Příběh projektu Získejúčet.cz

Problém, který nešel vyřešit

Píše se rok 2014. Několik ještě studujících traderů s různými zkušenostmi se potkává v jedné kanceláři v Praze. Cíl je jednoznačný – sdílet své zkušenosti a nápady s ostatními, získat zkušenosti a stát se postupně profesionálními tradery. Každý přináší svůj vlastní obchodní systém a různé představy o money managementu a riziku. Přes rozdílné přístupy k tradingu je ale něco spojuje. Je to vědomí toho, že profesionality docílí jedině pevnou disciplínou v dodržování vlastních pravidel. Každý z nich už ví, že to je na tradingu ta nejnáročnější věc. Právě to je přivádí na místo, kde má týmový duch a nenápadný dohled ostatních traderů tvořit pomyslný bič nad každým z nich. Zároveň jsou všichni zvědaví, co řeknou ostatní na jejich obchodní styl a s jakými novými obchodními přístupy se setkají.

Po několika týdnech na demoúčtu tradeři zjišťují, že trading není zdaleka tak snadný, jak si mysleli. Dochází jim, že cesta bude trnitější, než četli na internetu. Přišli na to ale včas, ještě než poslali do trhů neúměrné množství peněz. Dodržování disciplíny funguje i na simulovaném účtu jednoduchým způsobem. Každé porušení plánu se nemilosrdně projeví na tabuli, což způsobí menší „ostudu“, ale také v peněžence. Za každé pochybení totiž musí trader odevzdat několik korun do společného fondu. Díky tomu se tradeři skutečně učí disciplíně, aniž by riskovali svůj kapitál. Navíc jsou psychicky mnohem více v klidu, než kdyby riskovali tisíce korun na jeden obchod.

Po dalších měsících se někteří z traderů začínají cítit na účet s reálnými prostředky. Zjišťují ale, že přestože na svůj věk mají našetřený poměrně slušný kapitál, nestačí to zdaleka na to, aby jim v dohledné době zajistil soběstačnost. A to ani kdyby byli na trzích nadprůměrně úspěšní. Pravděpodobnost úspěchu je silně proti nim, přestože vše ostatní potřebné pro úspěšný trading již mají. Na dobré slovo nebo záznamy z demoúčtu jim však kapitál samozřejmě nikdo nedá. Naši tradeři zjišťují, že zde neexistuje řešení, které by pomohlo v rozvoji obchodníkům, kteří jsou na začátku. Spousta obchodníků chce rozvíjet svou vlastní metodu na reálných trzích, ale nechce při tom riskovat mnoho peněz. A další velká skupina obchodníků nemá na dobré obchodní výsledky dostatečně pevnou disciplínu a uvítala by nějakého „kouče“.

Tak v roce 2015 vzniká projekt Získejúčet.cz, ale…

Naději střídá zklamání

Pro urychlení vývoje kapitálově náročného projektu jsme jej přihlásili do start-upového akcelerátoru naší školy, který si kladl za cíl podporovat studentské projekty, jako byl ten náš. Porota, jejíž člen měl (zřejmě velmi špatné) zkušenosti s tradingem, v projektu potenciál neviděla a nemilosrdně jej smetla se stolu. Přišlo první velké zklamání a naděje na rozjetí projektu se začaly rozplývat.

Po nedlouhé diskuzi jsme ale zjistili, že naše víra v tento projekt a chuť hledat a rozvíjet obchodní talenty je stále obrovská. Proto jsme se rozhodli obětovat mu téměř veškerý volný čas i finance a pokračovat v něm bez cizí pomoci. Sami jsme stále měli živou zkušenost z traderské kanceláře, takže jsme věděli, že bychom sami podobnou službu uvítali, pokud by byla dostupná.

Projekt se rozvíjel zpočátku pomaleji, než bychom si přáli. Přestože první produkt byl spuštěn již v červnu 2015, následovalo spoustu technických a právních překážek, se kterými jsme nepočítali a které start zajímavějších produktů zbrzdily o měsíce. Zlom nastává až v dubnu 2016, kdy projekt získává první investici, díky čemuž může rozšířit nabídku o produkty nabízející traderům vyšší kapitál. Rychle roste základna spokojených klientů, které náš projekt posouvají dále, přicházejí noví tradeři z České republiky a ze Slovenska a pomalu se začíná mluvit o expanzi do dalších zemí.

Děkujeme. Co bude dál?

Teprve v březnu roku 2017 se daří vypouštět do světa první Výzvu o kapitál v hodnotě milionu korun a finišují přípravy pro povýšení projektu na mezinárodní investiční společnost. Změna umožní tvorbu mezinárodní platformy, kde na jedné straně bude unikátní skladba retailových traderů obchodujících různými způsoby kapitál společnosti a na straně druhé investoři s možností investovat do portfolia traderů dle vlastního výběru.

Děkujeme především vám, traderům, za vaši přízeň, připomínky, poznatky a samozřejmě obchodní zdatnost při správě našeho kapitálu. My se budeme nadále snažit hledat a rozvíjet nadějné tradery a tvořit z nich profesionály. Za tímto účelem neustále vylepšujeme nástroje a aplikace pro koučing a zpětnou vazbu. Nikdy také nepolevíme z osobního přístupu, profesionální podpory a transparentnosti, což jsou věci, které u finančních společností nevídáme často, a proto si na nich tak zakládáme.

Pojďme společně vybudovat světovou komunitu úspěšných retailových traderů a postavit investiční portfolio, které nemá ve světě obdoby.