Obchodování během krize

V dnešním článku se podíváme nejen na historii finančních krizí, ale především i na tu současnou. Podělíme se s vámi o pár užitečných tipů, na co si během takového období dávat pozor.

Obchodování během krize

Zprávy o novém typu koronaviru už doprovázejí i informace ohledně dopadů na ekonomiku, nejrůznější předpoklady, odhady apod. Zcela jistě nikomu neuniklo, že na trzích v posledních týdnech panuje opravdu vysoká volatilita a pro mnoho spekulantů je to velká příležitost. O obchodování se začínají zajímat i méně zkušení obchodníci a do trhu se zároveň vracejí i ti, kteří třeba v posledních měsících tradingu nevěnovali svou pozornost. Díky karanténě se na trading zkrátka najde čas mnohem snadněji.

Není se samozřejmě čemu divit. S vysokou volatilitou vzniká spousta obchodních příležitostí, na kterých se každý den obchodníci snaží profitovat. Toto ale neplatí pouze pro retailové obchodníky, proto je potřeba mít se opravdu na pozoru. Vysoká volatilita přitahuje i velké hráče a instituce, kteří dokáží pěkně zamíchat kartami.

Během minulé krize, banky, hedge fondy a ratingové společnosti sehrály hlavní roli u jejího samotného zrodu.

 

Minulá krize vznikla díky takzvaným “rizikovým hypotékám” – abychom vás zbytečně nezatěžovali detaily, vezmeme to opravdu ve zkratce. Hypotéky přestaly být spláceny, Lehman Brothers  (velice významná banka v USA) zkrachovala a spoustu dalších bank muselo být zachráněno FED-em, což znamenalo zamrznutí likvidity a odmítnutí půjčování peněz.

Tato událost vstoupila do historie jako finanční krize 2008.

Pokud by vás téma zajímalo trochu podrobněji, určitě můžeme doporučit film The Big Short. (https://www.csfd.cz/film/410755-sazka-na-nejistotu/prehled/)

 

Samozřejmě tohle nebyla jediná krize v historii. Za zmínku stojí například: Dot-com bublina (překládáno jako “Internetová horečka”) anebo Velká hospodářská krize roku 1929.

Hlavním faktorem pro tradery je zvážit příčinu krize a vliv na instrumenty, které obchodují. Od toho by se měly odvíjet další kroky.

V roce 2008 krizi zapříčinily finanční instituce. Tím pádem obchodování nebo investovaní ve finančním sektoru mohlo traderům sice přinést obrovské zisky (na konci krize), ale také kompletně zlikvidovat celé portfolio, pokud se jednalo například o Lehman Brothers. V tu chvíli se jednalo o nejrizikovější investice a vysoký potenciál zisku je často spojen s vysokou mírou rizika.

 

Jaký je zdroj současné krize a na co si dávat pozor? V tomto případě bohužel nemůžeme ukázat prstem na jednu instituci, protože za zdroj se považuje šíření nového koronaviru.

Podniky ve většině případů nezavírají kvůli nedostatku likvidity, jako tomu bylo v roce 2008, ale ze strachu šíření viru, ať už z vlastní vůle nebo z důvodu státních nařízení.

Tato situace neubližuje tolik hráčům s velkým podílem na trhu, tak jako malým a středním podnikatelům.

Vzhledem k současným okolnostem může být pomoc malým a středním podnikatelům hlavním pohonem na cestě k opětovnému růstu ekonomiky.

 

Pokud se zaměřujete spíš na obchodování s akciemi, situace není o nic jednodušší.

Například na investici do leteckých společností se můžeme dívat jako na nákup akcií s pěknou slevou. Na druhou stranu riskujete možnost, že letecká společnost zkrachuje ještě před tím, než se opět otevřou hranice a lidé budou chtít cestovatelský deficit dohnat.

Pokud jste více konzervativní, namísto snahy chytnout padající nůž, je lepší počkat dokud nám trhy nedají sami signál o změně trendu – toto platí pro všechny trhy.

Vzhledem k tomu že denní rozsah instrumentů je teď mnohem větší, každý trader by podle toho měl upravit velikost svých pozic a také si dát pozor na slippage, které se mohou objevit v nejvíc volatilních hodinách každé seance.

Další věc která se v posledních týdnech objevila je tzv. Limit Up a Limit Down na amerických indexech.

Limit Up a Limit Down je maximální fluktuace ceny, s jakou se index nebo komodita může během jedné seance pohnout. Je dobré být i na takové scénáře jako trader připraven. Zastavení obchodování není určitě nic příjemného.

Na trhu neexistují žádné jistoty a nic nemusí být tak, jak se na první pohled zdá. Přesně proto bychom měli být v současné situace opatrní, chránit sebe a náš kapitál. Určitě je lepší nechat si pár obchodů utéci a dostatečně ochránit kapitál, než se snažit o rychlé zhodnocení, ale vystavit se nadměrnému riziku. Ani v těchto volatilních dnech nezapomínejme, že trading je běh na dlouhou trať a obchodní příležitosti budou i nadále.