Turbulence na akciových trzích

Tento fundamentální výhled vám přinese pár aktuálních novinek z finančních trhů minulého i tohoto týdne. Investoři netrpělivě čekají na dohodu o Brexitu, Americké akciové indexy utrpěly těžké ztráty, zatímco výnosy vládních dluhopisů opět rostou a zasedání MMF nepřineslo žádné zásadní novinky.

USD

Americký dolar si minulý týden prošel velkou korekcí. Další obavy ohledně dopadů obchodních válek s Čínou tížily dolar a nedávné výroky šéfa Fedu o pokračujícím navyšování úrokových sazeb vyvolaly další silnou reakci Donalda Trumpa na adresu Fedu. To poslalo dolar dolů, ještě společně s horšími výsledky jádrové inflace a horším spotřebitelským sentimentem. Na americkém akciovém trhu jsme rovněž viděli obrovské propady akciových indexů S&P500 (propad 5%) a Dow Jones (propad o více jak 1300 bodů). Výnosy vládních dluhopisů jsou stále vysoké, desetileté bondy nyní dosahují zhodnocení 3.15%, což by mohlo dále podpořit dolar. Tento týden očekáváme výsledky jádrových Maloobchodních tržeb a hlavně zápis z posledního jednání komise FOMC, jež bude zveřejněn ve středu.

GBP

Jediné žhavé téma je nyní samozřejmě Brexit. Dohoda, jež měla být představena minulou středu, byla “překvapivě” odložena na tento týden a v neděli večer vydal server Politico neověřenou informaci že k dohodě došlo. To bylo vzápětí dementováno samotným vyjednavačem pro Brexit Michelem Barnierem. Každopádně se stále nepodařilo dohodnout nad klíčovou otázkou irských hranic. Makroekonomická data jsou prozatím v pozadí. Příkladem můžou být i horší výsledky HDP a Výrobní produkce z minulého týdne, kdy nakonec Libra ignorovala fundamenty a posílila po proslovu Barniera. Brexit bude i tento týden nadále dominovat světovými titulky. Z mokroekonomických výsledků se očekávají data z trhu práce, inflační CPI y/y, Maloobchodní tržby a páteční proslov Marka Carneyho z New Yorku.

NZD

Novozélandský dolar si minulý týden připsal zisky a to také díky slábnoucímu americkému dolaru. Je možné že šlo jen o krátkodobou korekci v aktuálně medvědím sentimentu. Tento týden se na ostrovech zveřejní index CPI. Protože jde o kvartální výsledek, je tento report velmi významný a je považován za hybatele trhu. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku se ceny zvedaly tempem pouze 0.4% a za další kvartál se nyní čeká výsledek 0.7%.

AUD

Australská ekonomika je velice vázaná na obchodní vztahy, zejména s Čínou. Čínský Yuan je nyní rovněž na radaru investorů, a to zejména kvůli obavám, že Čínská lidová banka (centrální banka) může intervenovat do kurzů vlastní měny. Od protinožců se tento týden dočkáme důležitých výsledků z trhu práce. Za měsíc Srpen jsme viděli vysoký nárůst 44 tisíců nových pracovních míst, ovšem čísla za Září jsou nyní očekávána opět mnohem slabší, a to 15.2 tisíc. Míra nezaměstnanosti se očekává nezměněná na 5.3%.

Geopolitické události.

  • V úterý navštíví americký ministr zahraničí James Mattis Vietnam.
  • V úterý a středu se koná schůze Evropské Rady.
  • V Bruselu se ve čtvrtek a pátek koná Asijsko-Evropský summit a očekává se účast 51 zastupitelů zemí.
  • Ve čtvrtek se rovněž koná ekonomický summit Evropské Unie.
  • V sobotu se poté budou konat parlamentní volby v Afghánistánu.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek