zmeškání). Jeden ze základních problémů psychologie obchodování.

Původní obchod mohl mít původně RRR 2:1, ale díky naší nedočkavosti má nyní RRR 1:2 a už pro nás není tak přívětivý. Pokud bychom si počkali, potřebovali bychom pouze 33% ziskovost, abychom byli dlouhodobě úspěšní, nyní už potřebujeme dlouhodobou ziskovost 66 %! Pravděpodobnost je najednou proti nám, a to vše kvůli psychologii a emocím, které jsme nechali ovlivnit náš trading.

Emoce jsou běžnou součástí tradingu. Ať chceme nebo ne. Naším úkolem je co nejvíce je eliminovat.

Jednoduše chceme být v obchodu a vydělávat peníze. Nechceme si přeci nechat ujít dobrou příležitost, na které můžeme vydělat. Paradoxně však díky tomuto myšlení děláme zbytečné chyby.

Radši tedy vstoupíme dříve, ať nám neuteče obchod. Radši vybereme profity dříve než na profit targetu, abychom si zajistili zisk. Radši přitáhneme stoploss nebo nastavíme breakeven, přitom bychom správně měli počkat na vytoužený profit target. Toto vše je obchodování dle emocí nikoliv podle ověřeného obchodního systému.

Jsme prostě lidé a emoce k nám patří. Naším úkolem je svoje emoce ovládat a nenechat je omezovat náš potenciál. Dobrý trader dokáže zvládnout svoji mysl a obchoduje skutečně podle toho, co mu trh říká.

S fenoménem FOMO a dalšími psychologickými problémy vám nyní může pomoci naše výkonnostní psycholožka, která se přesně touto problematikou zabývá. Často jsou naše problémy s psychikou daleko hlubší, než si člověk dokáže představit. Fundovaní obchodníci Získejúčet.cz mohou využít služeb výkonnostní psycholožky pro své lepší obchodní výsledky zcela zdarma. Pokud nejste Fundovaný obchodník a měli byste zájem o služby naší psycholožky, podívejte se na více informací zde.