Teorie aneb všechno má svůj důvod I. – tunel a fibonacciho úrovně

1. Tunel

Proč hodinový graf?

Kratší časový úsek vede k většímu počtu falešných signálů, tedy i k většímu počtu ztrát.

Jakmile přepnete na pětiminutový graf, broker vás má na lopatě a váš účet poputuje k němu, naproti tomu delší časové úseky jako denní nebo týdenní grafy produkují příliš velké skluzy v ceně při vybírání profitů. Při pádu roku 2004, kdy GBP/USD letělo nahoru 20 seancí až na 1,95, denní EMA byla 5 až 7 seancí opožděna. Pro mě je to příliš mnoho, co bych musel na long pozici vracet, zvlášť když první profity přicházejí na 55 a 89.

2hodinové a 4hodinové grafy jsou víceméně analogické, ale preferuji hodinový graf pro jeho jednoduchost.

Proč EMA 144 a 169 hodin?

Všechno je to o krátkodobém až střednědobém momentu. Nižší EMA by dávala signál o momentu v příliš krátkém období pro profitabilní trading. Trh může jít vaším směrem 3 minuty 6 pips, pak se otočí a vyhodí vás. Vyšší EMA by zase produkovala příliš dlouhodobé signály, kdy ve výsledku byste dostali 2 signály za 3 roky. To není dobré, protože zatímco čekáte, trh dělá pohyb seanci za seancí a vy se jej nezúčastníte.

Dalším důvodem je W. D. Gann.

Gann se orientoval v mocninách, odmocninách a vztahem mezi cenou a časem. Nejsem Gannův žák, ale jeho práci nemůžete jen tak přejít. Mimo to, tenhle člověk vydělal 50 milionů dolarů mezi lety 1910 a 1950. Zaslouží si respekt, i kdybyste nesouhlasili s jeho metodami.

Takže, 144 je jediné fibonacciho číslo, které má celočíselnou odmocninu (12). Nejbližší fibonacciho číslo k této odmocnině je 13. 13 na druhou je 169. Tunel je vytvořen.

Důkaz je ale v samotném trhu. V trendujícím trhu (trend v dlouhém období probíhá většínu času) jsou zpětné návraty (retracementy) místa, kde můžete obnovit ziskové pozice. Podívejte se zpětně na hodinový graf, kde se zpětné návraty obvykle zastavují a nebudete už potřebovat vědět nic dalšího o Gannovi, numerologii, astrologii a čemkoli jiném. Zastavují se velice blízko, ne-li přesně na těchto úrovních, tedy u tunelu.

2. Fibonacciho řada

Každý by měl vědět, že klouzavé průměry jsou zpožděné indikátory. Nezáleží na druhu, všechny se zpožďují. Že se trh otočil vám řeknou teprve po tom, co se tak stane. Přestože to je cenná informace, která vám řekne, že je čas otevřít pozici, nepomůže vám ve využití maximálního potenciálu pro daný obchod. Pokud je používáte výhradně pro výstupy, pak zjistíte dvě věci: 1) bude vás vyhazovat z profitabilních pozic při chopu a/nebo 2) vyhodí vás na zpětném pohybu a najednou nebudete vědět, co dělat.

Na tomto místě shrnu, co všechno potřebujete vědět o fibonacciho číslech a příslušném poměru 1,618. Příroda a hmotný svět je zbožňují. Jsou všude, kam se podíváte. Od pyramid, přes horská údolí a mušle po lesy. Tak proč by nebyly v trzích?

Fibonacciho čísla jsou real-timová. Nejedná se o zpožděný indikátor. Jakmile trh zasáhne fibonacciho úroveň od aktuální Emy, je to známka, že zde se nachází přirozený bod zastavení nebo obratu. Prosíme, vezměte si zde části svých profitů. Pokud ale trh projde fibonacciho úrovní jako horký nůž máslem, je to důležitá informace o momentu pohybu. Měnové páry, které jsou volatilnější než ostatní, zažijí vysoké fibonacciho úrovně častěji než méně volatilní páry. Z hlavních měnových párů, GBP/USD a USD/CHF jsou nejvolatilnější, následované EUR/USD a USD/JPY.

Proto obchoduji GBP a CHF, protože jdou do extrémů častěji než ostatní páry. Extrémy jako 233 a 377 produkují pravidelně monstrózní profity. Naopak na Euru je úroveň 233 vzácná, většinou se trh před ní otočí zpět k tunelu a protne jej. Nedávno se to stalo, ale podívejte se na minulé týdny, měsíce, roky a uvidíte, že to nelze očekávat často, což není případ GBP a CHF.

Vyšší fibonacciho úrovně skutečně poskytují důležitou rovnici: cena = informace. Konkrétně řvou, že jsou vyčerpány. Když si dáte tu práci se svým měnovým párem a podíváte se do historie, uvidíte, že atakování takových úrovní znamená téměř vždy zpětný návrat nebo začátek nového pohybu v opačném směru. Není to cenná informace?

Ti z vás, kdo by raději obchodovali méně volatilní páry, mohou zahrnout úroveň 34 co se týče výběru profitů.