Původ tunelové metody: sen

Nechci z vás udělat profesionálního parketového obchodníka. Způsobem, jakým se forex obchoduje dnes (3 – 5 pipů spready v r. 2004, pozn. překl.) stejně nemůžete dělat to, co většina z nich – skalpovat. Pokud vám to nikdo ještě neřekl, skalping není cesta ke zbohatnutí. Na světě není jediný člověk, který by zbohatnul tím, že skalpoval Euro nebo jiný měnový pár. Takže proč byste měli mít za cíl se to naučit?

Přesto, pochopení toho, co dobrý parketový obchodník hledá v modelu, může hodně pomoci. Všimněte si, že vždycky používám výraz „model“, nikoli systém. Systém znamená programovatelnou černou skřínku (black-box), která může být mechanicky obchodována s bambiliardovými profity. Jste šokování, když vám řeknu, že takový systém neexistuje?

Co tedy parketový obchodník hledá v modelu?

Většina traderů jsou muži, co mají velice drahé přítelkyně a/nebo manželky. Polovina parketu jsou buď alkoholici, nebo feťáci. A nežijí v panelácích, ale v extrémně drahých bytech na předměstí. Neuvidíte je v levných po domácku upravených autech. Jejich děti mají větší kapesné, než je výplata většiny dospělých. Jinými slovy, potřebují stálý příjem. Takže ať už je model jakýkoliv, je k ničemu, pokud přinese profit za půl roku a dneska, zítra, za týden nic.

I tak chce ale většina obchodníků budovat svůj účet. Bylo by fajn, pokud by mohl účet růst tak o 10 % měsíčně a co by bylo nad tenhle růst, to by se vybralo na život a srandu. Jo a nezapomenout na omezené riziko, žádné velké drawdowny…

Předpokládám, že až doteď všechny ty věci, které požadují parketoví obchodníci, požadujete i vy, sedící za obrazovkou počítače. Pak je tu ale ještě jedna věc, kterou požadují a vsadím se, že o té jste od doby, co obchodujete, nepřemýšleli. Za chvíli se k ní dostaneme.

Myslím, že většina lidí slyšela o Einsteinově slavné rovnici E=mc2. Asi se shodneme, že to je jedna z nejzásadnějších rovnic v historii. Přinejmenším ve 20. století. Její důsledky jsou ohromující. Zrodila se, protože Einstein přemýšlel „jinak“.

Kdybyste mohli dát pistoli k hlavě všech úspěšných traderů, zjistili byste, co je spojuje. Jako Einstein, v podstatě všichni z nich přemýšlí „jinak“. Mají dokonce také svou vlastní rovnici. Jejich rovnice zní cena = informace. Všichni úspěšní tradeři mají disciplinované metody, pomocí kterých obchodují. Tyto metody jsou tak rozmanité jako lidé samotní. Přesto, jakmile kterýkoliv trader zmáčkne tlačítko a vstoupí do pozice, všichni jsou na stejné lodi. Každý začíná svou pozici na nule. Úspěšní tradeři v tuto chvíli překládají cenové změny do informací. Na názorech teď už nezáleží, ty už jsou zahrnuty v konstrukci modelu, takže proč byste najednou měli rozporovat něco, do čeho jste vložili nemalé úsilí? Proto, pokud jde pozice proti a ztrácí peníze, trader to přeloží do významné informace, že pozice je špatná a musí být změněna. Ve finále pak zůstanou poměrně malé ztráty.

V opačném případě je informace převedena do vítězné pozice. Pak už je to jako sedět u pokerového stolu a mít v rukách royal flush. Nemůžete prohrát. Všichni úspěšní tradeři mají strategii, jak nechat běžet profity. Pokud nenecháváte svoje profity běžet, pak podvádíte svůj účet.

Pokud jsem parketový obchodník, chci vydělávat velké peníze (nechat profity běžet a ztráty rychle zavírat) a podstupovat u toho co nejnižší riziko. To všechno chci zabalit do mojí tradingové metody. Chci, aby to bylo jednoduché a pochopitelné.

Chcete totéž?

Tady to je.