Trump se otevřel Číně, ale zavřel dveře Íránu

Tento fundamentální výhled vám přinese pár aktuálních novinek z finančních trhů minulého i tohoto týdne. Trump je v plném volebním tažení za republikány do Kongresu a Senátu. V zahraničních vztazích to vypadá růžově s Čínou, zatímco pro Írán zavedly Spojené státy embarga. Bank of England posunula Libru vysoko když Mark Carney oznámil možnosti dalších možných nárustů úrokových sazeb. V USA a Kanadě se změnil čas na zimní.

USD

Americký dolar minulý týden osciloval a USD index uzavřel poblíž svého otevření. NFP report nijak významně nepohnul trhy, ač bylo přidáno 250 tisíc nových pracovních míst v mimozemědělském sektoru, což je výše než se očekávalo. Na druhé straně ovšem byl negativně korigován předchozí výsledek. Míra nezaměstnanosti zůstala nezměněná na nízké úrovni 3.7%, ovšem meziměsíční růst mezd zpomalil oproti předchozímu na 0.2%. Trhy rovněž hýbalo dění ohledně vývoje vyjednávání USA s Čínou. Prezident Trump tweetoval o dobrém progresu a konstruktivním dialogu s čínským prezidentem Xi a řekl, že k dohodě o obchodních clech nakonec může dojít. Podle hlavního ekonomického poradce Kudlowa situace ale není vůbec tak dobrá, protože se hovory s Čínou zatím nikam nepohly. V USA je nyní žhavé téma volby do Kongresu a Senátu. Prezident Trump je opět v plné palbě proti Baracku Obamovi, který lobuje za demokraty. Demokraté podle posledních průzkumů mohou vyhrát většinu v Kongresu. Dnes, tedy v pondělí, začaly platit sankce USA vůči Íránu na vývoz ropy, a to i na státy co s Íránem obchodují. V Íránu si zároveň připomínají výročí obsazení americké ambasády v Teheránu. Vztahy mezi oběmi zeměmi jsou nyní velmi napjaté. Ve čtvrtek má zasedání Federal Reserve ohledně úrokových sazeb. Ta se očekává nezměněná a k poslednímu letošnímu navýšení dojde s největší pravděpodobností v prosinci. NFP výsledky nijak nezklamaly a Jádrový PCE Index, jež je jedním z hlavních vodítek Fedu co se inflace týče, vzrostl na 0,2% v meziměsíčním porovnání, což je o dvě desetiny procenta lepší než předchozí výsledek. V neděli se v USA měnil čas na zimní.

GBP

Ve Spojeném království byla minulý čtvrtek ponechána hlavní úroková sazba na 0,75%, dle očekávání. Rovněž hlasování bankovní rady bylo jednoznačné. Ač Bank of England snížila předpověď ekonomického růstu, britská Libra nabrala tempo a společně s optimismem okolo Brexitu uzavřela výrazně vysoko. V souvisejícím reportu o sazbách bylo zmíněno, že pokud se ekonomika bude vyvíjet dle nové inflační projekce, bude BoE pravděpodobně příští rok dale navyšovat úrokové sazby. Mark Carney se rovněž zmínil, že pokud nedojde k dohodě o Brexitu (no-deal Brexit), ekonomika utrpí na dodávkách a vzroste inflace, tedy následně i úrokové sazby.  V pondělí se zveřejnil horší výsledek PMI ze sektoru služeb a v pátek se očekává společné vyhlášení měsíčního i čtvrtletního (Prelim) HDP, společně s Výrobní produkcí. Novinky ohledně Brexitu budou stále důležitým hybatelem měny.

AUD

Z Austrálie jsme dostali smíšené reporty. Ten nejdůležitější, tedy čtvrtletní CPI, přinesl mírné zklamání, když výsledek stagnoval na 0.4%, ač se očekával nárůst na 0.5%. Rovněž došlo k horší korekci předchozího kvartálu v jádrové inflaci. Den poté si ovšem Aussie připsal krásné zisky, když vyšla najevo nadmíru dobrá obchodní bilance, 3.02 miliard dolarů, nejlepší za poslední rok a půl. Tento týden v úterý vyhlašuje Australská Rezervní Banka (RBA) své úrokové sazby. Ty se očekávají beze změny i nyní. V Austrálii se nezměnily sazby od srpna 2016 a RBA je zatím stále neutrální ohledně změn ve své monetární politice. Makroekonomické výsledky jsou smíšené, horší inflace ale lepší pracovní trh a zaměstnanost. RBA se stále obává globálního zpomalení ekonomického růstu a domácí situace na nemovitostním trhu.

NZD

Tento týden se z Nového Zélandu čekají tři velice důležité reporty. V úterý se dočkáme čtvrtletních výsledků z pracovního trhu. Očekávání jsou neměnná pro přírust nových prcovních míst, ale míra nezaměstnanosti je projektována na 4.4%, tedy o desetinu procenta lepší. Ve středu brzy ráno našeho času se poté zveřejní čtvrtletní Inflační projekce Rezervní Banky a ten samý den večer poté RBNZ vyhlašuje své úrokové sazby, včetně reportu o sazbách a monetární politiky RBNZ. Hodinu poté má guvernér Orr tiskovou konferenci. Novozélandský dolar je mezi hlavními měnami velice senzitivní na ekonomické výsledky a jeho volatilita je významná.

Geopolitické události.

  • Ruský premiér Dmitry Medvedev začne v pondělí třídenní návštěvu Čínu.
  • V pondělí se v Bruselu koná setkání ministrů financí Eurozóny.
  • Pákistánský premiér Imran Khan navštíví Čínu a setká se s prezidentem Xi.
  • V úterý se ve Spojených státech konají volby do Kongresu.
  • V neděli začíná v Singapuru pětidenní summit zemí ASEAN.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek