Putin – Trump meeting

Shrnutí minulého týdne

zdroj: Wikimedia Commons

Minulou středu zvýšila Bank of Canada základní úrokovou sazbu na úroveň 1.50%, tak jak se očekávalo. Zároveň signalizovala, že bude pokračovat v navyšovacím cyklu. Na tiskové konferenci poté guvernér BoC Poloz řekl, že mají obavy ohledně obchodních válek.

Po páteční konferenci ministrů kabinetu premiérky Mayové, kde se dohadovaly podmínky Brexitu ohledně ponechání zóny volného obchodu s EU, rezignoval následně ministr pro Brexit David Davis, následoval ho ministr Steve Baker a chvíli poté i ministr zahraničí Boris Johnson. Johnson byl klíčovým zastáncem tzv. tvrdého Brexitu. V britském parlamentu čelila Theresa Mayová ostrým interpelacím a to hnalo měnu dolů.

Americký prezident Donald Trump je v Evropě. Začal svou tour v Bruselu na summitu zemí NATO, kde vyvolal nečekané vášně, když zdvojnásobil své plány na společné plnění peněžních požadavků do zbrojení a obrany, tedy že každá členská země by měla přispívat 4% z vlastního HDP. Den po summitu se Donald Trump vydal na státní návštěvu Spojeného Království, kde se setkal jak s britskou premiérkou Theresou Mayovou, tak i s královnou Alžbětou II. Trump vydal nejeden rozhovor o aktuální špatné vládní situaci v Británii, ba dokonce podpořil odstupujícího ministra zahraničí Borise Johnsona a řekl, že by byl výborný premiér. Později se Mayové omluvil a krotil své výroky.

Spojené Státy potvrdily svůj záměr navýšit dovozní tarify na seznam produktů dovážených z Číny. V platnosti jsou již nyní cla na dovoz zboží v hodnotě 34 miliard USD ročně, která by se nyní měla masivně navýšit až na 200 miliard USD ročně. Bližší detaily seznamu produktů i analýza dopadu na ekonomiku budou známy příští měsíc. Čína oznámila, že bude reagovat zpřísněním podmínek pro americké firmy působící v Číně. Na zprávu reagoval výrazně Australský dolar, který se v denním obchodování propadl vůči americkému dolaru. AUD je závislý na obchodní bilanci s Čínou.

Ceny ropy se minulý týden propadly, a to kvůli jediné zprávě. V Libyi se znovuotevřely čtyři terminály pro vývoz černého zlata. Neplánovaně se tím tedy navýší nabídka na komoditním trhu, a to až o 800,000 barelů ropy za den. Společenství zemí vyvážející ropu – OPEC navíc ve svém měsíčním reportu oznámila, že očekává pokles poptávky po ropě.

 

Co nás čeká

Snad nejsledovanější událostí tohoto týdne bude setkání prezidentů Donalda Trumpa a Vladimíra Putina, v Helsinkách, již v pondělí dopoledne. Půjde o vůbec první oficiálně naplánové setkání obou prezidentů. Témat k diskuzi je hodně a přesné osnovy nejsou známy. V diskuzi by mohlo dojít na téma Íránu a Sýrie a ruskému postoji k nim, zrovna tak na anexi Krymu, nebo téma denuklearizace Severní Koree. Americká administrativa stále drží sankce vůči Rusku a je možné, že Trump nabídne jejich zmírnění, pokud se s Putinem dohodne na nějaké klíčové otázce v řešení geopolitické situace. Může se ale i stát, že toto setkání bude jen “pro kamery” a obě hlavy se dohodnou jen na tom, že spolu budou mluvit, stejně jako nedávno v případě Singapurského summitu s Kim Jong Unem.

V úterý bude vypovídat šéf americké centrální banky (Fed), Jerome Powel, před několika komorami amerického kongresu.Takto bude pokračovat i ve středu, ale největší význam bude mít předem zveřejněná výpověď o stavu ekonomiky, inflace a pracovním trhu. Důležité budou i následné otázky kongresmenů na Powela a jeho reakce. Je velice pravděpodobné, že se budou diskutovat i obchodní vztahy a tržní války, nejen s Čínou.

Inflace ve Spojeném Království, měřená indikátorem CPI v meziročním srovnání, se očekává na vzrůstu o dvě desetiny oproti minulému vyhlášení, které kleslo kvůli nezvýšení úrokových sazeb v květnu. Jádrové CPI se očekává nezměněné na 2.1% a hlavní CPI na 2.6%. Tento report je důležitý pro britskou libru, která na něj většinou reaguje skokově.

Zprávy s trhu práce v Austrálii. V poslením reportu za měsíc květen si nárust nových pracovních míst trochu pohoršil oproti očekávání, ale nyní se předpokládá o něco lepší výsledek, a to nárust o 16.6 tisíc nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se očekává beze změny na 5.4%. Australský dolar je poslední dobou citlivý na dění ohledně obchodních válek, zejména na stavu bilance exportu do Číny a poptávky po komoditách.

V pátek se v Kanadě vyhlašují současně dva důležité reporty, a to inflační CPI a Jádrové maloobchodní tržby, oboje v meziměsíčním srovnání. Po aktuálním zvýšení úrokové sazby v Kanadě budou tyto reporty důležité v utvrzení pro BoC z hlediska jejich záměru v dalším navyšování.

Z geopolitického dění:

  • Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí setkávají v Helsinkách ve Finsku.
  • Rovněž v pondělí se v Bruselu bude dále vyjednávat mezi Evropskou Unií a Spojeným Královstvím o podmínkách Brexitu.
  • V úterý je první kolo třístranných jednání v Berlíně se zástupci Ukrajiny, Ruska a Evropské unie o dlouhodobém tranzitu plynu přes Ukrajinu.
  • Summit Japonska a EU se bude konat v úterý v Tokiu, jako náhrada za zrušenou cestu japonského premiéra Shinzo Abe do Evropy, aby se podepsala dohoda o volném obchodu.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek