Obchodní války začínají

Shrnutí minulého týdne

Začátkem minulého týdne jsme mohli vidět krásný příklad reakce investorů na odvrat risku od geopolitického dění v eurozóně. Vše se spustilo hned v pondělní evropské seanci, když Italský prezident odmítl jmenovat navrženého ministra financí. Reakce na eurodolaru byl okamžitý propad 100 pipů, a to kvůli obavám z předčasných voleb a tím i nejistoty Itálie v eurozóně. Podobný scénář pohybu trhu byl viděn i v úterý, přimíchán krizí ve španělském parlamentu. V obou zemích se ale situace dočasně vyřešila a eurodolar se vrátil odkud spadl.

Spojené státy uvalily tarify na dovoz oceli a hliníku pro Evropskou Unii, Kanadu a Mexiko. Těmto zemím tím vypršela výjimka, kterou od USA dostaly na vyjednávání. Reakce byla okamžitá, když předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a ostatní představitelé EU se tvrdě ohradily a pohrozili recipročními opatřeními. EU a Kanada rovněž podali stížnost u Světové obchodní organizace a obchodní válka je na spadnutí. EU již dokonce vydala seznam amerických produktů, jež se bude odveta týkat. OECD vydala varování že kvůli obchodním válkám hrozí zpomalení světové ekonomiky. Ohlasy a dění budou mít dopady i v následujících týdnech.

USA + NK = OK.  K summitu v Singapuru nakonec přeci jen dojde. Administrativa vedená americkým prezidentem Trumpem se dohodla v New Yorku se severokorejskou delegací, že k setkání obou státníků v Singapuru tento měsíc nakonec dojde a že pro Spojené státy je denuklearizace Korejského poloostrova prioritou ze které nebudou ustupovat.

Páteční NFP report přinesl velmi dobrá čísla, a to na všech frontách. Nejzajímavější je tentokráte opět ještě nižší míra nezaměstnanosti, která spadla až na 3.8%, což je nejníže za posledních 18 let. Ač středeční předvoj ADP NFP report zklamal očekávání, páteční NFP pak předčil jak očekávání, tak předchozí měsíc. Stejně to bylo i s růstem mezd, které oproti předchozímu měsíci vzrostly o 2 desetinná místa. Ač byl souhrnný konsenzus vyhlášení NFP velmi kladný, tržní reakce nebyla vůbec zajímavá. Obchodníci tento report téměř ignorovaly, a to proto, že zvednutí úrokových sazeb tento měsíc je již téměř jisté a také prezident Trump neudržel jazyk za zuby a vyhlásil dobré výsledky NFP ještě před jeho oficiálním zveřejněním. Překvapení se tedy nekonalo.

Kanada ponechala úrokové sazby beze změny, ovšem tón centrální banky byl najednou jestřábí. Zdá se že opět opustili od své opatrnosti a Kanadský dolar nečekaně posílil ihned po zveřejnění sazeb a reportu.

Co nás čeká

Ve Velké Británii se počátkem měsíce vyhlašují PMI reporty, tedy souhrnné sektorové indexy nákupčích manažerů. První z nich, tedy PMI z výroby, byl zveřejněn již v pátek a přinesl dobré výsledky. Důležitý bude hlavně úterní PMI report ze sektoru služeb. Pokud ani tyto reporty nepřinesou zklamání, podrží to odraz britské měny, která se na páru GBPUSD po pádu odrazila od technicky důležité hladiny 1.3200.

Týden pro Austrálii. U našich protinožců se tento týden vyhlašuje mnoho velmi důležitých reportů. Prvním z nich jsou hned brzy z rána pondělní maloobchodní tržby za předcházející měsíc, následován úterním vyhlášení rozhodnutí úrokových sazeb a následné bilanci rezervní banky. Ani nyní se neočekává žádná změna v pohybu úrokových sazeb a data posledních dob byla smíšená. Ve středu se očekává nárust kvartálního srovnání HDP, což bude důležitý fundament. Austrálie vydává tento report jen v jednom vydání a mívá tedy vyšší pozornost. Důležitá bude rovněž čtvrteční obchodní bilance pro tuto exportně orientovanou zemi. V posledních několika měsících má Austrálie pozitivní převahu exportu. To bude důležité sledovat v brzké budoucnosti i v souvislosti s napětím obchodních válek a tarifů na dovoz důležitých komodit do USA.

Kanada. Podobně jako v Austrálii, tak i v Kanadě budou tento týden hlavními zprávami novinky ohledně vyjednávání obchodní bilance a tarifů na dovoz do USA. Pro Kanadu jsou Spojené Státy primárním obchodním partnerem. Obchodní bilance z Kanady bude zveřejněna ve středu odpoledne našeho času. V tomto reportu ještě nebudou hrát bilanční tlaky žádnou roli, protože Kanada měla z tarifů výjimku. V pátek se poté v Kanadě zveřejní zprávy z trhu práce a očekává se nárust i proto, že za měsíc duben pracovní místa nepřibyla, ale ubyla.

Z geopolitického dění:

  • V úterý a ve středu mají obě komory italského parlamentu samostatné hlasování o důvěře vlády premiéra Giuseppe Conte.
  • Ve čtvrtek se Japonský premiér Shinzo Abe setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem před nadcházejícím setkáním Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Jong Unem.
  • Nezávazně na sobě mají koncem týdne státní návštěvu Číny ruský prezident Vladimír Putin a Iránský prezident Rouhani.
  • Rovněž se koncem týdne v kanadském Quebecu koná klíčový summit zemí G7. Na programu je samozřejmě i dění ohledně obchodních válek vyvolané ze strany USA.
  • V Paraguayském hlavním městě Asuncion se bude konat setkání představitelů Evropské Unie a společenství latinských zemí ve sdružení Mercosur, ohledně uzavření dohody o volném obchodu.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek