Perný týden úrokových sazeb

Shrnutí minulého týdne

 

Minulý týden se setkal prezident USA Donald Trump s předsedou evropské komise Junckerem ohledně dohody o volném obchodu mezi USA a Evropskou Unií. Toto setkání se zdálo být úspěšné a obě strany se dohodly na pozastavení obchodní války a odhodlanosti zbourání většiny cel a tarifů pro většinu produktů.

Krize ve Venezuele. Ředitel Mezinárodního měnového fondu pro západní polokouli oznámil, že ceny produktů a služeb ve Venezuele budou i nadále závratně narůstat a že míra inflace se do konce tohoto roku dostane až na jeden milion procent a zároveň produktivita tamní ekonomiky klesne o 18 procent. Venezuela by se tak dostala do jedné z nejhorších hyperinflačních krizí v historii.

Evropská Centrální Banka ponechala úrokové sazby beze změny a nebyl nastolen ani nový odhad směřování monetární politiky. Na tiskové konferenci pak bylo potvrzeno trvání závazku na ukončování kvantitativního uvolňování a navýšení úrokových sazeb nejdříve v druhé polovině příštího roku.

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku klesla na 15,3% a je tedy nejnižší za poslední desetiletí. Naposledy byla na také úrovni v roce 2008. Ač se celková míra nezaměstnanosti zdá být vysoká oproti mnohým zemím, pro Španělsko to je pokrok po nedávných ekonomických problémech.

Americké HDP rostlo silným tempem. Výsledek prvního ze tří kvartálních porovnání stavu síly americké ekonomiky byl 4.1%, což je silnější růst oproti předchozímu vyhlášení. Jedná se ale o desetinu procenta horší výsledek než bylo souhrnné očekávání analytiků. I tak má ale americká ekonomika dobře našlápnuto.

Íránská měna Rial se propadla na svá historická minima. Důvodem jsou obavy investorů a blížící se sankce na vývoz produktů a komodit z Íránu. Ten je jedním ze zásadních exportérů ropy a omezená dodávka na trhy ho pravděpodobně ekonomicky poškodí.

Evropská Unie odmítla kíčový návrh ze strany Spojeného Království na dohodu o Brexitu, kde stale není dořešena otázka celní unie a finanční vyrovnání za Brexit. Kabinet premiérky Mayové se zdá mít problémy a na pořadu dne jsou stálá vyjednávání. Nový britský ministr pro Brexit také minulý týden řekl, že Británie závazek nezaplatí pokud se s EU nedohodnou.

 

Co nás čeká

Tento týden se láme měsíc a v ekonomickém kalendáři je mnoho zásadních reportů a vyhlášení.

Rozhodnutí o úrokových sazbách v Japonsku. V úterý rozhodne Japonská centrální banka o pravděpodobném ponechání sazeb beze změny. V poslední době ale BoJ omezila nákupy dluhopisů a je možné že tak pomalu opouští od svého kvantitativního uvolňování. Po vyhlášení úroků je naplánována následná tisková konference.

Kanaské HDP bude publikováno v úterý a výsledek obchodní bilance v pátek. Co se HDP týče, tak se dozvíme výsledek za měsíc květen, kde se očekává silnější růst 0,3% oproti předchozích 0,1%. Páteční obchodní bilance se očekává nezměněná, a to i nyní v záporných číslech. Vyhlášení je ale naplánováno na stejný čas jako americké NFP.

Zprávy z trhu práce na Novém Zélandu. Jedná se o kvartální srovnání, které mívá větší význam na pohyb měny. V prvním čtvrtletí tohoto roku se počet nově vytvořených míst v této ostrovní zemi zvýšil o 0,6%, což bylo lehce lepší než očekávání. Tentokráte se předpokládá slabší nárůst, a to o 0,4%. Míra nezaměstnanosti se drží na 4,4% a ani tentokráte se neočekává změna.

Ve Velké Británii se dočkáme všech tří PMI reportů ze sektoru výroby, stavebnictví a služeb. Ač jsou všechny indexy v optimistické zóně, je možné že klesající stimulus u sektoru služeb bude ovlivněn obavami o současné nejistotě ohledně Brexitu.

Rozhodnutí o úrokových sazbách v USA a následný FOMC report jsou plánované na středeční večer. Fed naposledy zvýšil sazby minulý měsíc v červnu a guvernér Jerome Powell je od té doby v jestřábí pozici. Byly oznámeny 2 nárusty do konce tohoto roku. Politika americké centrální banky se nelíbí prezidentu Trumpovi, když ji velice nedávno kritizoval na příliš rychlé navyšování úrokových sazeb.

Rozhodnutí o úrokových sazbách ve Spojeném Království. Čtvrtek bude velkým dnem pro Britskou libru. Na pořadu dne je mnoho klíčových informací. Nyní se očekává, že bude zvýšena hlavní úroková sazba, a to z 0,50% na 0,75%. Jednalo by se o zvýšení na tuto hladinu po vice než dekádě stagnace na nízkých hladinách. Některá makroekonomická data poslení doby ale nebyla pozitivní pro vývoj ostrovního království a společně s nejistotami ohledně Brexitu je možné, že nakonec ke zvýšení nedojde. Dále bude publikována zpráva o vývoji monetární politiky Bank of England, hlasy členů bankovní rady a neméně důležitý kvartální inflační report Bank of England. Guvernér BoE Mark Carney bude mít poté o půl hodiny později důležitou tiskovou konferenci.

Páteční NFP. Jeden z nejdůležitějších indikátorů americké ekonomiky zaznamenal minulý měsíc silný nárust nově vytvořených pracovních míst v mimozemědělském sektoru, a to o 213 tisíc nově vytvořených pracovních míst. Na druhé straně ovšem zklamal růst platů, který rostl o pouhé 0,2% a míra nezaměstnanosti vzrostla na 4%. Tentokráte se očekávají smíšené výsledky, kde nižší nárust nových míst je vyvažován o desetinu procenta vyšším nárustem mezd a rovněž snížením miry nezaměstnanosti.

Z geopolitického dění:

  • V Zimbabwe jsou prezidentské volby. Bývalý dlouholetý vůdce Robert Mugabe se hlásí k podpoře opozice.
  • Italský premiér Conte navštíví ve Washingtonu americké prezidenta Trumpa.
  • Ministři zahraničí zemí jihovýchodní Asie v seskupení ASEAN se od pondělí setkávají v Singapuru, společně s vrcholnými diplomaty z Japonska, Číny, Severní a Jižní Koree, Ruska a Spojenýách států.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek