Návrh obchodního systému + závěr

Opravdu musím zmiňovat money management?

Nemyslel jsem si.

Jako minimum bude potřeba pro obchodování tunelů obchodovat alespoň 3 jednotky objemu. Použijte úrovně 55, 89 a 144 k vybrání vždy 1/3 profitu. Pokud zvládnete 4 jednotky, použijte 55, 89, 144 a 233. 5 jednotek je ideální pro použití 55, 89, 144, 233 a pátou nechat pro návrat k tunelu nebo pro 377.

Samozřejmě jednotka objemu může mít jakoukoliv velikost jakou chcete. Pro menší tradery může činit velikost 10 000 (USD). Pokud nemáte peníze na obchodování 30 000, pak doporučuji naspořit a potom se vrátit. Pokud má váš účet 2000 USD, můžete snadno implementovat tunely s 10tisícovými jednotkami.

Jedna z největších výhod tohoto modelu je flexibilita v designu, která umožňuje vybrat si vlastní úroveň Risk Reward Ratio, který požadujete. Může být tak agresivní nebo tak konzervativní, aby vyhovoval vašemu stylu. Dám příklad na každý z nich. Jsou to jen příklady, neříkám, že to musíte dělat. Dávám je pouze pro stimulaci vašeho mozku. Jsem si jistý, že v následujících dnech a týdnech najdete vhodné nastavení právě pro vás.

Příklad 1 – velice agresivní

Tunel slouží jako klíčová úroveň pro otevírání pozic. Při proražení zespod nakupujeme a poté prodáváme na fibonacciho úrovních. Na 233 a 377 očekávejte zpětný pohyb. Při proražení shora prodáváme a poté nakupujeme na fibonacciho úrovních. Stoploss posouváme postupně po překonaných fibonacciho úrovních. Jde o velice agresivní přístup vhodný pro velice krátkodobé obchodníky s rámcem daytradera.

Příklad 2 – konzervativní

Používejte základní tunel s EMA 12. Pozice otevírejte pouze při signálu s tímto filtrem. Hledáme obchody s nejvyšší pravděpodobností úspěchu. Výměnou za nižší profit chceme snížit riziko. Obchodujeme 3 jednotky a používáme fibonacciho úrovně 55 a 89, na každé odhodíme 1/3 pozice. Poslední třetinu necháváme pro úroveň 233 nebo dokud se cena nevrátí k tunelu. Tento přístup umožňuje zachytit krátkodobé pohyby v době trvání 1 až 5 dní, a zároveň umožňuje svézt se na větším trendu, pokud se vyvine.

Jak jsem řekl, toto jsou jen dva z nekonečné řady možných money managementů, které se dají na tento model použít. Nejde o rigidní systém, kde musíte dělat tohle nebo tamto. Je přizpůsobitelný, bez správných a špatných odpovědí. To je důvod, proč jej používají parketoví obchodníci od sójy přes dluhopisy po zlato a stříbro. Viděl jsem lidi, kteří toto přetransformovali do modelu, který byste nepoznali, aniž byste znali tunelovou metodu.

Jakmile si tento model přizpůsobíte svému stylu, obchodování tunelů vám dá všechno, co chcete. Momentum pro zachycení velkých pohybů, brzké vybírání profitů pro krátkodobé pohyby a nejnižší riziko, jaké v tradingu můžete mít, neboť na každou pozici riskujete 10 – 25 pips. I kdyby vaše úspěšnost byla 50-50 (není takto nízká), časem byste udělali jmění. Pokud mi nevěříte, spočítejte si to.

Právě pro svou flexibilitu je tunelová metoda nejlepším modelem, jaký jsem kdy viděl.

Domácí úkol

Kdybych byl ve vaší kůži, neotevřel bych jediný obchod, aniž bych si sám ověřil, že to, co jsem tu napsal, je skutečně pravda. To je důvod, proč vás žádám, abyste si udělali malý domácí úkol z historie na hodinových grafech. Sami uvidíte, co tunely dokáží a proč jsou tak důležitá fibonacciho čísla.

Já končím, ale o konec nejde

Mohl bych pokračovat dlouho o tunelech, ale myslím, že teď už máte potřebné základy, abyste mohli začít. Jakmile si nadefinujete obchodní styl a risk model, můžete začít přemýšlet o dalších filtrech. Samozřejmě můžete používat stejný model, jako používá můj tým.

Doufám, že jsem alespoň trochu pomohl. Doufám, že některým jsem otevřel oči směrem k tomu, co nabízí tento model. Ostatním jsem doufám přinesl aspoň nějaké užitečné nápady. Pokud si někdo myslí, že jsem magor a *****, je to taky v pohodě. Možná jsem stál na parketu vedle vás. Váš řev byl vždycky zábavný.