Modely rizika a závěr

Na modely rizika bych mohl napsat knihu o 500 stranách, kterou bych prodával za 100 dolarů. Na světě je tolik modelů a jejich variací, jako je rádoby traderů. Místo vypisování konzervativních a agresivních modelů jsem se rozhodl napsat ten, který používáme. Tím nenavrhuji, abyste jej také používali, pouze jej prezentuji pro vaši informaci. Správně byste měli přijít se svým vlastním modelem.

Jednotka objemu: 1 jednotka = 500 000 výchozí měny ku USD

Velikost pozice: 3 jednotky na měnový pár nebo 1,5 jednotky, když zavelí 4hodinový filtr

Filtry: pouze ty dva zmíněné v tomto dokumentu

Stoplossy: na základě technických úrovní na 4hodinovém grafu

Obchodované páry: zpočátku pouze GBP/USD

Doufám, že většina z vás vidí, jak flexibilní a adaptabilní na váš obchodní styl může tato metoda být. I když si zvolíte obchodování kratších timeframů, tato metoda vás může udržet na správné straně trhu. Může také sloužit jako potvrzení jiných typů analýz. Vidím hromadu dalších scénářů, které někteří z vás také uvidí a implementují. Rozhodně si model přizpůsobte svému stylu. Každý by se měl starat hlavně o vydělávání peněz a my máme za to, že toto vám k tomuto cíli určitě pomůže.

Nováčci a konzervativní tradeři nechť použijí model jako svého průvodce při vybírání nejlepších obchodů. Hlavně z tradingu vynechte hádání a emoce. Vždycky budete nakupovat po poklesech a prodávat po růstech. Trh vám sám řekne, kdy nastal malý protitrendový pohyb pro otevření nové pozice do trendu. O tom je zjednodušeně momentový tunel. Ztvárňuje prostor, ve kterém vidíte, jak se tvoří tyto kontratrendové příležitosti. Jakmile se vytvoří, je čas otevřít pozici a nechat pokračovat střednědobý trend. Jasně, že nebude každá pozice vyloženě ideální, ale rozhodně si vezmete svůj podíl, pokud budete trpěliví a počkáte na ideální chvíli. I když pokazíte vstup, trend vám z pozice nejspíš udělá profitabilní.

Je jasné, proč jsou momentové 4hodinové tunely lepší než hodinové cenové tunely. Budete mít méně ztrátových pozic a vyhnete se chopu kolem tunelu. Během velmi krátké doby budete mít maximálně 2, možná 3 ztráty, než se otočí týdenní trend. To je snesitelná cena za novou informaci, kterou od trhu získáte, že se mění týdenní trend.

Zapamatujte si staré tradingové přísloví: cena = informace. To je přesně to, co se děje, když se mění trend na týdenních grafech. Samozřejmě je třeba pamatovat na týdenní zpoždění, než se dozvíme, že nastalo high nebo low. S tím musíme čekat až do pátku dalšího týdne.

Ještě dodám, že momentové tunely by měly dobře fungovat i na ostatních trzích. Akciové indexy, ropa nebo dluhopisy by měly být s touto metodou profitabilní. Některé cross páry (EUR/JPY, EUR/GBP, EUR/CHF, EUR/CAD) by teoreticky taky měly fungovat dobře. Vegas junior se na tyto páry podívá během pár týdnů, takže zatím se zdržím svých názorů.

Na závěr, znovu zdůrazním to, co jsem psal v prvním článku (hodinový tunel). V souvislosti s touto metodou od nikoho nic nechceme. Můžete ji použít tak hodně nebo tak málo, jak potřebujete. Pokud ji chcete prohlašovat za svou, nevadí nám to. Celý Vegasův tým vás chce jen vidět, jak vyděláváte peníze. Cokoliv, co pro to můžeme udělat, dělá naše úsilí smysluplným.