Renko graf jako jiný pohled na informace pro tradery

Většina z nás je zvyklá na graf v klasické podobě. Dalo by se tvrdit, že mnoho obchodníků používá především svícové nastavení grafu. Dále pak také využíváme nejrůznější časové rámce, abychom si přizpůsobili vnímání grafu podle svých potřeb. Učíme se tedy, že jedna svíce vždy znamená konkrétní časový údaj, který můžeme ovlivnit a určit jakých hodnot bude nabývat. Je už pak vedlejší, jestli se jedná o pouhou jednu minutu nebo obchodujeme pomocí 4hodinových svíček. Je ale čas opravdu relevantní informace? Řeší strany nabízejících a poptávajících nějaké časové údaje? Každý může být například z jiného kouta světa, a i právě proto pro ně může mít čas vždy trochu jinou hodnotu. Pro někoho je zcela normální záležitostí opozdit se o desítky minut a pro někoho jiného naopak přijít o deset minut dřív, a nenechat tak na sebe nikde čekat. Na trhu se potkáváme s obchodníky z celého světa, a tak je tedy otázka: Je opravdu čas ta správná informace, kterou na trhu řešit? 

Vždyť trh řeší přeci především cenu. Co zkusit tento pohled změnit a zabývat se tedy opravdu tím, co na trhu obchodníci řeší a tím je především cena. Právě takový pohled na trh nám přiblíží tzv. Renko graf, kdy jedna svíce v grafu není závislá na konkrétním časovém údaji, ale „kouká“ pouze na cenové pohyby. Svíce tedy vypadají i trochu jinak než jsme zvyklí, jelikož všechny svíce mají stejnou velikost. Jedná se tedy vlastně o takové cihličky než svíce. Jejich původ můžeme hledat v Japonsku, kde slovo „renga“ je výraz pro cihly.

Výhody renko grafu

  • Eliminuje tlak času
  • Lepší určení směru trhu
  • V období nízké volatility nedostáváme signály
  • Jednotná velikost

Mnoho obchodníků se potýká s neúspěchy v obchodování především kvůli své disciplíně. Často se můžeme setkat s neustále opakovaným nešvarem, jako je například posouvání stop lossů a z té opačné strany pak třeba předčasné uzavírání zisků. Většinou je tento nešvar zapříčiněn netrpělivostí, která nás zachvátí, když jde obchod právě naším směrem nebo vírou v otočení pokud jsme při rozhodnutí neměli pravdu. Následně pak uzavíráme malé zisky, které většinou nepokryjí ani ztráty, natož aby nám dokázali vydělat něco navíc. Právě díky „cihličkám“, které znamenají pohyb ceny o určitou úroveň, může dojít v našem tradingu ke zlepšení, a tento tip grafu tak dopomoci ke chtěným výsledkům.

Řekněme, že budeme chtít, aby jedna cihlička znamenala pohyb 100 bodů. Dokud tedy trh nevykoná pohyb o těchto 100 bodů jedním směrem (od close poslední svíčky), nebude vykreslena žádná další cihlička. Může to trvat klidně celé hodiny a nebo právě naopak několik málo vteřin. Vždy ale hraje roli cena a nikoliv čas, který je právě ve většině případů tím tlakem, který jako obchodníci zvládáme velice těžko.

Indikátor ke stažení naleznete zde.

Návod na instalaci indikátoru do platformy MetaTrader zde.