Pivotní body: velice důležité S/R úrovně.

Pivotní body jsou také známé jako Pivot points, někdy zkráceně PP. Jedná se o matematické úrovně navázané na minulou obchodní seanci. Nejde tedy o konkrétní způsob, jak obchodovat. Neřeknou vám přesně, co máte dělat, ale jsou velice dobrým a kvalitním pomocníkem.

Proč se něčím takovým zabývat?

Jak si postupně ukážeme, Pivotní body jsou především zajímavé svojí účinností a v mnoha případech i přesností. Můžeme si přímo v platformě a na různých trzích ukázat, jak doopravdy fungují a že se jedná o opravdu velice účinný nástroj.

Jejich dalším ohromným pozitivem je jejich jednoduchost. Jedná se o matematické úrovně a tím pádem se do grafu zakreslují jako vodorovné čáry. Pro lidské oko snad neexistuje lépe vstřebatelná informace, než je jasně nakreslená čára.

Pokud budete hovořit se zkušenějšími obchodníky, povětšinou se setkáte s tím, že obchodují čistý cenový graf neboli Price Action, doplněnou maximálně o nějaké významné úrovně. Úrovně známe také jako supporty a resistence, někdy také nazývané S/R popřípadě do češtiny překládané jako úrovně podpory a odporu. Mezi nejznámější S/R úrovně patří právě pivotní body. Jedná se tedy o pomůcku, kterou využívají opravdu zkušení obchodníci a usnadňuje jim jejich tržní rozhodování.

Jak se počítají pivotní body?

Jako úplný základ se stanovuje hlavní pivotní bod nejčastěji označován „P“. Tato úroveň se vypočítá jako aritmetický průměr High ceny, Low ceny a Close ceny. Všechny tyto hodnoty se berou z předcházejícího obchodního dne.

P = (H + L + C) / 3

H… High cena předchozího dne

L… Low cena předchozího dne

C… Close cena předchozího dne

Od tohoto hlavního pivotního bodu následují vždy 3 úrovně. Jsou to 3 úrovně nad „P“ a 3 úrovně pod „P“.

Nahoru od ceny hlavního pivotního bodu jsou to Rezistence neboli hladiny odporu. Nejčastěji bývají označovány jako R1, R2 a R3.

Jejich výpočet:

R1 = (2 * Pivot) – Low

R2 = (Pivot – S1) + R1

R3 = (Pivot – S1) + R2

 

Na straně opačné tedy pod cenou „P“ jsou to tři linie hladin podpory, spíše známé jako supportní úrovně a označovány S1, S2 a S3.

Jejich výpočet:

S1 = (2 * Pivot) – High

S2 = Pivot – (R1 – S1)

S3 = Pivot – (R2 – S1)

 

Nemusíte se však bát, žádné takové počítání na denní bázi rozhodně nehrozí. Tyto vzorečky slouží spíše pro lepší pochopení a zasvěcení do dané problematiky.

My pro vás samozřejmě máme indikátor, který tyto výpočty provede automaticky, takže nám zbývá pouze otevřít obchodní platformu a nastavit správný indikátor. Indikátor je k mání v následujícím dílu.