Obchodní války stále na pořadu dne

Shrnutí minulého týdne

Předchozí týden byl nejen ve znamení centrálních bankéřů. Prezident ECB Mario Draghi měl několik veřejných vystoupení a znovu zopakoval, že ECB bude opatrná při stanovení prvního zvýšení úrokových sazeb. Tato nejistota má poslední dobou dopad na oslabování společné evropské měny.

Obchodní války se rozjely na plné obrátky. Donald Trump oznámil, že USA by ještě dále mohly rozšířit své dovozní tarify na produkty z Číny, poté co Čína reagovala recipročně na zavedení cel z předminulého týdne. Investoři na Forexu se tak stahují ke měnám bezpečných přístavů, tedy hlavně JPY a CHF. Trpí exportně orientovaná ekonomika Kanady. Například na páru CADCHF byl viděn celotýdenní propad. Posílil i index amerického dolaru, který si ve čtvrtek sáhl na nová střednědobá maxima.

Bank of England ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny, jak se očekávalo. Překvapením ovšem bylo hlasování členů bankovní rady, když se změnily šance a oproti dvěma hlasům pro růst se zveřejnily hlasy tři. Pro ponechání sazeb byl počet hlasů nezměněn. Tato změna pomohla britskému Sterlingu, který se na páru s USD odrazil od osmiměsíčního minima.

Řecká ekonomika se zotavuje. Vývoj ekonomiky společně s pomocí úsporných opatření a záchranného plánu zemí eurozóny přináší lepší výsledky. Ke konci týdne se ministři financí zemí eurozóny dohodli na poslední finanční částce pro Řecko, a to o velikosti 15 miliard Eur.

V pátek se konalo důležité zasedání zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve Vídni. Již skrze celý týden byly slyšeny názory čelních představitelů těchto zemí a nálady se mísily. V pátek se nakonec dohodlo navýšení produkce těžby ropy, ovšem v menším množství než se očekávalo. Pravděpodobně největší roli měla na zasedání Saudská Arábie a Rusko, kteří již dříve navzdory dohodám plánovali limity prolomit. Na tomto zasedání byl tedy konsenzus pro navýšení produkce o 1 milion barelů denně, ač dřívější snahy některých států byly o 1,5 milionu barelů denně. Ne všechny země ale zvládnou navýšení produkce, která bude nominální. Ostatní země tedy nebudou moci doplnit chybějící poptávku. Ceny černého zlata okamžitě vzrostly a smazaly ztráty z posledních pěti týdnů.

Co nás čeká

Tento týden bude pravděpodobně ve stejném duchu jako ten minulý. Hlavním tématem zůstávají obchodní války a jejich další eskalace. Evropská Unie se kupodivu velice rychle postavila na nohy a vracejí Spojeným státům recipročně dovozní tarify. Ty začaly platit již od pátku. Tarify jsou zaměřeny hlavně na produkty s majoritou republikánských států. Seznam se ale může rychle rozšířit mnohem více, protože Donald Trump oznámil svůj plán, respektive záměr na rozšíření svých tarifů na EU, zejména na dovoz automobilů z Německa. Obchodní války budou dále hýbat jak akciovými indexy, tak i sentimentem investorů a hlavně komodity a komoditními měnami.

Na Novém Zélandu budou vyhlášeny změny úrokových sazeb. Rezervní banka Nového Zélandu ponechala naposledy úrokovou sazbu na úrovni 1,75% a je nepravděpodobné, že by nějakou změnu provedla tentokrát. S oznámením úrokové sazby se zveřejní i report a je pravděpodobné, že guvernér RBNZ Adrian Orr bude zmiňovat obavy ohledně obchodních válek. Nicméně, ostrovní ekonomika je poměrně stabilní a zatím vzdoruje všem vnějším vlivům. Největším vývozním artiklem Nového Zélandu jsou mléčné produkty a těch se zatím tarify netýkají.

Kanadské HDP. V pátek se dočkáme výsledku růstu Kanadské ekonomiky za duben. Tento měsíc bude výsledkem prvního měsíce nového kvartálu a očekává se pomalejší růst než počátkem roku. Poslední měsíční reporty z Kanady, tedy inflační Index CPI a Maloobchodní tržby vytiskly velmi špatné čísla. Je pravděpodobné, že HDP bude odrážet tento sentiment a společně s napětím obchodních válek může kanadský dolar nadále oslabovat.

Summit EU: Ve čtvrtek a pátek se sejdou vedoucí představitelé Evropské unie, aby diskutovali o různých tématech a Brexit bude na prvním místě. Již na tomto setkání by EU a Spojené království mohli dosáhnou dohody ohledně irské hranice a celní unie, ale zdá se, že se vše opět odloží až na příští summit EU v říjnu. Britská libra bude pravděpodobně nadále pod tlakem, ale neschopnost dohodnout se na čemkoliv může doznívat i na širších trzích. Kromě toho bude summit EU pravděpodobně zahrnovat i diskusi o obchodu s USA.

Z geopolitického dění:

  • V pondělí hostí Čína v Pekingu již sedmý dialog na vysoké úrovni o hospodářství a obchodu mezi Čínou a EU.
  • Rovněž v pondělí se Jordánský král Abdullah druhý má setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě.
  • Rakousko přebírá rotující předsednictví Rady Evropské Unie po dobu šesti měsíců a zároveň Slovensko přebírá předsednictví skupiny Visegrádské čtyřky .
  • Spekuluje se, že tento týden americký ministr zahraničí Mike Pompeo může navštívit Severní Koreu.
  • Následník britského trůnu, princ William, navštíví skrze celý týden Jordánsko, Izrael a Palestinu.
  • V sobotu Bílý dům oznámí další investiční omezení a kontrolu vývozu ve strategických odvětvích pro subjekty v Číně.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek