Obchodní války se zostřují

Shrnutí minulého týdne

Minulý týden se setkal prezident USA Donald Trump s Ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách. Oba státníci se prý shodli na mnohých důležitých tématech, ale celý týden se nesl spíše v duchu Trumpových trampot, kdy vyvracel svá vlastní slova o tom, že Ruské tajné služby Ministři financí a centrální bankéři z největších světových ekonomik zemí G20 v neděli po summitu v Buenos Aires uvedli, že zvýšené obchodní a geopolitické napětí mohou ohrozit celosvětový růst a v závěrečném komuniké tak vyzvali k většímu dialogu.

Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu a Evropskou Unii z manipulace s úrokovými sazbami a měnovými kurzy na úkor amerického dolaru. Ten se v návaznosti propadl vůči většině hlavních měn. Trump se rovněž opřel do způsobu navyšování úroků ve vlastní zemi, když kritizoval současný cyklus nárustu úrokových sazeb od Fedu.

Obchodní války se vyostřují stále více. Administrativa prezidenta Trumpa uvedla, že se chystá opět navýšit dovozní tarify na zboží z Číny, a to až na masivních 500 miliard dolarů hodnoty ceny ročně dovezeného zboží z Číny. Původní restrikce o hodnotě 34 miliard USD už platí, poté se oznámilo navýšení na 200 miliard a nyní 500 miliard. Čína vždy reagovala recipročním oznámením a k poslednímu navýšení prý zareaguje všemi možnými prostředky.

Japonsko a Evropská Unie podepsaly dohodu o volném obchodu. Ta odstraní skoro všechny cla ve vzájemném obchodu mezi oběma celky. Cílem této dohody je zlepšit hospodářský růst, vývoj a tvorbu nových pracovních míst.

 

Co nás čeká

Dění ohledně amerického postoje k obchodním válkám bude i nadále zaznívat trhy a reakcí měn na něj. Poté, co americká administrativa oznámila minulý týden maximální navýšení cel na dovoz zboží z Číny, se zaměřil Trump na kroky čínské centrální banky ve snaze intervenovat ve prospěch vlastní měny jakožto následky dopadu obchodních válek. Německo se rovněž obává následků pro svůj automobilový průmysl a varovalo USA před následky obchodních válek. Na sobotním setkání zemí G20 pak Spojené státy navrhly Evropské Unii dohodu o volném obchodu, za podmínek multilaterálních zrušení cel. Tento týden přijede do USA Jean-Claude Juncker a bude s Donaldem Trumpem dále diskutovat politiku obchodu a tržní podmínky.

První dva dny tohoto týdne jsou chudé na makroekonomické reporty. První velmi důležitý je Australské CPI, které bude zveřejněno ve středu brzy ráno SEČ. Austrálie, narozdíl od většiny zemí, publikuje své data o inflaci jen jednou za kvartál. V tomto vyhlášení dostaneme data za druhé čtvrtletí tohoto roku a očekává se nárust o desetinu procenta. Poslední data z trhu práce v Austrálii měla nadmíru lepší výsledky a je možné, že se podobný konsensus projeví i v inflaci.

Rozhodnutí o úrokových sazbách v Eurozóně. Ve čtvrtek bude mít zasedání Evropská Centrální Banka s následnou tiskovou konferencí. Úroková sazba se očekává nezměněná, poté co na minulém zasedání v červnu oznámila ECB, že bude držet nulový kurz až do druhé poloviny roku 2019. Tato zpráva rapidně oslabila Euro. Rovněž Mario Draghi oznámil začátek konce dlouhodobého kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Další detaily těchto dvou důležitých aspektů, případně nejistoty vlastního závazku ECB bude pohonem pro Euro, kde se jako vždy očekává zvýšená volatilita, a to hlavně z reportu ECB a následné tiskové konference. Důležité budou rovněž komentáře ohledně tržního napětí a obchodních válek.

V pátek se dozvíme výsledek HDP z USA, a to v kvartálním porovnání. USA vydávají své HDP ve třech verzích s měsíčním odstupem a toto je právě to první ze třech , které mívá největší dopad na pohyby měn. Předchozí výsledek je většinou korigován v závislosti na vývoji a výsledku dalších oznámení. Tentokráte se očekává výsledek 4.1% oproti předchozím 2.0%. Rovněž je ale možné, že vyhlášení objednávek zboží trvalé hodnoty, které je vyhlášeno den předem, změní dle výsledků celkový konsensus očekávání HDP.

Z geopolitického dění:

  • Francouzský preziden Emmanuel Macron bude na státní návštěvě Španělska.
  • K připomenutí 65. výročí příměří korejské války, může Severní Korea navrátit pozůstatky amerických občanů z tohoto konfliktu.
  • Čína vrátí zpět limity zahraničních investic do svého automobilového průmyslu.
  • V Pakistánu budou obecné volby, kdy se budou volit členové Národního shromáždění.
  • Očekává se, že Mezinárodní soudní dvůr oznámí své rozhodnutí ve sporech mezi Katarem a Spojenými arabskými emiráty.
  • Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker se setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Washingtonu, aby jednali o obchodu.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek