Jak sledovat velké hráče?

Obchodování na forexu je jako „hra s nulovým součtem“. Každá taková hra má své vítěze a poražené. Kdo bude podle vás s větší pravděpodobností ziskový neboli má větší šanci na výhru? Osamocení tradeři nebo banky a další velké instituce?

Pokud si myslíte, že banky, máte pravdu. Maloobchodníci jsou proti nim v nevýhodě. Disponují menším množstvím informací o trzích, což jim může komplikovat rozhodování. Naštěstí i pro retailové obchodníky existuje způsob, jak mohou velké ryby sledovat.

V tomto článku se podíváme na Commitment of Traders Report, překládáno jako „zpráva o závazcích obchodníků“ a na to, jak může pomoci retailovým obchodníkům.

 

Co je to Commitment of Traders Report?

Zpráva je publikována každý týden nezávislou institucí Commodity Futures Trading Commision (CFTC), která byla založena roku 1974 americkou vládou. Týdenní report poukazuje na všechny otevřené pozice jednotlivců, a i dalších subjektů, které jsou povinni se u CFTC zaregistrovat a hlásit své obchodní aktivity. Deadline pro nahlášení svých pozic je každé úterý večer, tak aby CFTC mělo dostatek času na zpracování reportu, který vychází pravidelně v pátek v 15:30 (EST), což je 21:30 místního času.

V objemech samozřejmě značně převládají velké instituce. Udává se, že Commitment of Traders Report odhaluje cca 70–90 % veškerých otevřených pozic na futures trzích. Díky takto vysokému číslu je zaručena transparentnost, která slouží jako prevence před manipulacemi s cenovými hladinami. Přestože je tento report určený zejména pro Futures trhy, tak můžeme bez problémů použít tyto informace i pro obchodování pomocí CFD kontraktů. Tyto kontrakty následují ceny Futures trhů. V krátkodobém horizontu může docházet k menším odchylkám, ale rozhodně dlouhodobě nemohou jít ceny proti sobě.

Jaké subjekty můžeme najít v Commitment of Traders Report?

  • Veřejné a soukromé společnosti – Patří mezi nejdůležitější hráče na trhu, protože často zajišťují své podíly a mají tendenci mít největší přehled o pohybu cen. Může se jednat například o společnosti zabývající se zemědělstvím, kteří se potřebují chránit před nepříznivým vývojem cen.
  • Velcí spekulanti – Obchodní firmy a hedgeové fondy, které spekulují na trzích, aby dosáhly zisku. Nejedná se tedy primárně o samotnou ochranu, ale o spekulace, které mají vést k zhodnocení.
  • Drobní spekulanti – Soukromí investoři a menší obchodníci, nemusí své pozice povinně hlásit, ale v reportu je můžeme také najít.

Kde je report Commitment of Traders Report k nalezení?

Primárním zdrojem COT reportu je webová stránka instituce, která report zpracovává. CFTC web

Report je dále zveřejňován i na stránkách barchart.com nebo freecotdata.com, kde má trochu interaktivnější podobu.

Na předešlém grafu je Kanadský dolar z futures trhu. Červená křivka znázorňuje pozice z kategorie veřejných a soukromých společností, které byly na začátku roku 2016 a v polovině roku 2017 znatelně v longu. Tyto informace mohly být brány jako signály budoucích trendů, což se v dalších měsících potvrdilo.

Na závěr

Commitment of Traders Report je skvělý nástrojem, který vám pomůže pochopit náladu na trhu. Nemůžeme ho považovat za svatý grál, ale dokáže poskytnout opravdu cenné informace.

Moc se nehodí do nižších časových rámců, ale z dlouhodobého pohledu dává smysl. Pokud najdete na vyšších časových rámcích značné extrémy mezi cenou a „náladou“ velkých institucí, je dobré tomu věnovat pozornost.