Super čtvrtek pro Bank of England

Tento fundamentální výhled vám přinese pár aktuálních novinek z finančních trhů minulého i tohoto týdne. Americké akciové trhy opět zažily otřesy a americký dolar posiloval celý týden. Trump lituje jmenování Powela do čela Fedu. ECB nijak nemění svou monetární politiku, zatímco v Bank of Canada zvedla své úrokové sazby. Tento týden je nabitý důležitými fundamenty a v mnoha zemích skončil letní čas.

GBP

Super čtrvrek. To čeká nyní Bank of England. Vyhlásí se úrokové sazby, report o inflaci, report o monetární politice a hlasování členů bankovní rady o sazbách. Půl hodiny poté bude mít guvernér BoE Mark Carney tiskovou konferenci. Poslední zvýšení úrokových sazeb na 0.75% bylo v srpnu tohoto roku a členové bankovní rady naposledy hlasovaly jednohlasně pro ponechání sazeb. Pokud by hlasování zaznamenalo významné odchylky, Libra bude silně reagovat. Důležitý rovněž bude čtvrtletní Inflační report, kde BoE zveřejní nové inflační a růstové projekce. Nejdůležitějším hybatelem měny je nyní ovšem Brexit a jakékoliv posunky ve vyjednávání s EU. Mark Carney bude muset reagovat na připravenost bankovní stability v případě negativního scénáře odchodu z EU.

USD

Americký dolar zažil minulý týden další býčí tažení, když se investoři opět zaměřily na země bezpečných přístavů. Důvodem mimo jiné byly propady hlavních akciových indexů S&P500, Nasdaq i Dow Jones a tedy negativní korelace s měnou. Akciové indexy si zažily výrazné propady již podruhé tento rok a z technického hlediska to vypadá na podobný scénář jako v lednu tohoto roku. Je tato situace symbolická? Nejedná se o náznak další finanční krize? Prezident Trump je nyní zaměstnán volby do Kongresu a velmi se mu v podpoře republikánů hodí poslední výsledek růstu ekonomiky, tedy výsledek HDP s růstem 3.5%, což překoknalo očekávání analytiků. Tento pátek se očekávají výsledky z trhu práce v mimozemědělském sektoru (NFP). Očekávání jsou nyní smíšená, protože nárůst nových pracovních míst je odhadován na 191 tisíc oproti předchozím 134 tisícům, ale míra nezaměstnanosti a růst mezd je očekáván slabší. Míra nezaměstnanosti v USA je nyní na 3.7%, což je nejníže od roku 1969. Výsledky tohoto NFP mohou být důležité pro Fed ohledně dalšího směřování monetární politiky.

EUR

Nejdůležitějším fundamentem pro společnou evropskou měnu bylo zasedání Evropské Centrální Banky (ECB) minulý čtvrtek a následná tisková konference. ECB dle očekávání ponechala sazby na nulové hladině a Mario Draghi na následné tiskové konferenci zmínil menší růst ekonomiky eurozóny a převládající risk ohledně přetáhnutého Italského státního rozpočtu. Italská vláda se dohaduje s Bruselem na kompromisu a jakékoliv rozpory by mohly vyvolat další rozkolísanost ve výnosech Italských státních dluhopisů. Mario Draghi rovněž potvrdil ukončení kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Tento týden (v neděli) se měnil ve většině evropských zemích čas na zimní. Ve čtvrtek budou Francouzské a Italské banky zavřené z důvodu státních svátků.

Komoditní měny

V Austrálii bude tento týden nejdůležitější výsledek kvartálního vyhlášení inflačního CPI i jádrové CPI. Hlavní CPI se očekává o desetinu procenta lepší než minule, a to z 0.4% na 0.5%. Výsledek Obchodní bilance v Austrálii bude zveřejněn ve čtvrtek a Maloobchodní tržby v pátek. V Kanadě nás tento týden čekají pravidelné měsíční fundamenty, a to středeční HDP a páteční Obchodní bilance a změny na pracovním trhu. Ty budou vyhlášeny společně s americkým NFP.

Geopolitické události.

  • Indický premiér Modi v pondělí ukončí dvoudenní státní návštěvu Japonsku.
  • Kubánský prezident Diaz-Canel navštíví ve čtvrtek Ruskou federaci.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek