Turci dělají starosti celému světu

Shrnutí minulého týdne

 

Turecká krize tvořila hlavní titulky v burzovním světě celý minulý týden. Turecká lira se oproti americkému dolaru propadla na své rekordní minimum, poté přes týden ovšem část ztrát smazala. Důvody ekonomických problémů Turecka jsou mnohé, zejména však rozhodnutí americké administrativy zdvojnásobit dovozní tarify na komodity dovážené z Turecka, obavy ze zásahů do měny od prezidenta Erdogana, enormní soukromé i státní dluhy, extrémní Inflace (16% y/y) a nedostatek rezerv v cizích měnách. Evropská Centrální Banka zveřejnila obavy, že turečtí dlužníci nebudou schopni splácet dluhy hlavním evropským věřitelům. Risk sentiment s sebou stáhl i jiné rozvíjející se měn, zejména pak argentinské peso, jihoafrický rand a indickou rupii. Politická situace je nyní v Turecku napjatá a je pravděpodobné, že volatilita turecké Liry bude i v nadcházejících dnech nezvykle zvýšená.

Kvůli varování ECB, že dlužníci z Turecka nebudou schopni dostát platebním závazkům vůči evropským věřitelům, oslabilo Euro na nové třináctiměsíční minimum vůči americkému dolaru i japonskému jenu. Ten, zejména společně se švýcarským frankem, těžil v silném růstu kvůli obavám investorů z ekonomické krize a bylo vidět klasické zkupování měn zemí bezpečných přístavů. Evropské akciové trhy rovněž z obav situace v Turecku uzavíraly ztrátově.

Britský Sterling až do středy dále klesal, když si sáhl na 14-ti měsíční minimum vůči americkému dolaru. Ve středu se ovšem zveřejnil inflační index CPI, který v meziročním srovnání udržel solidní hladinu růstu 2.5%, což bylo s očekáváním analytiků a o desetinu procenta lepší než předchozí vyhlášení. Libra se odrazila a lehce začala posilovat po té, co čtvrteční výsledky maloobchodních tržeb předčily očekávání a od předchozího měsíce rostly tempem 0.7%.

Hodnota amerického dolaru je nyní nejvyšší za posledních 14 měsíců. I americký dolar nadále těží z nejistot ekonomické nestability a jakožto měna bezpečného přístavu je atraktivní pro investory. Nejvýše si sáhla měna ve středu po zveřejnění jádrových i hlavních maloobchodních tržeb, které zvysoka předčily očekávání analytiků. I přes horší korekci výsledků předchozích vyhlášení je americký dolar dost silný i proto že centrální banka (Fed) je v navyšovacím cyklu úrokových sazeb. V negativní korelaci s dolarem jsou drahé kovy. Zlato prolomilo hladinu 1200 dolarů za trojskou unci a oslabilo i stříbro.

Koncem srpna se uskuteční diplomatické jednání představitelů Číny a USA ohledně vyjednávání dovozních tarifů a cel mezi oběma zeměmi. Investorská nálada se tak zvedla napříč trhy a pozitivně reagovaly zejména americké akciové indexy.

 

Co nás čeká

Dnes, tedy v pondělí, je významný den pro Řecko. Po osmi letech vystupuje z finančního záchranného programu, které bylo rozděleno do tří fází a začalo v roce 2010, nedlouho po finanční krizi. Poslední třetí fáze finanční pomoci byla již bez Mezinárodního měnového fondu, který považuje řecký dluh za částečně nesplatitelný. Celkový dluh Řecka je nyní přibližně 322 miliard eur, z čehož téměř 256 miliard eur náleží pro věřitele zemí eurozóny. Řecko tak symbolicky vystupuje ze situace, kdy byla pozice státní ekonomiky závislá na přílivu finančních prostředku zvenku a dlouho zavedena tvrdá úsporná opatření.

Ve středu brzy ráno SE(L)Č se na Novém Zélandu zveřejní kvartální výsledek růstu maloobchodních tržeb. Poslední data z Nového Zélandu nejsou nijak příznivá, inflace roste pomaleji než je target Rezervní banky, míra nezaměstnanosti stoupla o desetinu procenta a i maloobchodní prodeje jdou poslední tři kvartály z kopce. Poslední výsledek byl zklamáním na hladině růstu 0.1%. Tentokráte se očekává 0.4%, ale pokud by byl downtrend potvrzen, bylo by to poprvé od konce 2012 co by byly tržby v negativním teritoriu. Centrální banka se přiklání spíše ke snížení úrokové sazby než ke zvýšení.

Rovněž ve středu se zveřejní zápis z jednání komise FOMC z posledního rozhodnutí ponechání úrokových sazeb beze změny. Další navýšení ze strany Fedu je očekáváno již v září a proto bude tento FOMC report důležitý z krátkodobého hlediska. V posledním vydání zazněly obavy nad mezinárodním obchodem vyvolaných napětím ohledně Trumpovy rétoriky obchodních válek. Poslední makroekonomická data jsou pro dolar příznivá a ten je poslední dobou stále dostatečně silný.

Ve čtvrtek a pátek se koná v americkém Jackson Hole ve Wyomingu setkání centrálních bankéřů, s hlavním projevem předsedy Fedu, Jerome Powella, nejpravděpodobněji pozdě v pátek. Každoroční shromáždění centrálních bankéřů obvykle vytváří titulky pro budoucí politické kroky. Bývalý předseda Fedu Ben Bernanke a současný prezident ECB Mario Draghi využili tyto summity k signalizaci změn monetární politiky. Zmíní se Powell o současné situaci geopolitického pnutí, obchodních vztahů a neshod ohledně monetární politiky s Donaldem Trumpem? Jeho přímočaré vyjadřování může být pro trh volatilní.

Z geopolitického dění:

  • V pondělí navštíví Taiwanský prezident Tsai Ing-wen Spojené státy, při cestě do Paraguaye a Belize. Taiwan má koloniální neshody s Čínou, která se nyní rozhodla s USA vyjednávat ohledně obchodních válek.
  • V úterý začínají rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou ohledně obchodních válek a vyjednávání objemů a množství importních tarifů a cel.
  • Americké sankce uvalené proti Rusku kvůli otravě bývalého špióna Sergeje Skripala vstoupí v platnost ve středu.
  • Ve čtvrtek se koná v Alžírsku zasedání monitorovacího výboru zemí OPEC i zemí mimo OPEC.
  • Rovněž ve čtvrtek by mělo vstoupit v platnost druhé oznámení amerických cel na 16 miliard dolarů čínských dovozů. Očekává se, že Čína bude reagovat recipročně.
  • Německá kancléřka Angela Merkelová vyráží ve čtvrtek na třídenní cestu do Gruzie, Ázerbájdžánu a Arménie. Ázerbájdžán a Arménie dlouhá léta nemají vyřešenou teritoriální a správní otázku území Náhorního Karabachu.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek