Setkání centrálních bankéřů

Shrnutí minulého týdne

Jednou z nejdůležitějších událostí minulého týdne bylo setkání prezidenta Trumpa s Kim Jong Unem na summitu v Singapuru. Ač vše dopadlo naoko dobře a o potřesy rukou nebyla nouze, detaily dohody obou zemí nejsou ale nijak konkrétní. Spíše se jedná o symbolické gesto a vůli pokračovat v kooperaci obou zemí.

Americká centrální banka (Fed) dle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu na 2%. Výsledek hlasování komise FOMC ohledně počtu dalších zvýšení úrokových sazeb tento rok byl rovněž pozitivní, tedy se předpokládají ještě další 2 zvýšení, oproti očekávanému jednomu zvýšení. Americký dolar na tuto zprávu reagoval posílením, které ovšem neudržel dlouho.

Evropská centrální banka ve čtvrtek nezvýšila své úrokové sazby a prezident Mario Draghi rovněž oznámil ukončení kvantitativního uvolňování koncem tohoto roku. Od října už tedy omezí nakupování dluhopisů. Podmínkou k setrvání tohoto rozhodnutí bude následný vývoj inflace v eurozóně. Ta byla poslední dobou příznivá a lehce nad očekáváním. Co se úrokových sazeb týče, tak Draghi odmítl dát na tiskové konferenci bližší informace k možnému zvýšení, a to kvůli špatné ekonomické situaci některých zemí eurozóny. Rovněž ECB vydala také nový výhled inflace, kde očekává růst a nový výhled vývoje HDP, kde očekává pokles růstu zejména v důsledku obchodních válek s USA. Z těchto důvodů, hlavně tedy z držení nulové úrokové sazby až do poloviny příštího roku,  se euro rapidně propadlo na všech párech. Naopak evropské akciové indexy posílily.

V pátek oznámily Spojené státy seznam produktů z Číny, na které uvalí 25% dovozní tarify. Reakce na sebe nedala dlouho čekat a z Číny se ozvaly protihlasy o recipročním opatření. Trh reagoval výprodeji na komoditních měnách, nejvíce oslábl Kanadský dolar a ropa.

Co nás čeká

Mario Draghi bude veřejně hovořit v pondělí, úterý a ve středu. Prezident ECB uspořádá konferenci v Portugalsku a uskuteční několik veřejných vystoupení. Nejdůležitější je v úterý. Bude zajímavé sledovat, jestli Draghi zopakuje svou holubičí rétoriku z poslední tiskovky ECB. V dalším panelu, tentokráte zaměřeným na obchodní tlaky, by mohlo euro cítit další tíhu nejistot.

Panel centrálních bankéřů: Ve středu se šéf Fedu Jerome Powell, prezident ECB Mario Draghi, guvernér banky Japonska Haruhiko Kuroda a guvernér RBA Phillip Lowe všichni zúčastní diskuse v Portugalsku na konferenci ECB. Bude zajímavé slyšet, jestli někdo z nich a zejména Powell vyjádří znepokojení nad zhoršujícími se obchodními vztahy ve světě. Šéf Fedu zatím jen zmínil, že některé obchodní kontakty se obávají, ale ještě neposkytli svůj vlastní názor na obchodní války.

Na Novém Zélandu se vydá ve čtvrtek finální verze růstu HDP bez jakýchkoli revizí. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 tento ostrovní národ zaznamenal růst o 0,6%. Zpomalení na 0,5% je nyní v očekávání. Jakákoli odchylka by mohla mít významný dopad na pohyby na NZD.

Ve Švýcarsku se zveřejní rozhodnutí o úrokových sazbách (Libor rate). Švýcarská centrální banka vydává rozhodnutí čtvrtletně a občas má tendence oslabit vlastní měnu. I vzhledem k inflační nevyrovnanosti ve Švýcarsku se nečeká žádná změna na mínusové úrokové sazbě.

Rozhodnutí o úrokových sazbách ve Velké Británii. Bank of England nechala úrokovou sazbu beze změny v květnu a změnila své záměry poté, co data vyšla horší než se očekávalo. I nyní se očekává, že BoE ponechá svou politiku nezměněnou i na tomto zasedání, které tentokráte nezahrnuje zveřejnění čtvrtletní zprávy o inflaci ani tiskovou konferenci. Banka také zveřejňuje hlasování členů bankovní rady, což bude sledovaná informace.

Kanadská Inflace a Maloobchodní tržby budou zveřejněny v pátek. Oba tyto fundamenty jsou důležité pro stav Kanadské ekonomiky a na její měnu mají hybatelný potenciál. Oba reporty budou zveřejněny ve stejný čas a mohou mít smíšené reakce na trhy pokud se nepotkají.

Z geopolitického dění:

  • V pondělí hlasuje Britská sněmovna lordů o návrhu zákona o stažení z EU.
  • V úterý se německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Emmanuel Macron sejdou v Berlíně, aby dokončili svůj společný návrh na reformu EU.
  • Jižní a Severní Korea mají v kalendáři další bilaterální jednání, tentokráte o sportu a účasti vlastních národních týmů a později o účasti v Červeném kříži. Jihokorejský prezident Moon poté koncem týdne odjíždí na státní návštěvu Ruska.
  • Ve čtvrtek končí dohoda příměří mezi Afghánskou vládou a teroristickým hnutím Taliban.
  • V pátek se ve Vídni koná konference zemí vyvážejících ropu, OPEC. Budou se odsouhlasovat nové limity na těžbu ropy.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek