USA na hraně v otázce Středního východu

Tento fundamentální výhled vám přinese pár aktuálních novinek z finančních trhů minulého i tohoto týdne. Spojené státy jsou v nepříjemné situaci se Saudskou Arábií ohledně novináře Khashoggiho, lídři EU a UK se opět nedohodli ohledně Brexitu a trhy oscilovaly na smíšené reporty. Tento týden nás čeká BoC a ECB. 

USD

Ve Spojených státech jsme minulý týden viděli horší makroekonomické výsledky, a to zejména Maloobchodní tržby a jádrové Maloobchodní tržby. U těch jádrových byl dokonce pokles do negativního teritoria, a to o desetinu procenta a ještě s negativní korekcí předchozího vyhlášení. Ve středu poté ale byl zveřejněn zápis z posledního jednání komise FOMC, který dolaru pomohl. Fed byl opět jestřábí ve své odhodlanosti pokračovat v navyšování úrokových sazeb, i přes nepřízeň Donalda Trumpa. Co se politiky týče, tak americká administrativa je nyní v nevýhodném postavení mezi Tureckem, Íránem a Saúdskou Arábií. Americký ministr zahraničí Pompeo navštívil jak Saudskou Arábii, tak Turecko ohledně podezření státního atentátu na kritika saúdského režimu Jamala Khashoggiho. Ten byl rezidentem USA.  Trump chce záležitost důkladně vyšetřit, ale nemůže si dovolit ztratit klíčového partnera na středním východě, zejména kvůli aktuálním problémům mezi USA a Íránem. Na druhé straně je Turecko, které je členem NATO, tedy další strategický partner USA. Saudská Arábie a Írán jsou náboženští rivalové a USA má zájem ponechat si Saudy jakožto strategického partnera. Saudi také podporují americký export nákupy obrovských státních zakázek. Tento týden budeme mít málo makroekonomických reportů z USA, nejdůležitějším ovšem bude páteční první vyhlášení HDP. Jedná se o první ze tří kvartálních vyhlášení a to mívá velký dopad na volatilitu v trzích.

CAD

Tento týden bude v Kanadě klíčové rozhodnutí o úrokových sazbách, včetně reportu a výhledu směřování monetární politiky Bank of Canada. Hodinu a čtvrt poté bude mít tiskovou konferenci guvernér BoC Poloz. Souhrnné očekávání analytiků bylo ještě minulý týden celých 90% pro zvýšení hlavní úrokové sazby z 1.50% na 1.75%. Konsenzus se ovšem zmenšil po pátečních výsledcích inflačního CPI i jádrových Maloobchodních tržeb. Oba indikátory vytiskly negativní čísla -0.4%, což významně oslabilo Loonie. BoC jde ve stopách Fedu a otázkou nyní zůstává další vyhlídky a počty navýšení příštím rokem.

GBP

Ve Velké Británii je nejsledovanější událostí vyjednávání o Brexitu. Veškeré ekonomické reporty jsou nyní v pozadí a investoři jsou opatrní spekulovat na pohyby Libry, dokud nedojde k jasnému rozřešení otázky odchodu království z EU. Minulý týden se konal v Bruselu summit všech evropských lídrů včetně Británie, k žádné dohodě ovšem opět ani tentokráte nedošlo. Jediné co se podařilo dohodnout je další odložení. Vyjednávání jedou na plné obrátky a irská hranice a celní unie jsou stále zásadní témata. Co se ekonomických výsledků týče, tak pouze mimo pozitivní nárůst nových pracovích míst jsme viděli horší reporty Maloobchodních tržeb, tak i inflační CPI. Tento týden se na ostrovech neočekávají žádné zásadní ekonomické výsledky a Libra bude očekávat až příští týden vyhlášení úrokových sazeb.

NZD

Ač Novozélandský dolar nebývá nejoblíbenější měnou mnoha obchodníků, jeho pohyby často bývají velmi významné. Minulý týden jsme to mohli vidět hnedka z pondělí, když se zveřejnil důležitý výsledek kvartálního CPI. Inflace výrazně překvapila a od posledního reportu 0.4% jsme nyní viděli nárůst na 0.9%. Toto vyvolalo výrazný sentiment a Kiwi tak sílil na téměř všech měnových párech po celý týden. Zajímavý bearish sentiment se rozjel například na AUD/NZD, a to i proto že byl v Austrálii zveřejněn výrazně horší výsledek nových pracovních míst, a to 5.6 tisíc versus předchozích 44.6 tisíc.

Geopolitické události.

  • V úterý začíná japonský premiér Shinzo Abe třídenní státní návštěvu Číny.
  • Ve středu a čtvrtek hostuje Kanada multilaterální summit ohledně reformy Světové obchodní organizace.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek