Náš výběr: 6 filmů o tradingu

Blíží se vánoční svátky, které by nám kromě spousty jídla, cukroví, návštěv od příbuzných měly poskytnout trochu času na klidný odpočinek a prokrastinaci. Pokud stejně jako my milujete grafy, burzu a vše kolem tradingu, pusťte si raději místo Popelky a Lásky nebeské film o obchodování a stresu s tím spojeným :o). Zde je náš výběr filmů, který by si žádný fanda obchodování neměl nechat ujít.

Margin Call (Den před krizí)

Skvěle obsazený film mapující v rámci 24 hodin příběh klíčových postav jedné investiční banky na počátku finanční krize z roku 2008. Film je o mladém analytikovi hraném Zachary Quintem, který jako první odhalí informace, které jeho banku mohou zbankrotovat. Následuje snaha o přelití toxických aktiv do jiných investičních bank, čímž se sice daná banka zachrání, ale prohloubí tím krizi jiných.

Zdroj: https://bit.ly/2POxoHO

Rogue Trader (Makléř)

Film s Ewan McGregorem vychází ze skutečných událostí. Film pojednává o Nicku Leesonovi, který svými obchody na singapurské burze dokázal doslova zlikvidovat britskou banku Barings Bank založenou už v roce 1762. Leeson měl arbitrážní systém, kterým se snažil profitovat z rozdílů v cenách futures kontraktů Nikkei 225, které jsou uvedeny na burze cenných papírů Osaka v Japonsku a Singapurské mezinárodní měnové burze. Místo rychlých arbitrážních obchodů však začal držet dlouhodobé pozice a díky tomu, že působil nejenom jako Floor Manager (hlavní trader), ale i jako Head of Settlement Operations (Manager pro zúčtování obchodů), dokázal svoje ztráty krýt až narostly během roku na £887 milionů liber, čímž celou banku položil. Určitě se dokážeme všichni vžít do Nicka Leesona, když vidíme, jak je mu zle z otevřených ztrát, které se bojí uzavřít.

Zdroj: https://bit.ly/2hp2k1j

(Případ Mahowny)

Na pohled velmi důvěryhodný manažer banky s problémem s hazardem a přístupem k mnohamiliónovým účtům se dostane do svízelné situace, která vyústí až k největšímu bankovním podvodu v kanadské historii. Film je skvělým příkladem toho, co se stane s obchodníkem, který odmítá uznat ztrátu.

Zdroj: https://bit.ly/2SVPzNV

Enron – The smartest guys in the room

Dokument na základě knihy z roku 2003, která pojednává o jednom z největších skandálů v amerických dějinách. Dokument mapuje vzestup a pád společnosti Enron, která svého času zaměstnávala přes 20 000 lidí. Formou výpovědi bývalých zaměstnanců a novinářů je nám přiblíženo, jak společnost neuvážlivě obchodovala na energetickém trhu, falšovala účetnictví a mnoho dalšího což vedlo k jejímu konci.

Zdroj:https://gumroad.com/l/enron

Trading Places (Záměna)

Abychom si odpočinuli od amorálního jednání, pádů bank a finančních krizí, tak zmíníme i komedii Trading places z roku 1983. Ve filmu si mladý obchodník s komoditami a pouliční floutek vymění svá místa ve společnosti. Za celou situací stojí v pozadí dva namyšlení milionáři, kteří se tímto jejich experimentem náramně baví.

Zdroj:https://bit.ly/2Lr1jpd

The Big Short (Sázka na nejistotu)

Opět skvěle obsazený film jmény jako Christian Bale, Ryan Gosling či Brad Pitt pojednává o hypoteční krizi z roku 2008. Ve filmu je skvěle popsána samotná příčina krize, kdy bylo možné získat 100 % hypotéku na luxusní dům takřka bez žádných příjmů. Hlavní čtyři hrdinové si vsadí na to, že ekonomika nemůže růst donekonečna a vsadí na finanční krizi, která po třech letech opravdu přijde. Během třech let si projdou poměrně těžkým obdobím plným stresu a nepochopení, ale vytrvají. V tomto filmu je zase ukázáno, že trvat si na svém a odmítat uznat ztrátu se může i bohatě vyplatit.

Zdroj: https://bit.ly/2SbCkbJ

 

VYZKOUŠEJTE SI TAKÉ VÝZVU ZDARMA!