Tři základní stavební kameny profitabilního obchodníka

Co má většina konzistentně ziskových traderů společného? Na co se zaměřují? Co musí umět? Jak se odliší od těch, kteří to jen neúspěšně zkouší? Dokážete tyto 3 stěžení body ovládat na 100 %? Pokud ano jste na správné cestě za konzistentně ziskovým tradingem!

 

 

Trading je, jak tak trochu věda a zároveň i umění.

Jako v každém vysoce výkonnostním oboru i v tradingu existuje několik logických kroků, které obchodník může podniknout, aby dosáhl výsledků, v které doufá.

I přes to, že trading je hra pravděpodobností, s adekvátním riskem, otestovaným procesem a osvědčeným obchodním systémem se šance na dlouhodobý úspěch značně zvyšují.

V tradingu je ale prostor i pro určitou dávku intuice. Tak jako se tanečníci hýbou do rytmu hudby, obchodníci by se měli pohybovat podle rytmu, který trh v danou chvíli nabízí.

 

Disciplína

Pokud bychom měli vybrat jednu vlastnost, která se neustále opakuje v souvislosti s úspěchem v obchodování, je to jednoznačně disciplína.

I přes to že slovo disciplína slýcháme stále dokola, musíme si uvědomit, že v tradingu opravdu není místo pro někoho, kdo je nedisciplinovaný. Co může pomoci k tomu stát se disciplinovanějším obchodníkem?

  1. Neustále se vzdělávat
  2. Dodržovat obchodní plán
  3. Pracovat na psychologii

Všichni víme, jak vypadají čísla, která ukazují úspěšnost retailových obchodníků.

Není žádným tajemstvím, že většina z nich peníze prodělává. V obchodování vidí rychlé zbohatnutí a s takovou motivací se většinou moc daleko nedostanou. Ti trochu lepší se drží na nule a pak je tu menší procento těch opravdu zapálených obchodníků, kteří jsou schopni tradingu i něco obětovat a z těch se stávají ti nejlepší, kteří berou trading seriózně a nakonec konzistentně vydělávají.

Co tedy dělí ty nejlepší obchodníky od zbytku?

Je to právě disciplína!

Ti, kteří opravdu chtějí uspět, brzy zjistí, že disciplína je nedílnou součástí úspěšného obchodování. Bez disciplíny snad nelze dosáhnout vůbec ničeho a v tradingu je ještě důležitější než kdekoliv jinde.

 

Schopnost přizpůsobit se tržním podmínkám

Přesně v momentě, kdy si obchodník myslí, že má trh pod kontrolou, tržní prostředí se náhle změní a jednoduše obchodníkovi ukáže, jak je to doopravdy.

Se změnami tržního prostředí vzniká spoustu problémů.

Nejčastější problém je, když si obchodník nechce připustit, že obchod, ve kterém je, nebude prostě fungovat tak jak si myslel.

Stop-loss ho v lepším případě správně ochránil a vše se může zdát v pořádku. Často ale přichází kámen úrazu a namísto toho, aby obchodník počkal na lepší situaci, okamžitě vstupuje do trhu znovu a snaží se rychle vydělat peníze zpět.

Asi nemusíme moc dlouze rozepisovat, jak něco takového většinou dopadá, že?

Proč ale i přes to, že jsme disciplinovaní, je v zápalu okamžiku těžké přizpůsobit se změně na trhu?

K přizpůsobení se na trhu patří jednoznačně pokora a schopnost nebýt emočně závislý na obchodech. Nenechte se ovládat trhem. Nikdo neobchoduje se 100% úspěšností.

“Nemít svůj den” k obchodování patří. Nesnažte se každý den mít úžasné výsledky. Někdy může být ten nejlepší výsledek přiznat si, že dnes už to stačí a odejít. Kombinace emocí a potřeby dohnat ztráty může znamenat i mnohem horší scénář, než je ztráta pár % kapitálu.

Co nejvíce se zbavte emocí

Emoční zaujatost se objevuje v momentě, kdy se trhy mění.

„Tento přístup mi v minulosti vydělal peníze, proto musí fungovat i teď.“

Často zapomínáme, že trhy se mění.

Je dobré rozlišovat 6 druhů tržních podmínek.

  • Býčí, volatilní
  • Býčí, klidný
  • Chop, volatilní
  • Chop, klidný
  • Medvědí, volatilní
  • Medvědí klidný

Neexistuje strategie, která funguje na všechny typy trhu. Neznamená to, že můžete vydělávat jen na jednom z nich. Klidně můžete vydělávat na všech, ale nikdy to nebude úplně stejným způsobem. Může se jednat jen o drobné úpravy nebo klidně o různé sttrategie na různ tržní podmínky.

Co obchodníci nejčastěji chtějí? Rozhodně volnost.

Může to znít paradoxně, ale v tradingu se k volnosti dostanete právě pomocí disciplíny.

Stejně jako tanečník pohybující se lehce do rytmu hudby, se budeme my jako tradeři pohybovat lehce do rytmu trhu. Nikdo nemůže vědět co skutečně bude. Jestli se něco opakovalo v minulosti nemusí to nutně znamenat, že se to bude opakovat zas a znova. Oprostěte se od toho a pracujte co nejvíce s aktuálními informacemi.