Teorie

Od prvního dne, kdy jsme použili hodinový tunel na forexu přes elektronickou platformu (1999), jsme strávili téměř všechen čas přemýšlením o jeho nejslabším místě. Samozřejmě narážím na oscilaci kolem tunelu z EMA 144 a 169. Zbavte se jej a máte svatý grál tradingu. Za ty roky jsme přidali několik filtrů a vylepšili náš risk model pro maximalizaci profitability. Udělali jsme toho hodně a stejně na konci velkého pohybu nemáme ty profity, které bychom z něj rádi vytěžili. Propásli jsme hlavní momentum pohybu tím, že jsme odebrali dvě jednotky objemu na profitu nižších fibonacciho úrovních. Na konci pohybu máme jedinou jednotku, ale ve skutečnosti bychom jich měli mít víc. Toto činí postupně zásadní rozdíl v profitabilitě.

Máme za to, že nová 4hodinová metoda tyto problémy řeší a v dlouhém období to z ní dělá lepší metodu. Konkrétně řeší několik věcí. 1) Eliminuje chop a nerozhodnost trhu v okolí nového 4hodinového tunelu tím, že nepožaduje proražení celého tunelu pro otevření nové pozice. Tunel je nyní využit pouze pro výpočet velikosti pozice a fibonacciho úrovní 144, 233 a 377. 2) Říká nám, která strana trhu převládá, což umožňuje být na správné (profitabilní) straně (long nebo short) trhu a zároveň eliminuje málo profitabilní pozice. 3) Umožňuje, aby bylo více peněz ve hře až do konce, tudíž zvyšuje dlouhodobou výdělečnost.

Když se všechny tyto body dají dohromady, umožní to otevírat pozice prodejem na konci dočasného růstu v medvědím trhu a nákupem při dočasných poklesech v býčím trhu. Jak se znovu vrátí momentum střednědobého trendu, hledáme okamžiky, kdy začíná zpomalovat, nebo kdy jsou zasaženy fibonacciho úrovně (144 a 233 na méně volatilních párech, 233 a 377 na více volatilních). To dovoluje brát vyšší profity, protože nemusíte čekat s poslední jednotkou, než se trh vrátí k tunelu. Z definice vystoupíte během několika 4hodinových svíček na high/low.

V předmluvě jsem naznačil, že měníme definice toho, co označuje „tunel“. Hodinový tunel byl striktně orientovaný na cenu. Jinými slovy, kamkoliv se trh pohybuje, EMA jej bude následovat. 4hodinový tunel závisí na „momentu“. Je definovaný následovně:

1)      SMA 55 (jednoduchý klouzavý průměr) aplikovaný na střední cenu ((H+L)/2)

2)      SMA 8 aplikovaný na close

K tomu potřebuje 4hodinový tunel ještě EMA 21 (exponenciální klouzavý průměr) na týdenním grafu a SMA 5 tamtéž. Oba aplikované na střední cenu. To nám umožní identifikovat střednědobý obchodovatelný trend. Jakmile jej identifikujeme, otevíráme nové pozice pouze v tomto směru.