Zapomeňte na vše ostatní a soustřeďte se na jedno: Money Management

Tento týden, si náš kolega Tung připravil velmi zajímavý článek o money managementu. Vzhledem k tomu, že money magement je jeden z nejdůležitějších faktorů tradingu a my v hledáme především tradery, kteří se dokážou zodpovědně starat o kapitál, určitě doporučujeme článek přečíst.

 

V tomto článku bych se rád soustředil na jeden z nejdůležitějších faktorů úspěšného obchodování.

Tomuto tématu se mnoho traderů moc nevěnuje a když už se najde malá hrstka těch kteří money management probírají, jen zřídka najdete praktické příklady, jak správný money management zapojit nejen do vašeho tradingu, ale i do každodenního života.

Přemýšleli jste někdy jak lépe nakládat s penězi? Pokud vás někdy zajímalo, jak bohatí nakládají s penězi, anebo pokud jako já nepocházíte z bohaté rodiny, ale finanční nezávislost je něco, čeho byste jednou chtěli dosáhnout, tento článek by vám mohl pomoci.

O co se v tomto článku společně pokusíme je vytvořit systém, který budeme neustále vylepšovat a dodržovat s disciplínou. Jedná se o pár jednoduchých pravidel, které pokud budeme dlouhodobě dodržovat, vytvoříme si zvyky, díky kterým se nám podaří vybudovat si finanční nezávislost.

Nemusím snad ani zdůrazňovat, že správný money management vám pomůže nejen v osobním živote, ale dokáže radikálně změnit vaše obchodovní. V tomto článku se budeme soustředit spíše na základy a osobní finance.

Money Management v osobních financích

Začněme od začátku a pojďme si říct co money management vůbec je.

I přes to že pojem “money management” může někomu znít jako vědecký obor, schopnost se řádně starat o své finance není nic složitého a pár jednoduchých zvyků vás dokáže zařadit mezi malé % lidí, kteří se o své finance vůbec zajímají a díky tomu jsou na cestě za finanční nezávislostí.

Pojďme se teda podívat na důležitost money managementu ve vašich osobních financích.

Pro názornost si ukážeme pár příkladů. Jsou trochu vychýlené od většiny, ale věřte mi, že i takové situace nejsou výjimkou. Přemýšleli jste někdy proč vám scházejí peníze na konci týdne i přes to, že v pondělí vám přišla výplata? Nemáte peníze v momentech kdy byste je opravdu potřebovali? Špatný money management je přesně to, co vás dostává do takovýchto situací. Řádný money management vám také umožní spravovat větší obnos peněz v momentě kdy se k nim dostanete.

Otázka totiž zní, jak chcete spravovat milionový kapitál, pokud se nedokážete řádně start o několik desítek tisíc?

Plánujte si svůj budget

Jeden z nejdůležitějších faktorů vašeho money managementu bude váš budget. Váš budget vás naučí, jak správně rozdělit vaše příjmy. Pokud v dlouhodobém měřítku zvládnete budgeting, dokážete správně rozdělit peníze tak, jak jsou potřeba a také se budete lépe rozhodovat při vašich investicích. Pojďme se podívat na základy budgetingu.

Známé portály jako Investopedia, ale také spoustu investorů, finančních poradců atd. doporučují pravidlo 50/30/20.

  • 50 % vašich příjmů by mělo jít na živobytí jako jídlo, náklady spojené s bydlením atd. Jednoduše řečeno věci, bez kterých nedokážeme přežít.
  • 30 % by mělo jít na vaše koníčky, zábavu atd.
  • 20 % by mělo být uloženo jako spoření, důchod nebo peníze pro případ nouze.

S rozvojem technologií v posledních letech existuje spousta aplikací, které vám pomohou kontrolovat vaše finance.

Nouzový fond

O nouzovém fondu jsme už mluvili v posledních 20 % vašeho budgetu. Nouzový fond je ale velice důležitou položkou na seznamu, proto si zaslouží trochu víc pozornosti.

Představte si nepříjemnou situaci: přijdete z ničeho nic o všechny vaše příjmy. Nouzový fond by měl být dostatečně velký, aby pokryl 6 měsíců vašich nákladů na bydlení, jídlo a další nezbytné položky které musíte každý měsíc uhradit.

Pokud použijeme nedávnou situaci spojenou s COVID-19 jako příklad. Ti, kteří měli před začátkem této pandemie ušetřené náklady na minimálně 6 měsíců, zvládli tuto krizi mnohem lépe než ti, kteří nebyli připraveni.

Výhoda nouzového fondu je také to, že pokud se jednou dostanete do bodu, kdy máte nastřeno na 6 měsíců přežití anebo zvládnutí jiné krizové situace. Můžete tyto peníze investovat nebo přesunout na jiné místo.

Zbavte se dluhu

V momentě kdy se zbavíte dluhů můžete věnovat více vašich volných prostředku na investice nebo spoření. Co je ale důležité, rozdělit dluhy na dobré a špatné.

Teď si asi říkáte, jak může být dluh dobrá věc? Dobrý dluh je ten, který vám vydělává peníze. Jako příklad se můžeme podívat na úvěr, který si vezmeme v bance, za tyto peníze si koupíme nemovitost, kterou poté pronajímáme. Náš původní dluh můžeme nazvat dobrým dluhem, protože nám vydělává peníze.

Dluh v bance splatíme a nemovitost nám zůstane, tu můžeme i nadále pronajímat a generovat díky ní zisky.

Na druhou stranu špatný dluh je ten, který nám pouze bere peníze. S největší pravděpodobností je už nikdy neuvidíme. Pokud si půjčíme v bance peníze, za které si koupíme nové auto, telefon atd. Peníze jsme utratili za něco, co nám už nikdy žádné další peníze nevydělá.

Naplánujte si váš důchod

Jakmile se vaše investice pomalu ale jistě zvyšují a začnete vydělávat více a více peněz, záleží na vás, jak s nimi naložíte.

I pokud více peněz nevyděláváte, máte už zaběhlý zvyk odkládat si 20 % vašich příjmů. Pokud se rozhodnete tyto příjmy investovat do akcií, vzdělání anebo šetřit na dovolenou s vaší drahou polovičkou, to už je jen na vás.

Pokud ale nevíte, co s penězi dělat, odložit si je na stáří není určitě vůbec špatný nápad. Důležité je myslet na úrok, který budete dostávat.

Pro lepší příklad se podívejme na tuto tabulku:

Teď když jsme se podíval na rozdíl mezi normálním úrokem a složeným úročením, je jasné, že složený úrok má mnohem větší dopad na finance.

Nezapomeňte se bavit

Utratit čas od času nějaké ty peníze nikomu neuškodí. Odměnit se za vlastní snahu a tvrdou práci je vždy důležité a díky tomu zůstaneme motivovaní k dalšímu progresu. Přeci jen jsme lidé a ne roboti. Proto potřebujeme občas vydechnout.

Když si tedy jednou za čas uděláme radost pěkným dárkem pro sebe nebo naše blízké, rozhodně tím ničemu neuškodíme.

Závěrem

V tomto článku jsme si shrnuli důležitost money managementu v reálném živote. Money management není nic víc než plánování, budgeting, rozdělování majetku a investice / utrácení osobních financí. Tyto zvyky je důležité zahrnout do našich každodenních životů, abychom jednoho dne dosáhli finanční nezávislosti.

Jak jste si asi všimli, money management je dobrým základem pro tvorbu „bohatství“ a správného rozdělování financí. Abychom ale dokázali všechna pravidla dodržovat, budeme potřebovat spoustu disciplíny a sebeuvědomění.

Dobrou zprávou je, že správným money managementem také dokážeme eliminovat spoustu emočních bariér spojených s investováním. Jak mnozí z nás ví, na forexu tvoří psychologie 80 % úspěchu a přesně tímto se budeme zabývat v druhé části tohoto článku.