Nový měsíc, kvartál a pololetí

Shrnutí minulého týdne

Dobré zprávy pro Řecko. Poté, co se předminulý týden dohodli ministři financí eurozóny na posledním balíčku záchrany pro Řecko, přispěchala na scénu mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor a v návaznosti na tutu poslední dohodu a lepší ekonomické stabilitě a silnější jistoty schopnosti Řecka splácet dluhy, zvýšila jeho rating úvěrové spolehlivosti ze stupně B na B+. Pro investory jsou úvěrové ratingy důležité a odhadují tak i schopnost návratnosti investic.

Index amerického dolaru opět rostl a ve čtvrtek otestoval vyšší maxima. Důvodem je stálé napětí ohledně obchodních válek. Investoři tak vztahují svůj zájem na země bezpečných přístavů, tedy hlavně na USA a Japonsko, naopak trpí komoditní měny a země závislé na vývozu do USA, například Kanada. Na sílu dolaru měl vliv i nově potvrzený rating úvěrové spolehlivosti USA od agentury Standard & Poor, a to na druhém nejvýšším stupni AA+.

Donald Trump si není jistý svým postojem ohledně obchodně bilanční politiky s Čínou. V nedávné době zavedl dovozní cla a nechal se slyšet, že rozšíří své tarify na další subjekty a produkty čínské ekonomiky. Minulý týden ale zmírnil své předchozí výroky a oznámil, že by americká administrativa mohla ustoupit od dalších restrikcí, zejména pak čínským investicím do technologického sektoru v USA.

Ceny ropy atakují nejvyšší hodnoty za poslední 4 roky. Důvodů je hned několik. Vše započalo zasedání zemí vyvážející ropu (OPEC), když se dohodli na menším růstu produkce. Zásadní význam ale má i další eskalace napětí ze strany USA, protože Donald Trump má v plánu zcela zamezit dovozu černého zlata z Iránu. Své plány veřejně tweetoval i o víkendu, když řekl celému světu že se dohodl se Saudskou Arábií na doplnění chybějících dodávek z Íránu. Cena lehké americké WTI se vyšplhala až na 74.55 USD za barel.

Ve čtvrtek a pátek se konal důležitý summit EU. Představitelé zemí vydali po ukončení jednání výsledek v podobě dohody, zejména pak na téma migrace. Podařilo se najít řeč i s Itálií, která je poslední dobou nekompromisní ohledně společné evropské politiky. Euro tak v pátek výrazně posílilo, a to i díky odhadu Eurostatu o růstu inflace v eurozóně a nízké míře nezaměstnanosti v Německu. Ohledně Brexitu se ovšem nic důležitého vyjednat nestihlo.

 

Co nás čeká

Novým týdnem se dostáváme i do nového měsíce, třetího kvartálu roku, druhého pololetí a zároveň i do prázdninového období mnoha zemí. Na trzích je toto období často doprovázeno nižší volatilitou. Tento týden nás ale čekají důležité makroekonomické události a rovněž dění z geopolitického hlediska, zejména stále se zhoršující tlaky ohledně obchodních válek.

V Kanadě se v neděli slavil nejdůležitější svátek, a to den Kanady. Státní svátek se kvůli tomu ale posunul na pondělí a tedy trhy zůstanou zavřené. Ze země javorového listu se dočkáme důležitých čísel až v pátek, kdy se zveřejní velmi důležité zprávy z pracovního trhu společně s obchodní bilancí. Ta může již brzo doznat změn co se týká obchodních válek. V pátek zavedla Kanada reciproční opatření na americké tarify, když stejně jako Evropská Unie zavedla reciproční cla na dovoz určitých amerických produktů.

Ze Spojeného Království se vždy počátkem měsíce dozvídáme důležité PMI reporty, tedy souhrnné sentimenty očekávání nákupčích manažerů ze tří hlavních odvětví. Hned v pondělí se zveřejní výrobní sektor, následován úterním sektorem ze stavebnictví a nejdůležitější číslo bude zveřejněno ve středu, a to ze sektoru služeb. Očekávání všech nejsou nijak výrazně vychýlená od předchozího měsíce.

Vyhlášení úrokových sazeb v Austrálii. Za poslední téměř dva roky se s úrokovou sazbou nepohlo a ani tentokráte se neočekává nějaká změna. Australský dolar je poslední dobou stabilní a makroekonomická čísla nejsou špatná. Spolu s vyhlášením bude zveřejněn i report rezervní banky Austrálie, kde ovšem mohou být promítnuty obavy ohledně obchodních válek. Australský dolar zatím není výrazně poznamenán obchodními válkami, i když jeho hodnota oproti americkému dolaru klesá od začátku roku.

Záznam zveřejnění jednání FOMC. V červnu zvýšila dle očekávání americká centrální banka (Fed) své úrokové sazby a navýšila odhad nárustu o další zvýšení v tomto roce. V záznamu jednání členů komise mohou zaznít obavy ohledně dopadu obchodních válek na americké korporace a exportéry a zároveň se můžeme dočkat komentů ohledně vývoje nárustu mezd.

NFP. Ve Spojených státech je ve středu státní svátek dne nezávislosti a hned v pátek se dočkáme důležitého NFP reportu z trhu práce. Předchozí vyhlášení přineslo výborná čísla na všech úrovních. Tentokráte se očekává menší nárust nových pracovních míst v porovnání s předchozím měsícem, a to o 23 tisíc pozic méně. Míra nezaměstnanosti se drží na rekordních 3.8% a neočekává se změna. Nejdůležitějším číslem bude změna výše růstu mezd, ale ani zde se tentokráte neočekává změna a růst je očekáván na 0.3%, stejně jako předchozí měsíc. Pokud některý z těchto reportů nezklame, mělo by to i nadále podržet dolar, který je poslední dobou poměrně silný.

Z geopolitického dění:

  • Od pondělí do čtvrtka je Íránský prezident Rouhani na návštěvě Švýcarska a Rakouska, aby vyjednával podporu Evropských států na podporu vlastního nukleárního programu.
  • Tento týden se uskuteční jednání mezi Evropskou Unií, Ukrajinou a Ruskem ohledně dodávek zemního plynu do Evropy.
  • Vztahy mezi Jižní a Severní Koreou se pomalu zlepšují. Ve středu hostí jižní soused v Pyongyangu sportovní hry vlastních atletických týmů.
  • Americký ministr zahraničí Mike Pompeo má v pátek v plánu navštívit Severní Koreu aby pokračoval v započatých vyjednáváních mezi USA a Severní Koreou.
  • V pátek vstoupí v platnost dovozní tarify USA na Čínské zboží. Do této doby byla lhůta na vyjednávání, ovšem zatím s žádnými výsledky.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek