Návštěva Traders Expo a burzy CBOT aneb Získejúčet v Chicagu.

Nezůstávat pozadu, nabízet stále lepší služby, technologie a aplikace. To jsou důvody, proč jsme se rozhodli pro návštěvu expa, které ve světě nemá příliš velkou konkurenci. Jeli jsme přímo do hlavního města tradingu Chicaga na takzvané Traders Expo. Dokonce jsme měli takové štěstí, že se nám naskytla příležistost navštívit i floor burzy CBOT (Chicago Board of Trade), který není veřejnosti přístupný a dostanete se tam pouze přes známosti.

Nejprve se pojďme zaměřit na samotné expo, které trvalo celé tři dny a nabídlo přednášku od nejednoho světově proslulého tradera. Expo se se konalo v opravdu velikých prostorách multifunkčního centra McCormick přibližně 5 minut jízdy od finančního centra Chicaga. Samotné expo se skládalo z haly, kde měly jednotlivé vystavující společnosti stánky, a dále z pěti opravdu velikých sálů, kde od rána do večera probíhaly přednášky.

Mezi přednášejícími byli tradeři jako je Linda Raschke, o které dokonce psal Jack Schwager ve své knize Market Wizards. Linda byla hlavním traderem několika amerických fondů a v roce 2002 založila vlastní fond, který se dle BarclaysHedge umístil na 17 místě z 4500 fondů dle pětileté výkonnosti. Linda povídala na své přednášce o svých začátcích a příhodách, které se jí během obchodní kariéry staly. Došlo také na povídání o jejím obchodním stylu. Linda dává přednost rozhodnutím pouze na bázi technických indikátorů a vynechává tak subjektivní stránku věci. Rovněž také zmínila například její zkušenost při obchodování flash crashe v roce 2010.

Linda Raschke

Dalším řečníkem byl například světoznámý trader Tim Sykes, kterého většina fandů tradingu zná ze seriálu Wall Street Warriors. Svůj věhlas získal, když necelých 13 000 dolarů zhodnotil na neuvěřitelných 1.6 milionu dolarů ještě, když studoval na univerzitě. Dalším řečníkem měl být Mike Bellafiore, který byl rovněž zmíněn v americkém seriálu uvedeném výše. Mike je majitel obchodní společnosti SMB a napsal skvělou knihu One Good Trade. Jeho přednáška byla bohužel zrušena.

:((

Další velké jméno, které jsme měli možnost si poslechnout byl Tom Sosnoff, který je především známý tím, že spoluvytvořil platformu Thinkorswim, kterou před několika lety prodal za 750 miliónů dolarů. Následně založil brokerskou firmu Tastytrade, která je nejrychleji rostoucím brokerem na světě. Velkým překvapením pro nás bylo, jakou velkou část programu si zabrala sama burza CME Group, která sponzorovala několik přednášek a dalších několik přednášek měla ve své režii. Aby toho nebylo málo tak u stánku CME probíhaly neustále další přednášky pro menší skupinky traderů. Jednou z populárních přednášek byla přednáška o Market Profilu, který je i přes své stáří nadále velmi populární.

CME Group přednášky pro menší skupiny obchodníků.

Díky tomu, že expo trvalo celé tři dny tak bylo dostatek času se věnovat všem instrumentům. Hodně přednášek bylo samozřejmě věnovaných forexu, potom opcím, futures, ale i cryptu a ETF.  Bylo možné se zúčastnit přednášky o psychologii a dokonce i o daních. Kromě toho všeho se každých pár hodin konala autogramiáda různých knížek. Jedním z autorů od koho jste si mohli nechat podepsat knihu byl například Alexander Elder s knihou The New Trading for a Living.

Otakar Šuffner, spoluzakladal Získejúčet s Mandi Pour Rafsendjani. Trading psycholožka.

A nyní už pojďme k návštěve burzy CBOT, což byl opravdu ohromný zážitek. Burza není veřejnosti přístupná, ale měli jsem to štěstí, že díky známosti v jedné velké Chicagské firmě nám byla prohlídka umožněna. Podobně jako NYSE v New Yorku je CBOT tradiční americkou budovou, jejíž architektura je zcela jedinečná a když vedle takové budovy stojíte připadáte si díky její velikosti a mohutnosti velmi pokorně.

CBOT – Budova burzy.

Před vstupem na floor burzy nás čekala série bezpečnostních prohlídek, které jsou důkladnější než na amerických letištích. Na burzu jsme se dostali kolem druhé hodiny, kdy bohužel už byla většina nejvíce obchodovaných instrumentů uzavřena a na pitech nikdo nebyl, ale i tak byla majestátnost prostoru doslova ohromující. Uprostřed této gigantické haly se nacházejí jednotlivé pity, které jsou ohraničeny podle toho, jaké instrumenty se na nich obchodují. Maté tedy vlastní pit pro zrniny a vlastní pit například pro bondy. Velikost jednotlivých pitů se mění podle oblíbenosti daných instumentů. Před lety byl například pit zrnin xkrát větší než je teď. Ne že by nutně došlo k poklesu zobchodovaných kontraktů, ale ze strany obchodních firem již není zájem mít svého zástupce na flooru burzy. Po stranách flooru jsou jednotlivé malé “kanceláře” jednotlivých obchodníků. Nahoře u stropu jsou obrazovky s aktuálními cenami jednotlivých instrumentů.

CBOT Pit

Co nás překvapilo byl naprostý nepořádek, který v celých prostorách burzy byl. Všude byly papíry, zbytky jídla, různé omáčky, prostě cokoliv, co si přinesete do kanceláře a následně necháte na stole. Tady to bylo ve většině případů na zemi. Ještě zajímavější bylo, že taková kvantita nepořádku byla vytvořena pouze během jednoho dne, protože každé odpoledne je prostor burzy uklizen. Dalším překvapením bylo, že tamní obchodníci mají k dispozici na první pohled zastaralejší techniku. Žádné drahé monitory jsme tam neviděli, spíše naopak.

Fotka z návštěvy burzy CBOT.

Dle našeho průvodce je konec fyzických nákupů během pár let nevyhnutelný, protože drtivá většina objemů se dělá již elektronicky. I tak se však zástupcům velkých obchodních firem vyplatí mít svého člověka dole na burzovním pitu, aby sledoval “atmosféru a náladu”, která se z obrazovky počítače číst nedá. Dá se však předpokládat, že náklady na chod flooru v budoucnu převýší benefit osobního setkání obchodníků.

Naši návštěvu Chicaga hodnotíme velmi pozitivně. Získali jsme novou inspiraci, potkali jsme zajímavé lidi a neposledně jsme viděli na živo legendy tradingu, které známe pouze jenom z knížek nebo z televize. Vynasnažíme se, aby naše nabyté zkušenosti se co nejdříve promítly do našich služeb. Povídání o Chicagu zakončíme posledními pár snímky, které charakterizují toto nádherné hlavní město tradingu.