Tetování očních víček aneb 3 pravidla pro vstup

Nevěnuji příliš pozornosti technickým indikátorům (RSI, MACD, klouzavé průměry atd.), zvláště na nižších timeframech pod jednu hodinu. Jsou nepředvídatelné a z let mých zkušeností obvykle přivádějí lidi na špatnou cestu. Jak teď všichni obchodujeme online, banky a velké hedgové fondy sestřelují tyto indikátory každý den. Hodně z vás už zjistilo odpověď na otázku: je snadné zajít do Border’s, koupit knihu o technické analýze, otevřít někde účet, začít obchodovat, odejít z práce a najmout účetní pro počítání peněz, co jste vydělali?

Existují 3 extrémně důležité koncepty pro otevírání pozic v rámci Vegasova budovatele bohatství. Jsou to kritéria, na základě kterých tvořím základ pro otevření pozice. Kdybych mohl, umístil bych je pod vaše oční víčka, abyste je měli neustále před očima a nemohli je nikdy zapomenout. Jsou všechny stejně důležité a měly by být při otevírání pozic použity ve vzájemném spojení. Trading není exaktní vědou. Z definice ani nikdy být nemůže, protože pokud by byl, někdo by během pěti let vydělal všechny peníze na světě. Mohl bych napsat dalších 500 stran a zahrnout 1000 příkladů různých tržních situací, kdy první koncept je zřejmý a další dva nejsou. Jindy se projeví všechny tři koncepty a výsledný obchod je trefou do černého. Jindy zase máte trošku od každého, ale nejsou tak silné jako v předchozím příkladu. Jindy… asi chápete, co myslím.

Všechny příklady jsou pro GBP/USD, ale stejné situace se objevují i na e-mini S&P 500 a dalších měnových párech.

1.       Nová high a nová low

Jednou z nejdůležitějších věcí, které trh může v rámci dne dělat, je (ne)pokračovat v tvorbě nových high nebo low (málokdy tvoří v rámci jednoho dne obojí). První tabulka obsahuje spoustu dat, která lze nějakým způsobem interpretovat. Mohl bych napsat celou 300stránkovou knihu jenom o nich, ale na tomto místě bych chtěl zdůraznit konkrétně velikost rozpětí, hodnotu 20denního mediánu rozpětí a medián vzdálenosti open od high nebo low.

Tabulka 1 jde zpátky k začátku prosincového futures kontraktu GBP/USD roku 2005, když skončil zářijový kontrakt. Mám taková data až zhruba od začátku roku 2000 a když se podíváte na hodnoty ostatních period, zjistíte, že jsou velmi podobné těm, které jsem prezentoval v první tabulce.

Z tabulky je jasné, že můžete učinit následující závěry:

1)      Kromě prázdnin se dá z více než 90 % čekat, že rozpětí bude alespoň 100 pips, asi ze 70 % bude vyšší než 120 pips a z 50 % bude vyšší než 135 pips.

2)      Existuje přibližně 75% pravděpodobnost, že jakmile trh urazí od open 45 pips, už se nevrátí zpátky.

3)      Existuje 50% pravděpodobnost, že když urazí od open 30 pips, už se nevrátí zpátky.

Aktuální hodnoty těchto a dalších statistik pro několik oblíbených instrumentů najdete v naší ebook!

S tímto vědomím byste se měli vyhnout bolesti nakupování vrcholů a prodávání lows. Například: GBP/USD je u horních fibonacciho úrovní, takže jej bedlivě sleduji. Trh otevře a pokračuje vzhůru. Pokud urazí 30 a potom 47 pips, pokusy o prodej mají velkou pravděpodobnost (75 %), že povedou ke ztrátě. A navíc, trh se tam nemusí zastavit, protože má stále daleko do vyplnění pravděpodobného rozpětí, takže pokud stále tvrdohlavě shortujete, povede to k ještě větším ztrátám. A vsaďte se, že ztrátu ukončíte právě poblíž high.

2.       Rychlost a momentum

Kdybych si měl vybrat jednu věc, která mi řekne, že se objevilo high nebo low dne, je to RYCHLOST (NEBO MOMENTUM), S JAKOU SE TRH ODRAZÍ OD NOVÉHO HIGH NEBO LOW (buďto okamžitě, nebo během několika úseček). Rychlost musíme samozřejmě posuzovat relativně vzhledem k aktuální obchodní aktivitě.

Tady je pár příkladů:

Toto je hodinový graf GBP/USD z 14. prosince 2005. Trh je na extrémních fibonacciho úrovních (377 nebo níž) a hledám short. Jak můžete vidět, trh dojde k novému high a pak sletí z postele. Bylo to high hlavního pohybu a začátek 600pipového pádu.

Tohle je hodinový graf GBP/USD z 28. listopadu 2005. Trh je na extrémních fibonacciho úrovních (377 nebo výš) a hledám long. Jak můžete vidět, trh vystřelil z low nahoru poměrně rychle. Bylo to low pohybu a začátek růstu 700 pips.