Fundamentální analýza: “Poleze dolar výše?”

Shrnutí minulého týdne

Předcházející týden byl na burzách hodně zajímavý a bohatý na fundamenty. Dočkali jsme se většinou zklamání, a to hned několikrát. Snad nejhůře se dařilo britské libře, kde jsme dostali nad míru horší výsledky jak v Maloobchodních tržbách, tak ale hlavně na meziročním srovnání inflačního indexu CPI, kde jsme klesli na 2.5% z předchozích 2.7%. Ten je přímým vodítkem pro Bank of England k určování další měnové politiky. Aby tomu nebylo málo, tak vyhlášená data z britského trhu práce také zklamala vyšší očekávání a stagnují. Guvernér Bank of England Mark Carney se poté v rozhovoru pro BBC nechal slyšet, že květnové vyhlídky růstu úrokových sazeb jsou tedy dočasně pohřbené. Libra na to reagovala solidním výprodejem.

Druhé zklamání přišlo na Kanadském dolaru, kde se spekulovalo na možné zvýšení úrokových sazeb. I když očekávání byla tentokráte neměnná, guvernér Poloz se dříve nechal slyšet že další vývoj kurzů záleží na datech. Ta ovšem poslední dobou nebyla špatná a Bank of Canada je aktuálně v růstovém cyklu. Tentokrát se překvapení tedy nekonalo a na tiskovce byl Poloz neutrální, až holubičí. Aby toho nebylo málo, tak v pátek v Kanadě drtivě zklamal inflační index CPI společně s jádrovými maloobchodními tržbami. To pravděpodobně bude nějakou dobu hrát proti kanadskému dolaru. Co by mohlo zvrátit současný downtrend v Kanadě jsou očekávání ohledně výsledků vyjedávání NAFTA a ceny ropy.

Co se týká komoditních měn, tak jediný lepší výsledek jsme viděli na Novozélandském dolaru, kde kvartální CPI lehce překonalo očekávání z 0.4% na 0.5%. Žádný vliv to ale na měnu nemělo, neb se kiwi dále propadal, a to zejména kvůli silnému americkému dolaru a celkově nejisté obchodní bilanci. Výsledky z březnového indexu obchodu mléčných produktů byly rovněž slabé. V Austrálii vyšla čísla z trhu práce, kde se rovněž nenaplnila očekávání. Nezaměstnanost ovšem zůstala na 5.5%.

Konec týdne pak patřil americkému kontinentu. Americký dolar měl snad nejlepší býčí tažení. Snad na všech hlavních párech byl nejsilnější, a to hned z několika důvodů. Překvapivě vysoké výnosy z dvouletých vládních dluhopisů byly nejlepší od roku 2008, což žene vyhlídky růstu sazeb výš a investoři mají zájem o americkou měnu. Dalším důvodem růstu dolaru byly slabší makroekonomické výsledky ve zbytku světa a rovněž nižší riziko geopolitických zvratů. Trump opustil od dalších provokací v Sýrii, poté co oznámil že koaliční zásahy jsou “Mission accomplished”.

Co nás čeká

V tomto týdnu máme dvakrát rozhodnutí o úrokových sazbách. Jednak z Eurozóny a jednak z Japonska. Ani v jednom případě se nečeká nic závratného, avšak důležitá bude tisková konference ECB, kde prezident Mario Draghi naznačí nové směřování monetární politiky eurozóny. ECB stále není připravena signalizovat konec kvantitativního uvolňování a v nejbližší době rozhodně nemá v plánu nijak zvyšovat úroky. V tomto týdnu máme report PMI a IFO, které budou zveřejněny ještě před vyhlášením úrokových sazeb a pokud oba minou očekávání, je pravděpodobné, že se investoři připraví na mírnější tóny od Draghiho. Na Euru je risk dolů a případné holubičí komentáře na tiskové konferenci ECB by mohly poslat eurodolar až ke hladině 1.21.

Další důležitý report v tomto týdnu očekáváme z Austrálie, kde se v úterý brzy ráno našeho času očekává nižší výsledek kvartálního porovnání indexu CPI. Toto vyhlášení přináší velkou volatilitu na australském dolaru.  V pátek se zveřejní čtvrtletní HDP z Velké Británie a USA. Vzhledem k tomu, že se jedná o první vyhlášení, má největší potenciál pohnout trhem, pokud dojde k překvapení. Poslední pozornost tohoto týdne bude opět patřit výnosům vládních dluhopisů v USA, tentokráte desetiletým. Pokud by výnosy dosáhly hranice 3%, můžeme se dočkat propadů na akciových trzích a silného posílení amerického dolaru. Z geopolitického hlediska je dobré sledovat jednání ohledně NAFTy a transpacifického partnerství a cenu ropy, která začíná být dražší.

Za tým Získejúčet,

Pavel Dušek