Úvod aneb kuličková hra

„Toho, koho se bohové tradingu rozhodnou zničit, nejprve oslepí chamtivostí.“ Vegas

Předpokládám, že jste četli a porozuměli první části Vegasova budovatele bohatství. Přesto část tohoto dokumentu vychází právě z prvního dílu. Došlo mi, že tam bylo příliš mnoho informací. Když máte přijmout příliš mnoho informací naráz, hrozí, že se nebudete soustředit na hlavní principy. Teď, když jste vstřebali moje nápady, je čas se posunout dál a správně je exekuovat.

„Kuličková hra“ je teoretický koncept, který jsem vytvořil za účelem ilustrace toho, jak by měl v rámci obchodní metody vypadat váš money management. Při finální analýze je to to nejlepší, co můžete od tradingu požadovat. Nezáleží na tom, jak chytří jste, jaké máte zkušenosti, jak velký je váš účet nebo jak pilně jste studovali trhy. Nikdy to prostě nebude lepší. Pokud budete obchodovat správně, vaše obchody budou simulací kuličkové hry.

Mám 4 červené a 1 bílou kuličku. Dám je do malého koženého měšce a zamíchám, aby bylo jisté, že jsou rozmístěny náhodně. Pravidla jsou následující: máte za úkol vytáhnout jednu kuličku. Pokud vytáhnete červenou, dám vám 200 dolarů. Pokud bílou, dáte vy mně sto dolarů. Kuličku pak vrátíte zpátky a všechno se bude opakovat, dokud budete chtít, protože pouze vy můžete hru ukončit.

I nazí po poušti byste se za mnou do Las Vegas plazili, abyste se mnou mohli tuhle hru hrát. Proč? Protože matematika jasně říká, že nemůžete prohrát. S dostatečně velkou ruličkou peněz a trochou disciplíny z vás pozitivní očekávaná hodnota udělá vítěze. Když už se sem dostanete, navrhnete mi dodatečné podmínky hry? Třeba, že můžete hrát pouze mezi 15 a 19 hodinami odpoledne? Nebo co kdybychom hru ukončili, když bude bílá vytažena dvakrát za sebou? Napadají mě další, ale myslím, že už víte, kam mířím. S pozitivním očekáváním byste byli idioti, kdybyste z jakéhokoliv důvodu chtěli přestat hrát s výjimkou fyzického vyčerpání. Nic by nemělo přerušit hraní téhle hry. Vůbec nic.

Trhy nenabízejí takhle přesné pozitivní pravděpodobnosti jako kuličková hra. Ale co jim chybí v teorii pravděpodobnosti, to kompenzují z hlediska historie. Vsadili byste se s někým, že GBP/USD nebude mít zítra rozpětí 300 pips (rozdíl mezi high a low)? Jasně, že vsadili, protože z historie víte, že to není sázka 50 na 50. Libra má rozpětí vyšší než 300 pips jednou za pár měsíců, ale ne každý druhý den. Kdybyste se takhle vsázeli každý den, jste milionáři.

To, co jsem právě zjednodušeně popsal, je trh s deriváty. Když jsem se naposledy díval, J. P. Morgan měla expozici asi 40 trilionů dolarů v derivátech. Pracují s minimální marží, takže kuličková hra se zdá obrovská jako Atlantský oceán. Co vědí, co vy ne?

Obchodování forexu a S&P 500 s vysokou pravděpodobností úspěchu je to, pro co žiju. Když hraju, trh se řídí mými podmínkami. Obrazně řečeno mám vždycky výhodu domácího hřiště a vozím s sebou svoje vlastní rozhodčí. Není to jen o identifikaci možných scénářů tržního vývoje, když se trh dostane do překoupené nebo přeprodané oblasti. Chci něco víc. Chci, aby mi ukázal, že je vyčerpán a připraven na nový pohyb v opačném směru.

Teď bych chtěl obzvlášť zdůraznit jeden bod. Chci, aby mi malé cenové změny na extrémních úrovních založených na tunelu z fibonacciho úrovní dávaly cennější informaci, než by byla jejich hodnota v pipech. Pokud to bude splněno, vaše matematická pravděpodobnost z tradingu bude pozitivní. V dlouhém období s rozumným money managementem a disciplínou prostě nemůžete prohrát. Lépe se to říká, než dělá, ale je to zcela na vás.

Ve Vegasově budovateli bohatství jste se doteď naučili, jak identifikovat takové situace na osmi měnových párech a S&P 500. Jak otevřít pozici v těchto optimálních podmínkách, tomu se budu věnovat právě v tomto dokumentu.