No-deal Brexit?

Shrnutí minulého týdne

Počátek minulého týdne přinesl příznivé zprávy z Japonska. Byly zveřejněny výsledky Hrubého domácího produktu, jež se v kvartálním porovnání zlepšily o celé dvě desetiny procenta, a to na 0.7%. Větší optimismus ovšem přineslo roční srovnání, když se vytiskl výsledek 3%, což je výrazný skok oproti 2.6% očekávaných. Japonská ekonomika tedy nyní roste nejrychleji od začátku roku 2016.

Brexit. Starosta Londýna, Sadiq Khan, vyzývá vládu premiérky Mayové k vyvolání druhého referenda o Brexitu. Udělal tak poté, co se vládní kabinet sešel k prodiskutování témat v případě selhání dohody o odchozu Británie z EU. Podle Khana jsou vyjednávání chaotická, zmatečná a směřují do mrtvého bodu. Theresa May již několikrát zopakovala, že v žádném případě druhé referendum nevyhlásí, neb to první je platné a závazné. Hlavní vyjednavač za EU, Michel Barnier ovšem řekl, že dohoda s Británií je reálná a může k ní dojít již za 6 až 8 týdnů. Tato slova poslala Libru i Euro vzhůru.

Předseda Evropské komise, Jean-Claude Juncker, přednesl v europarlamentu svůj poslední proslov o stavu Unie. Zmínil se o nutnosti posílení Eura a jeho hlubší platební implementaci mezi zeměmi EU, zvyšování výdajů na obranu, Imigrační politice EU, obchodní otevřenosti Evropy a navrhl zásadní změnu způsobu hlasování členských zemí o důležitých otázkách daní nebo jejich zahraniční politiky.

Evropská centrální banka (ECB) a Bank of England (BoE) nezvýšily své úrokové sazby, jak se očekávalo. Mario Draghi na tiskové konferenci ujistil status ECB, když zopakoval že k nejbližšímu zvýšení úrokových sazeb v eurozóně nedojde dříve než v druhé polovině roku 2019. Draghi rovněž potvrdil závazek ukončení nákupu dluhopisů tento rok. Bank of England poté varovala před nárustem nejistoty na finančních trzích před vystoupením království z EU. Guvernér BoE, Mark Carney, souhlasil s prodloužením svého setrvání v čele centrální banky do konce ledna 2020, a to kvůli Brexitu.

Před deseti lety se spustila globální finanční krize poté, co padla americká investiční banka Lehman Brothers. Ve Spojených státech tehdy nevydržel nápor hypoteční trh a neschopnost splácení závazků. Odstartovala se další periodická finanční krize, a to v globálním měřítku. Následkem poté byla přísná regulace finančních trhů, snižování úrokových sazeb a úsporná opatření.

 

Co nás čeká

Spojené státy obnovují rozhovory a vyjednávání s Čínou ohledně dovozních tarifů. Tato vyjednávání měla jasný konec minulý týden, dokud se nově nevložil do záležitosti americký ministr financí Steven Mnuchin. Není ovšem zcela srozumitelné, zda má podporu prezidenta Trumpa. Ten opět oznámil, že jeho administrativa tento týden dovozní tarify již najisto zavede. Vzhledem k současným nejasnostem a balancování na tenkém ledě je možné, že z případných zásadních rozhodnutí budou těžit měny bezpečných přístavů.

V pondělí jsou v Japonsku zavřeny banky a tedy obchodování asijské séance bude poklidnější. Ve středu poté Bank of Japan vyhlásí úrokové sazby, včetně reportu a následné tiskové konference. Žádné změny se ovšem nečekají. Japonsko má negativní úrokovou sazbu a makro ukazatele nedávají příčiny její změny. Jádrová inflace je hluboko pod 2% cílem BoJ a nedávno si otevřela cesta k širšímu nákupu dluhopisů. Pokud guvernér Kuroda na své konferenci vyzdvihne poslední HDP data, může to mít posilující vliv na japonský Jen.

Ve středu bude oznámena inflace Spojeného království, měřena indikátorem CPI, a to v meziročním srovnání. Na předposlením zasedání BoE byla zvednuta úroková sazba poté, co se mírně zvýšila inflace. Nyní se ovšem očekává o desetinu menší nárůst, a to o 2.4% v porovnání s předchozím výsledkem 2.5%.

Ve čtvrtek časně ráno našeho času se na Novém Zélandu zveřejní čtvrtletní HDP. To se nyní očekává výrazně lepší než v předchozím kvartálu, a to o celé tři desetiny procenta. Tato odchylka, pokud překonána, by mohla mít velký význam pro další směřování novozélandského dolaru, jež byl poslední dobou slabý. Důvodem byly nepříznivá makro-ekonomická data, zlevnňující ceny mléčných produktů a napětí ohledně obchodních válek.

Švýcarská úroková sazba bude oznámena ve čtvrtek. Společně s vyhlášením bude zveřejněn i report Švýcarské národní banky (SNB) k rozhodnutí a zpráva o stavu ekonomiky. Monetární politika SNB zústala beze změny od doby, kdy nečekaně ukončila svůj intervenční závazek na EUR/CHF v roce 2015. Úroková sazba SNB (Libor) je nyní v záporném teritoriu na hladině -0.75% a ani tentokráte se nečeká změna. SNB ovšem již dříve oznámila, že je připravena zasáhnout v případě nutnosti. Vzhledem k současné globální situaci, tržnímu rozvoji a dalším centrálním bankám navyšujícím své sazby, je možné, že se SNB zmíní o možnosti opustit svůj negativní kurz.

Kanadská inflace, měřena indikátory CPI a jádrovým CPI, bude zveřejněna v pátek. Pro Kanadu je důležitější jádrový index CPI, který vylučuje automobily. Inflační indikátory jsou zásadním měřítkem pro Bank of Canada k určení dalšímu navýšení úrokové sazby. Očekává se, že pokud bude růst inflace významný, přistoupí BoC k dalšímu navýšení sazeb již příští měsíc. Důležitým faktorem k tomuto je ovšem dohoda NAFTA, která ještě není uzavřena mezi Kanadou a Spojenými státy.

Z geopolitického dění:

  • Americký ministr obrany James Mattis navštíví Makedonii aby ukázal podporu USA při vstupu Makedonie do NATO.
  • Ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v pondělí setkají v ruském Soči.
  • V úterý začně v New Yorku Valné shromáždění OSN.
  • Polský prezident Andrzej Duda se v úterý setká s americkým prezidentem Trumpem v bílém domě.
  • Ve čtvrtek se v rakouském Salzburku koná neformální meeting leaderů EU. Tématy budou Brexit, ilegální migrace a jiné.
  • Japonský ministr pro ekonomiku Toshimitsu Motegi se v pátek setká se svým americkým protějškem Robertem Lighthizerem v New Yorku na zahájení druhého kola jednání mezi USA a Japonskem ohledně obchodních vztahů.

Za tým Získejúčet.cz,

Pavel Dušek