MetaEditor

Jak se dostanu do MetaEditoru? Jaké má části a co umí? Můžu si jednotlivá podokna a panely nástrojů přizpůsobit? Můžu některá okna úplně zavřít?

Jak bylo řečeno v prvním díle, do MetaEditoru se dostanete buďto pomocí menu Nástroje – Editor jazyka MetaQuotes, nebo příslušnou ikonou v horním panelu nástrojů terminálu. Rovněž jsme uvedli, že to, co spatříte posléze, se nijak neliší, ať už MetaEditor otevíráte v MetaTraderu verze 4 nebo 5. Pro leckoho může být výhodou, že Metaeditor byl navíc nedávno přeložen také do češtiny. Na druhou stranu, angličtina hraje hlavní roli přímo v jazyce MQL, takže její znalost se určitě vyplatí.

MetaEditor je velice jednoduchý, praktický a efektivní. Neobsahuje žádné nadbytečné funkcionality. Pracovní prostředí MetaEditoru lze rozdělit do pěti částí.

Horní panel nástrojů

Panely nástrojů

Tyto panely nástrojů obsahují tradiční programovou nabídku a nabídku vztahující se k aktivnímu programu (aktivnímu v hlavním editoru). Kompletní nabídka se skrývá v jednotlivých roletkách File, Edit atd., „vypíchnuty“ jsou potom nejpoužívanější nástroje ve formě ikon. Zleva se ve výchozím nastavení jedná o blok nástrojů pro práci se soubory, dále o dvě ikony pro zapínání/vypínání navigačního modulu a spodního Toolboxu a ostatní ikony se již týkají aktivního programu, se kterým pracujete. Skladbu ikon si můžete přizpůsobit k obrazu svému po kliknutí pravým tlačítkem na některou z nich a volbě Customize (Upravit). Co konkrétní ikona dělá se vám zobrazí v tooltipu po najetí na ní anebo současně ve stavovém řádku ve spodní části MetaEditoru. Úplně vpravo je potom velice důležitý nástroj – vyhledávací pole. Pod ikonou s ozubeným kolem si můžete vybrat, zda chcete zadaný výraz hledat pouze v aktuálním dokumentu a/nebo ve všech souborech a/nebo v celé komunitě MQL. Pokud máte zaškrtnutou volbu hledání v komunitě MQL, po vyhledání se otevřou příslušné www stránky. Výsledky ostatního vyhledávání naleznete v modulu Toolbox na záložce Search. Vyhledávání nepochybně využijete při řešení různých programátorských úkolů, zvláště zezačátku. Komunita MQL je však pouze v angličtině a ruštině.

Navigator

Navigator

Modul Navigator slouží pro procházení souborové struktury, která se při „velkém sjednocení“ verzí MQL přesunula do poněkud složitější cesty, obecně pro Windows C:\Users\“Uživatel“\AppData\Roaming\ MetaQuotes\Terminal\“kód_instance“\MQL4\. Zde byste měli nalézt všechny zdrojové soubory programů v MQL pro konkrétní instanci Metatraderu. Tyto pak můžete prohlížet a upravovat přímo v editoru. Modul lze podle potřeby vypínat a zapínat příslušnou ikonou nebo nabídkou v hlavním panelu nástrojů.

Samotný editor pro psaní programů

Editor

Jedná se samozřejmě o to největší okno. Editor jako takový toho příliš nenabízí. De facto je to jen textový editor, ve kterém píšete a upravujete aktivní program. Vlevo je užitečné počítadlo řádků. Kliknutím na číslo řádku si konkrétní řádek můžete označit, abyste jej později snadno vyhledali. Pokud máte více otevřených programů, pak mezi nimi můžete přepínat pomocí záložek v horní části editoru.

Toolbox (Panel nástrojů)

Toolbox

Toolbox nabízí dalších několik užitečných nástrojů, mezi kterými můžete přepínat v jeho spodní části.

Záložka Errors (Chyby) slouží pro přehled a popis chyb v programu při jeho kompilaci. Chybovými hlášeními se bude zabývat jeden z pozdějších dílů série.

Search (Hledat) zobrazí výsledky vyhledávání v dokumentu nebo v souborech.

Articles (Články) zobrazuje nejnovější články na stránkách komunity MQL. Po dvojkliku se otevře příslušný článek na webu mql5.com

V záložce Code Base (Kódová databáze) je k dispozici seznam nových programů, které sdíleli členové komunity MQL na jejich stránky. Po rozkliknutí některé z položek se opět otevře prohlížeč s příslušnou stránkou.

Sekce Journal (Deník) slouží jako programový log.

Stavový řádek

Stavový řádek sice zaujímá jediný řádek v samotné spodní části MetaEditoru, ale poskytuje velmi cenné informace. V jeho levé části po najetí na určitou ikonu nebo nabídku zobrazí, co tato ikona nebo nabídka dělá. V pravé části potom vidíte, v jaké části programu se aktuálně nachází váš kurzor, tedy v jakém řádku a sloupci. Úplně vpravo je ještě zkratka typu psaní. INS pro klasické vkládání, OVR pro přepisování. Mezi těmito módy přepnete klávesou Insert, stejně jako v běžných textových editorech.

Jelikož už víme o MetaEditoru vše, v dalším díle můžeme začít tvořit první program. Popíšeme si průvodce založením programu a objasníme základní typy programů.